kebir reklamı

11 ilde son nabız alındı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''seçimden sonra 11 ilin büyükşehir statüsüne kavuşacağı'' yönündeki açıklaması, büyükşehir olma beklentisindeki kentlerde heyecan yarattı.Uzun yılardır büyükşehir olma hayali kuran Balıkesir, Van, Kahramanmaraş, Denizli,

11 ilde son nabız alındı

banner197

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''seçimden sonra 11 ilin büyükşehir statüsüne kavuşacağı'' yönündeki açıklaması, büyükşehir olma beklentisindeki kentlerde heyecan yarattı.

Uzun yılardır büyükşehir olma hayali kuran Balıkesir, Van, Kahramanmaraş, Denizli, Hatay, Şanlıurfa, Muğla, Aydın, Trabzon, Tekirdağ ve Manisa'nın da aralarında olduğu kentler, bu statünün kendilerine ekonomik anlamda pek çok getirisi olacağı görüşünde.

BALIKESİR

[PAGE]

 

Uzun yıllardır büyükşehir statüsünü kavuşması beklenen Balıkesir'de, Ticaret Odası Başkanı Mahmut Yavuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentin alt ve üst yapısı, insan kalitesiyle büyükşehir olmayı çoktan hak ettiğini söyledi.

Yavuz, büyükşehir olmalarıyla birlikte kente aktarılan bütçenin daha fazla olacağına dikkati çekerek, ''Daha yaşanılabilir bir şehir haline geleceğiz. Bunu sabırsızlıkla bekliyoruz. Olursa şehrimizin altyapısı daha da güzelleşir. Çünkü buranın şu anda kısıtlı imkanları var'' dedi.

Balıkesir'de birçok alanda eksikler olduğu için buraya profesyonel yönetici ve yatırımcı getiremediklerini ifade eden Yavuz, ''Okullarımız uygun değil, sosyal etkinlikler daha da artar. Balıkesir zaten geleceği parlak bir şehir. Büyükşehir olursak, bu konuşulanlara hızla adım atmış oluruz. Hep konuşulan ama hayata geçirilemeyen projelere kapı aralanır. Daha önce çok uğraşıldı büyükşehir olmak için, dışarıdan insanlar çağrıldı, nüfusun fazla gösterilmesi için ancak olmadı. Başbakanımızın dediği gibi olursa çok iyi olur, çok memnun oluruz'' diye konuştu.

-''EKONOMİK VE SOSYAL AÇIDAN DA BÜYÜK KATKISI OLUR''-

Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Ahmet Kula da, Balıkesir'in ekonomik gelişmişlik endekslerinde Türkiye'de 14. sırada olduğunu, bu durumun bütün göstergelerin karşılandığı anlamına geldiğini kaydetti.

Büyükşehir statüsünün Balıkesir'e büyük fayda sağlayacağını anlatan Kula, ''Ekonomik ve sosyal açıdan da büyük katkısı olur. Artık İstanbul, Kocaeli ve Bursa hattı yatırım için uygun yerler değil. Yatırımların bundan böyle Balıkesir, Çanakkale güzergahına kayması gerek. Bu açıdan sanayileşmenin gelişmesi, merkezleşme ve çevre adına büyükşehir olmamız önemli. Yatırımların artık Güney Marmara'ya kayması gerekir'' dedi.

Kula, gerekli şartları taşıyan illerin büyükşehir olması gerektiğini ifade ederek, ''Kararın altında siyasi nedenler aranmaması gerekir. Seçimlerin bütün partiler için hayırlı uğurlu olmasını dilerim. İnşallah Türkiye'nin 12 Haziran'dan sonra önünün daha açık ve refah seviyesinin daha yükseklerde olmasını temenni ediyoruz'' diye konuştu.

-''KEŞKE AYLAR ÖNCESİNDEN AÇIKLANSAYDI''-

Balıkesir Belediye Başkanı İsmail Ok ise Balıkesir'in büyükşehir olmasını olumlu bulduğunu, ancak vatandaşın seçim öncesi böyle bir açıklama yapılmasına kuşkuyla yaklaştığını söyledi.

Ok, Balıkesir'in büyükşehir olması halinde ilin gelişmesi ve bazı problemlerini kısa sürede çözülmesinde büyük katkılar sağlanacağını ifade ederek, şunları söyledi:

''Balıkesir'in büyükşehir olmasından mutlu oluruz, güzel bir şey. Bunu olumlu buluyorum. Genel bütçeden Balıkesir'e gelecek olan katkı büyük ölçüde artacaktır. Bu çok önemli, ancak bizim asıl kaygımız, seçim dönemlerinde gökteki yıldızlar dahi vadediliyor. Balıkesir'in böyle bir şeye malzeme edilmemesini istiyoruz. Olacaksa gerçekten olsun. Bunu yürekten destekliyorum. Keşke aylar öncesinden açıklansaydı, o zaman böyle bir endişe olmazdı. Büyükşehir olması Balıkesir'e çok değer katar. Bu çok açık ve net. İnşallah siyasi malzeme için söylenmemiştir.''

VAN

[PAGE]

 

-BÜYÜKŞEHİR OLURSA VAN'IN KRONİK SORUNLARI ÇÖZÜLÜR''-

Büyükşehir statüsüne kavuşacak iller arasında yer alan 1 milyon 35 bin 418 nüfuslu Van'da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklaması mutluluk yarattı.

TMMOB Mimarlar Odası Van Şubesi Başkanı Dr. Şahabettin Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Van'ın Doğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük illerinden biri olduğunu belirterek, kentin sadece nüfus olarak değil, bölge olarak da stratejik bir konuma sahip olduğunu söyledi.

Van'ın büyükşehir olması için oda olarak yıllarca çeşitli girişimlerde bulunduklarını belirten Öztürk, şöyle devam etti:

''Van'ın nüfusu göç nedeniyle son yıllarda 4 katına çıkmıştır. Bu nedenle yerel yönetimlerin halka sağlıklı hizmet sunması, pek mümkün görülmemektedir. Bu amaçla Van'ın merkezinin yanı sıra Bostaniçi, İskele ve Edremit kesimlerinde de birer belediyenin olması hizmet bakımımdan kaçınılmazdır. Dolayısıyla hükümetin yapmış olduğu bu çalışmayı destekliyoruz. Van'ın Büyükşehir olmasıyla bu güçlerin kentin kronikleşmiş sorunlarını, birlikte çözeceği inancındayım.''

Van Ticaret Borsası (VATBO) Başkanı Feridun Irak da, Van'ın, Türkiye'nin nüfus ve alan bakımından büyük illerinden biri olduğunu belirterek, ''Van, yoğun bir göç alıyor. Çok hızlı altyapı ihtiyacı var. Büyükşehir olması durumunda, bu hizmetleri daha da hızlı bir şekilde alacağı anlamına geliyor. Çünkü bütçeden daha çok pay alacaktır. Diğer belediyelerin almış olduğu kararlar, bir denetime tabi tutulacaktır. Bu da imar planının, daha doğru uygulanması anlamına geliyor. İlimizin büyükşehir olması, daha iyi hizmet ve bütçeden daha fazla pay anlamına geliyor. Van daha kültürlü ve modern bir kent olacak. Bunu, büyük bir heyecanla bekliyoruz'' dedi.

KAHRAMANMARAŞ

[PAGE]

 

-KAHRAMANMARAŞ YILLARDIR BU MÜJDEYİ BEKLİYORDU'

Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, bir şehrin büyükşehir olmasının o kentin geleceği açısından çok şey ifade ettiğini söyledi.

Kahramanmaraşlıların büyükşehir müjdesini yıllardır beklediğini anlatan Poyraz, ''Bu ses Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi. Bilindiği üzere ülkemizde büyükşehirle ilgili iki konu cereyan ediyor. Birincisi hemen çevremizde bulunan Adana, Gaziantep ve Kayseri gibi illerde uygulanan sistem. Diğeri ise Kocaeli ve İstanbul örneği. Zaten Başbakanımız bu açıkladığı 11 il için Kocaeli modelini örnek gösterdi'' diye konuştu.

Olaya sadece parasal olarak bakılmaması gerektiğini ifade eden Poyraz, şunları söyledi:

''Burada bir plan bütünlüğü esas alınıyor. İşin bizce öz noktası burası. Yoksa zaten şehrin büyükşehir olmasıyla birlikte bütçesi artacak, bu önemli avantaj. Ancak ili bütün olarak ele aldığınızda gelişim de buna paralel olacak. Kahramanmaraş'ın büyükşehir olması ile birlikte insanların yaşam standardı artacak. Elbette ilk başta küçük sıkıntılar olabilir. Ama gelecekte ilimiz açısından prestij ve imaj açısından büyük faydalarını göreceğiz. Getirisi götürüsünden fazla olacaktır. Zaten Kahramanmaraş bunu hak ediyordu'' dedi.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası(KMTSO) Başkanı Kemal Karakçük ise, iş dünyası olarak alınan bu karara teşekkür ettiklerini belirterek, ''Büyükşehir olmanın ciddi ve önemli kazanımları var. İlk başta şehrin daha hızlı gelişmesine katkı sağlayacaktır. Yatırımlardan, merkezden alacağı paylarla büyük imkanlara kavuşacaktır'' diye konuştu.

Kahramanmaraş Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) Başkanı Ahmet Kamil Şirikçi kentin büyükşehir olması ile birlikte hedeflerinin de daha da büyüyeceğini kaydetti.

Son yıllarda özellikle sanayi anlamında büyük mesafe kat eden Kahramanmaraş'ın bu yönüyle de büyükşehir olmayı hak ettiğini savunan Şirikçi, ''Mutlak suretle bizim için avantaj olacaktır. Yatırımların artacağını ve planlı bir şehir olma yolunda yeni kazanımlar elde edeceğimizi düşünüyorum. Alınan bu kararın özellikle iş dünyasının yatırım yapma anlamında da kamçılayacağına inancım tamdır'' dedi.

DENİZLİ

[PAGE]

 

DENİZLİ'NİN HAZIRLIKLARI TAMAM

Turizmi, sanayisi ve ticaretiyle Türkiye'nin önemli merkezlerinden biri olan Denizli'de büyükşehir olmak için hazırlıklar tamam.

Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Özer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 8 yıl içerisinde Denizli'de ekonomi anlamda önemli mesafeler kat edildiğini kaydetti.

Siyasi istikrarın olduğu dönemlerde ülkede ekonominin iyiye doğru bir seyir izlediğini belirten Özer, ''Son yıllarda Türkiye ekonomi alanında birçok rakibini geride bıraktı. Önümüzdeki yıllarda büyükşehir olmamızın ardından yapılacak yatırımlarla ekonominin baş aktörlerden biri haline geleceğimize inanıyorum. Denizlililer büyükşehir olmayı hak edeli çok oldu. Geç kalınmış bir hak, inşallah önümüzdeki günlerde verilecek. Büyükşehir olmamızın ardından eğitimde, sağlıkta da Türkiye'de ilk sıralarında yer alan iller içerisinde yer alacağımıza inanıyorum'' diye konuştu.

Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan da, Denizli'nin büyükşehire hazır olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

''Olacağından eminiz. Başbakanınımız eğer 'Büyükşehir olacak' dediyse onu artık tartışmayız. Başbakanımız ne söylediyse odur. Onun için büyükşehir olacak diyorsa olacaktır, yani bunda tartışma yok. Biz Denizli olarak her yönden, alt yapıyla üst yapıyla büyükşehire hazırız. Büyükşehir bize en başta itibar getirir. Mutlaka belediye bütçemize yansıyacak ekonomik getirileri olacaktır. Bu da sonuçta vatandaşımıza yansıyacak, daha güzel hizmetler yapma fırsatını yakalayacağız. Denizlimiz büyükşehir noktasında hazırdır, bekliyoruz.''

MANİSA

[PAGE]

 

''KAZANAN MANİSA OLUR''

Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Manisa'nın büyükşehir statüsüne kavuşmasıyla, kentin İzmir'in gölgesinde kalmaktan kurtulacağını söyledi.

Açıklamanın seçim vaadi olarak kalmaması isteyen Ergün, ''Seçim vaadi olarak kalmasın, inşallah gerçekleşir de kazanan Manisa olur. Biz Manisa için yapılacak olan her olumlu katkının yanında yer alırız'' dedi.

Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Hasan Geriter, Başbakanın sözlerini, Manisa için sevindirici bir haber olarak değerlendirerek, ''Bundan mutluluk ve sevinç duyduk. Büyükşehir olması Manisa'nın çehresini, sosyal ve ekonomik hayatını fevkalade bir şekilde geliştireceği inancı içindeyiz. Bir bakımdan da hizmetlerin paylaştırılmasını sağlayacak bu yapılanmanın Manisa'ya hizmet vermek konusunda daha süratli ve olumlu olacağı düşüncesindeyim'' diye konuştu.

HATAY

[PAGE]

 

HATAY HAZIR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''Büyükşehir'' müjdesini verdiği 11 il arasında bulunan Hatay'da sevinç yaşanıyor.

Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, büyükşehir belediyesi olmaları halinde tüm hizmetleri tek elden gerçekleştrilip, geleceğe kalıcı ve çağdaş kent bırakacaklarını söyledi.

Hatay'ın nüfusunun yanı sıra ekonomisiyle de büyükşehir olmayı hak ettiğini savunan Savaş, kente bağlı 16 belde bulunduğunu, büyükşehir statüsüne kavuştuklarında, bu beldelerin tamamına hizmet götüreceklerini bildirdi.

Ekip olarak buna hazır olduklarını anlatan Savaş, ''Elbette bunun zor tarafları da olacak ama her başarılı işte mutlakta yorgunluk ve zorluklar olur. Biz ekip olarak buna hazırlıklıyız. Her bir beldenin yeşil alanı, suyu, kanalizasyonu ve tüm altyapısı yenilenerek daha kapsamlı hizmet verilecek. Kalifiye elemanların sayısı artacak. Gelirlerimizde de artışlar olacak. Başbakanımıza minnettarız'' diye konuştu.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin ise, hizmet bütünlüğü için Hatay'ın Büyükşehir Belediyesi statüsüne alınmasının çok doğru bir karar olduğunu söyledi.

Nüfusu 750 binin üzerindeki 11 kentin büyükşehir statüsüne alınmasının, hizmet bütünlüğü için çok doğru bir karar olduğuna dikkati çeken Çinçin, ''Yıllardır bu konunun gündeme getirilmesi ve gerçekleşmesini bekliyorduk. Hatay her yönüyle büyükşehir olmaya hazır. Bu kararı memnuniyetle karşılıyoruz'' dedi.

ŞANLIURFA

[PAGE]

 

FAKIBABA: ''ÇIKACAK YASAYA BAKMAK LAZIM''

Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Daha önce ''büyükşehir'' unvanına sahip bir çok kentten daha büyük olan Şanlıurfa'da konunun merakla takip edildiğini söyledi.

Çıkan yasayı görmek ve değerlendirmek gerektiğini ifade eden Fakıbaba, ''Tabi ki, 'büyük' kelimesi bile insanı rahatlatıyor. Büyük kelimesi hoşumuza gidiyor ama bu büyük bize ne getirecek, onu çıkan yasaya bakmak lazım. Yani bir defa yasa çıkacak, nasıl çıkacak, sınırlar nereler olacak, bunun avantajı olacak mı, çıkar çıkmaz uygulanacak mı? Yoksa 2014 seçimlerinden sonra mı uygulanacak? Bunları görmeden sadece büyük kelimesi, tabi ki benim de hoşuma gidiyor büyükşehir olmak ama yasayı görmek lazım'' diye konuştu.

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı Eyüp Sabri Ertekin de, kararın bir an önce çıkmasını beklediklerini ifade ederek, ''Şehrin daha iyi yönetilmesine, gelirlerinin artmasına vesile olacak diye bakıyoruz'' dedi.

Kentlerin gelişip, modernleşmelerinin ticarete de katkı yaptığını dile getiren Ertekin, ''Burada bir kişi tesis yapmak istediği zaman sosyal yaşantıya da bakıyor. Çünkü getireceği yönetici kesimi sosyal hayatı da düşünüyor. Şehrin büyükşehir olması, sosyal hayatın gelişmesine katkı sağlar'' diye konuştu.

TRABZON

[PAGE]

 

Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon'un tüm özellikleri hesaba katıldığında büyükşehir olmaya en layık il olduğunu söyledi.

Gümrükçüoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimden sonra Trabzon'la birlikte 11 ilin büyükşehir statüsüne kavuşacağı yönündeki açıklamasını, büyük sevinç ve müjdeyle karşıladıklarını belirterek, ''Trabzon tarihi önemi ve stratejik konumu başta olmak üzere doğası, sağlık, eğitim, spor, sanat gibi bir çok alanda gelişmişlik ve başarılar gösteren bir kenttir. Bu başarılar geçmişten günümüze kadar ulaşmıştır. Bunlar dikkate alındığında Trabzon önemli bir kenttir'' dedi.

Trabzon'un tüm özellikleri hesaba katıldığında, büyükşehir olmaya Türkiye'deki iller arasında en layık il olduğunu ifade eden Gümrükçüoğlu, ''Büyükşehir olmanın getireceği sorumluluklar ve hizmetin yaygınlığı, şehrimizin tabi güzelliklerini bozmadan gelişmesi, bizim en büyük kazanımımız olacaktır. Bütün Trabzon sınırları içinde altyapıda bir ve beraber, kaynakların daha verimli kullanılmasıyla daha çok hizmetin yapılabildiği, imar düzenlemeleri ve planlamasında da şehri ileri kuşaklara ve bir dünya kenti olarak da tüm dünyaya hediye edip, miras olarak bırakabilmenin yolu açılmış olacak'' diye konuştu.

Gümrükçüoğlu, gerek çarpık yapılaşmaların bundan sonra devam etmemesi, gerekse imar bütünlüğünün yanında altyapı hizmetlerinin daha organize, verimli ve ekonomik olarak hizmete sunulabilmesi yönünden büyük bir sevinç içinde olduklarını ifade ederek, şunları söyledi:

''Çevre düzeni planlamasını yeniden ele alacağız. Ulaşımı dev bir hamle olarak yeniden tüm şehirde planlayacağız. Bütün şehrin tüm sınırları içindeki altyapı hizmetlerini, yani atık ve yağmur sularının düzenlenmesini, aynı zamanda su şebekelerinin ele alınmasını temin etmiş olacağız. Altyapı ile ilgili çalışmalar ağıyla birlikte, sistemli bir biçimde gelişmemizin adımlarını da atmış olacağız. Altyapıda bunları yaparken şehrin tarihine, doğasına, tabi güzelliklerine uygun bir yapılaşma ve imarın temini sağlanacak. Yani nereler konut alanları olacak, nereler ören yerleri olacak, nerelerde tabiat hiç hasara uğratılmadan yapılabilecek yerleşimler, turistik merkezlerin, tesislerin düzenlenmesi ve eğitim yerlerinin planlanması gibi bir bütün olarak Trabzon ele alınmış olacak.''

Gümrükçüoğlu, kıt ve engebeli arazisi olan Trabzon'un, engebeli arazisini ve sınırlı doğasını çok iyi bir biçimde değerlendirebilme, planlama imkanına kavuşulacağını belirtti.

TRABZON TSO BAŞKANI HACISALİHOĞLU

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Trabzon'un büyükşehir olması konusunun, ekonomik ve şehrin gelişmesi olmak üzere iki boyutu bulunduğunu söyledi.

Şehrin nüfusunun artmasıyla birlikte alacağı kaynakların artmasının, aynı zamanda şehirde yatırımın gerçekleşmesine sebebiyet vereceğini ifade eden Hacısalihoğlu, ''Diğer taraftan işin ekonomik boyutuna etki edecek ve tetikleyecek olan konularda şehrin büyüme alanı daha büyük olacağı için bu alanlardaki kaynaklar büyükşehir belediyesi tarafından değerlendirilecektir. Şehrin gelişmesiyle ilgili tabi merkezi yönetimle birlikte şehrin ilgi alanında olan kısımlarda daha fazla bir yapılaşma ve altyapıya bağlı olarak da gelişme söz konusu olacaktır'' dedi.

Hacısalihoğlu, şehrin tek elden organize edilmesi mantığının gündeme geleceğini belirterek, ''Tabi bunlar hep olumlu gelişmeler, olumlu sonuç doğurabilecek konular. Bunun dezavantajı olabilecek konular ise geçiş döneminde insanlarımızın bu duruma alışması olacaktır. Yeniliğe uymada bazı terslikler ve sıkıntılar yaşanabilir'' diye konuştu.

Sınırları çok iyi belirlemek gerektiğine dikkati çeken Hacısalihoğlu, şunları kaydetti:

''Sınırların belirlenmesi önemlidir. Sınırın dışında da artık yeni yapılanma alanları doğacaktır. Buralar daha revaçta da olabilir. Büyükşehir sınırının dışında revaçta olabilecek bölgeler doğabilecektir. Bunlara çok dikkat edilmesi gerekiyor. Bunun kurulması aşamasında masaya çok iyi yatırılıp değerlendirilmesi gerekiyor. Çünkü köyler, ilçeler hatta şehir merkezleri de bu işin içinde olmak suretiyle bir meclis oluşacak, oluşacak mecliste işin detaylı bir şekilde masaya yatırılması gerekiyor. Tabi burada büyükşehir olmakla birlikte eski alışkanlıklarımız ortadan kalkacak. Büyükşehir başkanlığında her şey dönecek, genel sekreterlik çok önemli bir pozisyon kazanacak. Bunun yanında yatırımcı daire kuruluşları amirleri, müdürleri onların elindeki yetkiler çok daha fazla olacak. Önemli olan bürokrasiye boğmadan bu işlerin uygun bir şekilde yürütülmesi olacaktır. Hayırlı olmasını dileriz.''

TEKİRDAĞ

[PAGE]

 

TEKİRDAĞ'DA BÜYÜKŞEHİR OLMA HEYECANI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 12 Haziran'da yapılacak olan genel seçimlerin ardından büyükşehir statüsüne kavuşacak 11 il arasında Tekirdağ'ı da açıklaması, kentte büyük heyecan yarattı.

Tekirdağ Belediye Başkanı Adem Dalgıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, nüfusu 750 bini geçen illerin büyükşehir belediyesi olması gerekliliğini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığını belirterek, ''Büyükşehir olmak, imar planlarını yapmaktan, alt yapının düzenlenmesine kadar bir çok noktada ortak karar verme ve hareket edebilme durumunu getiriyor. Bazı şirketler üzerinden de daha hızlı hareket edebilme şansını veriyor. Bizimde amacımız hızlı hareket edebilmek. Çünkü, Tekirdağ nüfusu hızlı artan ve hızla şehirleşen bir yer. Yaptığımız projelerin bir an önce hayata geçmesi bakımından, büyükşehir belediyesi olmanın çok yararlı olacağını düşünüyoruz'' diye konuştu.

Tekirdağ, büyükşehir olduğunda ilk yapmak istedikleri çalışmaların, planlamayla ilgili çalışmalar olduğunu belirten Dalgıç, ''Çevre kirliliği bakımından da beraber hareket etmememiz lazım. Her belediye kendi çapında arıtma tesisi yapması gerek. Büyükşehir olduğumuzda, çöp arıtma tesisi ve biyolojik arıtma tesisi gibi çevre faktörlerini göz önüne alan tesisleri biran önce hayata kazandırabiliriz'' dedi.

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Günay ise, Tekirdağ'ın büyükşehir olmasının avantajlı olduğunu söyledi.

Bölgenin, merkezi konumunda yer alan Tekirdağ'ın büyükşehir olmasının çevre illere de büyük katkısının olacağını ifade eden Günay, ''Tekirdağ'ın ekonomik değerlerinin yükselmesi, bölgedeki diğer şehirlerinde özellikle kalkınma ajansı içerisindeki diğer şehirlerinde ekonomik seviyelerinin yükselmesi anlamına gelecek'' diye konuştu.

MUĞLA

[PAGE]

 

NÜFUSU 750 BİNİN ÜZERİNDE OLAN MUĞLA'DA BÜYÜKŞEHİR OLMA HEYECANI BAŞLARKEN BODRUM, MARMARİS, FETHİYE GİBİ İLÇE BELEDİYELERİ KENTİN BÜYÜKŞEHİR OLMASINA ÇOK DA OLUMLU BAKMIYOR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ''Ulusal Planlama Projesi'' adıyla duyurduğu kanun tasarısı kapsamında, nüfusu 750 binin üzerinde olan Muğla'da büyükşehir olma heyecanı başladı.

Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Muğla'nın 800 binin üzerinde nüfusuyla büyükşehir olacak iller kategorisine girdiğini, Büyükşehir olma hayalinin kentte ve kendilerinde de heyecan yarattığını belirtti.

Kentin büyükşehir statüsüne kavuşmasıyla birlikte, kişi başına İller Bankası payının da yükseleceğine işaret eden Gürün, ''Ayrıca o ilde oluşan vergilerin yüzde 5'i büyükşehir bütçesine geliyor ve alt belediyelerle bölüşüyor. Bir kere mali yönden önemli bir artı değer oluyor. Bunun haricinde büyükşehirin yetki ve yaptırım gücü yükseliyor. Kanunla büyükşehirlere bazı konularda merkezi hükümet görevlerini devretmiş ve dolayısıyla büyükşehirin yaptırım gücü, yetkisi daha yüksek. Bu nedenle büyükşehir olmayı herkes istiyor'' diye konuştu.

Gürün, Türkiye'de 16 büyükşehir belediyesinin bulunduğunu ve yeni büyükşehirlerle birlikte bu sayının 27'ye çıkacağını dile getirerek, ''Geriye 54 tane büyükşehir olmamış normal şehir kalıyor. Herkes, her bölge büyükşehir olmak ister. Bizim sistemi tekrar revize etmemiz gerekiyor. Yani normal belediye yasası, büyükşehir belediyesi yasası, İl Özel İdareleri ve muhtarlıklar olmak üzere yerel yönetimlerle ilgili tekrar bir gözden geçirme ve reforme etmemiz gerekiyor. Bizim esas yapmamız gereken bunlar'' dedi.

Muğla'nın kendisini geleceğe taşıyacak enstrümanları seçtiğini ve gelecek için emin adımlarla ilerlediğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Biz kentimizde sanayi istemiyoruz. Ama bir üniversite kenti olarak, tarih ve kültürel değerlerimizi turizme sunarak, spor turizmi, kongre turizmi ve önümüzdeki dönemlerde daha aktif hale gelecek olan sağlık turizmle pay alan, coğrafi merkezlilikle de bir lojistik merkez olabilme özelliğine sahibiz. Bu özelliklerle de biz nitelikli göç alarak gelişimimizi ve kişi başına düşen gelirimizi arttırabileceğimizi tespit ettik. Bu yolda ilerlemeye devam edeceğiz. Büyükşehir bir koordinasyon görevidir. Muğla bu koordinasyonu bütün ilçeler içinde sağlayacaktır. Muğla'nın coğrafyasının ve nüfus dağılımının da özellikleri vardır. Bir merkezde nüfus toplanmamıştır, dağınıktır. Fethiye, Bodrum, Marmaris, Milas ayrı ayrı, aşağı yukarı Muğla merkez ile birlikte nüfusa sahip. Bu nedenle burada uygulanacak olan büyükşehir statüsünün oturulup konuşulup teknik detaylarının ortaya çıkarılması gerekiyor.''

''MUĞLA HAK ETTİĞİ YERDE DEĞİL''

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Başkanı Bülent Karakuş ise Muğla'nın büyükşehir olmasını çok istediklerini söyledi.

Karakuş, Muğla'nın Türkiye'de kendi kendine yeten 11 ilden birisi olduğunu hatırlatarak, ''Yani devletten artı kaynak aktarılmadan kendi ödedikleri, devletten aldıklarından daha fazla olan 11 ilden birisi. Büyükşehir belediyesi olduğunda Muğla'da yaratılan katma değerden, Muğla'nın direkt olarak ödenen vergilerin yüzde 5'inin tekrar Muğla'ya gelmesi durumu var ki bu belediye gelirlerini ciddi anlamda artırır ve yerelde kaynak kullanımı konusunda çok daha rahat bir ortam yaratır diye düşünüyorum'' dedi.

Muğla'nın turizmle ismini dünyaya duyuran bir kent olduğunu söyleyen Karakuş, ''Muğla'nın ilçelerde bile bir çok belediye tarafından yönetilmesi, yönetimde büyük bir bölünmüşlük, parçalanmışlık yaratıyor. Bu nedenle gerek alt yapı yatırımlarında, gerek üst yapı yatırımlarında verimli bir karar alınamadığından Muğla turizmde hak ettiği yerde değil. Büyükşehir olduğu takdirde hem tanıtımda, hem gelirlerinde yaşanan artışla beraber turizmde de büyük bir patlama yapacağımıza inanıyorum. Büyükşehir olmanın mutlaka Muğla için artı bir değer getireceğine inanıyorum'' diye konuştu.

BODRUM

 ''BODRUM AYRI BİR KONUMDA TUTULSUN''

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise, Bodrum için 2002 yılından beri bazı projeleri savunduğunu belirterek, ''2002 yılından beri hep savunduğum bir şey vardı; Türkiye'de ilk defa ilçe turizm büyükşehir belediyesi kurulsun. Biz hala bunun arkasındayız. Bodrum Yarımadasındaki 11 belediyenin tek çatı altında toplanmasını ve ilçe turizm büyükşehir belediyesi olmasını hep savunmuşumdur'' dedi.

Türkiye ve dünya geneline bakıldığında Bodrum isminin Muğla isminin çok daha önünde olduğuna işaret eden Kocadon, şöyle konuştu:

''Üst kimliğimiz tabi ki Muğla. Ancak Bodrum, Muğla isminin çok daha önündedir. Bilinen tanınan bir yerdir Bodrum. Mesafe olarak Muğla, Bodrum'a çok uzaktır. Bodrum, yarımada bazında çok geniş bir yerdir. Muğla, büyükşehir statüsüne getirilebilir, ama bunun içinde Bodrum'u ayrı tutmak lazım. Çünkü Bodrum Türkiye'nin İstanbul'dan sonra dünyaya açılan ikinci kapısıdır. Bu nedenlerle Bodrum'u bu büyükşehir statüsü içinde ayrı bir konumda tutarlarsa seviniriz. Bodrum, bağımız bir bölge olarak büyükşehir statüsünün içinde ayrı tutulabilir.''

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar da, büyük bir kasabanın il olması, yada Muğla gibi bir ilin büyükşehir yapılmasının çok önemli olmadığını belirterek, ''Bugün bana 'Marmaris'i il yapalım' deseler, ne anlamı var? Bunun ne katkısı olacak? Zaten yasalarla her şey belirlenmiş ve bu belirlenen konularda sıkıntılarımız var. Örneğin turizm bölgelerinde haksız bir uygulama var. Kış nüfusunuza göre merkezi bütçeden aldığınız pay ve personel istihdamında haksızlığa maruz kalıyoruz. İnsan artıyor ama elimizdeki bütçe ve personel kış nüfusuna göre belirlenmiş. Bir yerin illa büyükşehir yapılmasına gerek yok. Bu gibi sorunlar çözülürse Muğla'nın büyükşehir yapılması gereksiz'' dedi.

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ise, Muğla'nın büyükşehir olmasını gerektirecek bir özelliği sahip olmadığını savundu.

Muğla'nın büyükşehir olması için bazı kıstasları bünyesinde bulundurması gerektiğine işaret edene Saatcı, ''Antalya'ya, Eskişehir'e bakıyorum. Hadi Ankara, İzmir, İstanbul bunları ayıralım. Çünkü bu iller statü olarak isim olarak olmasa bile Osmanlı'dan beri büyükşehirlerimiz. Ama daha sonra büyükşehir yapılan illere baktığımız zaman etraftaki ilçe belediyelerle zaten birleşmiş, banliyöleşme gerçeklemiş. Sadece tabelalar ayırıyor. Coğrafi bir ayrımda yok. Ama Muğla öyle değil. Coğrafi bir ayırım var etrafında. Getirisi anlamında Muğla büyükşehir yapılsın fakat düz mantıkla baktığımız zaman Muğla'nın büyükşehir yapılması uygun değil, henüz daha erken'' diye konuştu.

AYDIN

[PAGE]

 

AYDIN'DA HEYECAN

Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasının, söz konusu 11 il için müjdeli bir haber olduğunu, büyükşehir belediyesi statüsü kazanmanın o şehrin gelişmesine, kalkınmasına büyük katkı sağlayacağını ifade etti.

Coş, Kocaeli, Sakarya, Eskişehir, Erzurum, Adana ve İzmir'in, büyükşehir olduktan sonra çok büyük hızla gelişmeye, kalkınmaya, alt ve üst yapı sorunlarını bütüncü bir anlayışla ele alıp, çözebilme imkanına kavuştuğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

''En önemlisi büyükşehir sınırları içerisinde imar kirliliğinin önlenmesi, çevre sorunlarını önlenmesi, başta yollar, otopark gibi konular olmak üzere, su, kanalizasyon, atık su yönetimi gibi pek çok altyapı konusunda da kayda değer gelişmelerin sağlanması, büyükşehir mevzuatıyla, büyükşehirin sağladığı mali imkanlarla, daha kolay halledilecektir. Aydın'ın genel bütçe gelirlerinden aldığı pay, büyükşehir olması durumunda daha fazla alacak. Bu da daha fazla hizmet olarak ortaya çıkacaktır. Ayrıca büyükşehir teşkilatının kurulması üretim ve istihdamı da olumlu etkileyecek.''

Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu da, Aydın'ın büyükşehir olmasını istediklerini, ancak merkez nüfusunun 188 bin olması nedeniyle nasıl büyükşehir statüsü kazanacakları konusunda fikrinin bulunmadığını söyledi.

Büyükşehir olmanın Aydın'a fayda getireceğini ifade eden Çerçioğlu, ''Büyükşehir, büyük imkanlar demek. Altyapı ve üst yapıyı tek elden yaparak, daha sağlıklı bir şehir oluşturmamız, daha hızlı ve ahenkli gelişmemizi sağlar ve yatırım da 3-4 kat artar. İlimiz büyükşehir statüsüne dahil olmakla kabuğunu çok daha hızlı kırar'' diye konuştu.

Aydın Ticaret Odası Başkanı (AYTO) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Dokuzlu da Başbakan Erdoğan'ın yaptığı açıklamanın, Aydın il genelinde sevinçle karşılandığını dile getirerek, ''Aydınlılar olarak son derece memnunuz. Aydın 750 bin nüfusu çoktan aşmış durumda. Aydın sadece merkezi ile değil, dört tane büyük ilçesiyle hem ülke çapında, hem de uluslararası alanda ismini duyurmuştur'' dedi.

Kahramanmaraşlıların büyükşehir müjdesini yıllardır beklediğini anlatan Poyraz, ''Bu ses Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi. Bilindiği üzere ülkemizde büyükşehirle ilgili iki konu cereyan ediyor. Birincisi hemen çevremizde bulunan Adana, Gaziantep ve Kayseri gibi illerde uygulanan sistem. Diğeri ise Kocaeli ve İstanbul örneği. Zaten Başbakanımız bu açıkladığı 11 il için Kocaeli modelini örnek gösterdi'' diye konuştu.

Poyraz, bir şehrin büyükşehir olmasının o şehrin geleceği açısından çok şey ifade ettiğini kayderek, ''Olaya sadece parasal olarak bakmamak lazım. Burada bir plan bütünlüğü esas alınıyor. İşin bizce öz noktası burası. Yoksa zaten şehrin büyükşehir olmasıyla birlikte bütçesi artacak, bu önemli avantaj. Ancak ili bütün olarak ele aldığınızda gelişim de buna paralel olacak. Kahramanmaraş'ın büyükşehir olması ile birlikte insanların yaşam standardı artacak. Elbette ilk başta küçük sıkıntılar olabilir. Ama gelecekte ilimiz açısından prestij ve imaj açısından büyük faydalarını göreceğiz. Getirisi götürüsünden fazla olacaktır. Zaten Kahramanmaraş bunu hak ediyordu'' dedi.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası(KMTSO) Kemal Karakçük ise büyükşehir statüsüne kavuşacak Kahramanmaraş'ın dinamizminin de artacağına inandığını söyledi.

İş dünyası olarak alınan bu karara teşekkür ettiklerini belirten Karaküçük, ''Büyükşehir olmanın ciddi ve önemli kazanımları var. İlk başta şehrin daha hızlı gelişmesine katkı sağlayacaktır. Yatırımlardan, merkezden alacağı paylarla büyük imkanlara kavuşacaktır'' diye konuştu.

Karaküçük, ilçelerin merkeze bağlanacağını dile getirerek, ''Ayrıca şunu belirtmekte yarar var. Anadolu'nun bir çok bölgesindeki küçük beldeler bence kamusal bir israf oluşturuyor. Bu anlamda da ülkemiz için hayırlı olacağını düşünüyorum. Olayı makro anlamda düşünmek gerekiyor. Çünkü bu vesile ile kentlerimiz daha büyük dinamizme kavuşacaktır'' ifadelerini kullandı.

[PAGE]

 

KAHRAMANMARAŞ GELİŞECEK

Kahramanmaraş Esnaf ve Sanatkarları Odaları (KMESOB) Başkanı Ahmet Kuybu ise, büyükşehir statüsüne kavuşacak Kahramanmaraş'ın daha da gelişeceğine inandığını söyledi.

Her yapılan kanun ve düzenlemelerin halkın yararına olduğunu anlatan Kuybu, ''Önemli olan bu makamları kullanan insanların halkın yararına olacak işlere imza atmasıdır. İlla ki büyükşehir olmanın bir bedeli olacaktır. Öncelikle vergiler açısından...Bunun götürüsü olacak ama daha fazla getirisi de olabilir. İlimizin bu vesile ile daha da gelişeceğini düşünüyorum. Ancak bunu yaparken de beldelerimizi mağdur etmememiz gerekiyor. İnşallah bunların da programları ayrı ayrı yapılır'' dedi.

Kahramanmaraş Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) Başkanı Ahmet Kamil Şirikçi kentin büyükşehir olması ile birlikte hedeflerinin de daha da büyüyeceğini kaydetti.

Son yıllarda özellikle sanayi anlamında büyük mesafe kat eden Kahramanmaraş'ın bu yönüyle de büyükşehir olmayı hak ettiğini savunan Şirikçi, ''Mutlak suretle bizim için avantaj olacaktır. Yatırımların artacağını ve planlı bir şehir olma yolunda yeni kazanımlar elde edeceğimizi düşünüyorum. Alınan bu kararın özellikle iş dünyasının yatırım yapma anlamında da kamçılayacağına inancım tamdır'' dedi.

ŞANLIURFA BELEDİYE BAŞKANI AHMET EŞREF FAKIBABA: BENİM DE HOŞUMA GİDİYOR BÜYÜKŞEHİR OLMAK AMA YASAYI GÖRMEK LAZIM

Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, büyükşehir belediyesi olmaları halinde tüm hizmetleri tek elden gerçekleştirilip, geleceğe kalıcı ve çağdaş kent bırakacaklarını söyledi.

Hatay'ın nüfusunun yanı sıra ekonomisiyle de büyükşehir olmayı hak ettiğini savunan Savaş, kente bağlı 16 belde bulunduğunu, büyükşehir statüsüne kavuştuklarında, bu beldelerin tamamına hizmet götüreceklerini bildirdi.

Ekip olarak buna hazır olduklarını anlatan Savaş, ''Elbette bunun zor tarafları da olacak ama her başarılı işte mutlakta yorgunluk ve zorluklar olur. Biz ekip olarak buna hazırlıklıyız. Her bir beldenin yeşil alanı, suyu, kanalizasyonu ve tüm altyapısı yenilenerek daha kapsamlı hizmet verilecek. Kalifiye elemanların sayısı artacak. Gelirlerimizde de artışlar olacak. Başbakanımıza minnettarız'' diye konuştu.

ATSO VE ATB BAŞKANLARINDAN DESTEK

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin ise, hizmet bütünlüğü için Hatay'ın Büyükşehir Belediyesi statüsüne alınmasının çok doğru bir karar olduğunu söyledi.

Nüfusu 750 binin üzerindeki 11 kentin büyükşehir statüsüne alınmasının, hizmet bütünlüğü için çok doğru bir karar olduğuna dikkati çeken Çinçin, ''Yıllardır bu konunun gündeme getirilmesi ve gerçekleşmesini bekliyorduk. Hatay her yönüyle büyükşehir olmaya hazır. Bu kararı memnuniyetle karşılıyoruz'' dedi.

Antakya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Kuseyri de, Hatay'ın büyükşehir statüsüne alınmayı hak ettiğini söyledi. Ülke ekonomisine katkısı ve nüfus yoğunluğu bakımından Hatay'ın her geçen yıl geliştiğini, büyükşehir olmanın Hatay'da yeni bir yaşam tarzı oluşturacağını bildirdi.

Kuseyri, ekonomisi gelişmiş, vergisini ödeyen, ülkenin gelişmesi için yatırım yapmaktan çekinmeyen Hatay'ın daha fazla hizmet alması için bunun gerekli olduğunu dile getirerek, ''Büyükşehir olmak Hatay'da her bireyin yaşam kalitesini artıracaktır. Sağlık ve eğitim hizmetleri, kültürel ve sosyal faaliyetler yönünden gelişecek Hatay'da istihdam olanakları da artacaktır. Dinamik bir güce sahip olan Hatay'ın büyükşehirler arasına girmesi ülkemizin de gelişmesine katkı sağlayacak. Günümüzde artık ülkeler değil kentler yarışıyor. Son yıllarda yıldızı hızla parlayan kentimizin ekonomik kazanımları artacak, toplanan vergilerin yüzde 5'inin Hatay'da kalacak olması nedeniyle, kentimizin altyapısına, insanımıza daha büyük yatırım yapma imkanına sahip olacağız. Ayrıca imar ve planlamada bütünlük sağlanarak, Hatay'ımız çok daha güzel ve müreffeh bir kent olacaktır'' diye konuştu.

''BÜYÜKŞEHİR'' UNVANINA SAHİP BİR ÇOK KENTTEN DAHA BÜYÜK

Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Daha önce ''büyükşehir'' unvanına sahip bir çok kentten daha büyük olan Şanlıurfa'da konunun merakla takip edildiğini söyledi.

Çıkan yasayı görmek ve değerlendirmek gerektiğini ifade eden Fakıbaba, ''Ama tabi ki, 'büyük' kelimesi bile insanı rahatlatıyor. Büyük kelimesi hoşumuza gidiyor ama bu büyük bize ne getirecek, onu çıkan yasaya bakmak lazım. Yani bir defa yasa çıkacak, nasıl çıkacak, sınırlar nereler olacak, bunun avantajı olacak mı, çıkar çıkmaz uygulanacak mı? Yoksa 2014 seçimlerinden sonra mı uygulanacak? Bunları görmeden sadece büyük kelimesi, tabi ki benim de hoşuma gidiyor büyükşehir olmak ama yasayı görmek lazım'' diye konuştu.

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı Eyüp Sabri Ertekin de, kararın bir an önce çıkmasını beklediklerini ifade ederek, ''Şehrin daha iyi yönetilmesine, gelirlerinin artmasına vesile olacak diye bakıyoruz'' dedi.

Kentlerin gelişip, modernleşmelerinin ticarete de katkı yaptığını dile getiren Ertekin, ''Burada bir kişi tesis yapmak istediği zaman sosyal yaşantıya da bakıyor. Çünkü getireceği yönetici kesimi sosyal hayatı da düşünüyor. Şehrin büyükşehir olması, sosyal hayatın gelişmesine katkı sağlar'' diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
YADELLERDEN - 6 yıl önce
Cahilliğimi hoşgörün.sayılan tipteki iller Büyükşehir olunca HALK İÇİN, NE,DAHA İYİ OLACAK?Bir bilen anlatsa da anlasam,Büyükşehirde yaşayan bir vatandaş olarak...Bekliyorum...
Avatar
AKYAZI - 6 yıl önce
Avantajı: millet vekili sayısı artacak

Dezavantajı : Vergiler iki katı olacak (Çöp, Emlak vs)
Avatar
Ahmert - 6 yıl önce
"Trabzon Belediyesi" ve "Trabzon büyükşehir belediyesi" hımm.
Avatar
BORAZAN - 6 yıl önce
nedense atamalar büyük şehirler bu dönemde oluyor..hemde olması gerekn nüfus aşağıya çekilerek...seçim için
Avatar
sniper_ - 6 yıl önce
seçimlere 12 gün kaldı,hala petrol bulunmadı?