Ünlü heykeltraş Azmi Sekban hayatını kaybetti

Trabzonlu ünlü heykeltraş Azmi Sekban hayatını kaybetti

Yaşam 22.03.2020, 14:00 22.03.2020, 14:06
Ünlü heykeltraş Azmi Sekban hayatını kaybetti

Derin üzüntü uzun süredir yoğun bakımda tedavi gören Azmi Sekban’ın vefat haberi Trabzon’da derin üzüntüye sebep oldu.

Yaptığı eserlerle Türkiye’nin önemli sanatçıları arasında yer alan Sekban’ın cenazesi bugün ikindi  namazı İstanbul Büyükçekmece’deki kılınacak cenaze namazının ardından defnedilecek.

Trabzon Sanatevi Başkanı Adnan Taç, üzüntülerini sile getirerek şu açıklamayı yaptı;

Sevgili Azmi Sekban abimizi kaybettiğimizi sosyal medya paylaşımları üzerinden öğrendim. Memleketin yetiştirdiği en güzel heykeltıraşlarından biriydi. Trabzon'a yönelik bildiğim son çalışması, Trabzon Lisesi önüne yaptığı Atatürk heykeli oldu. Son iki yıl içerisinde ne güzel insanlarımız göçtü gitti aramızdan. Bu kente değer ve kıymet katan ne güzel insanlardı. Ressam Yusuf Katipoğlu, Şair Hüseyin Atabaş, Halk Müziği Sanatçısı Mahmut Uzun, Gazeteci-Yazar Ahmet Şefik Mollamehmetoğlu, dün gece gazeteci-yazar-karikatür sanatçısı Hikmet Aksoy, bu gün heykeltraş Azmi Sekban...  İnsanlar, özellikle de sanatçılar bedenen ölse de eserleriyle yaşarlar... Seni özleyeceğim Azmi Sekban, hepinizi çok ama çok özleyeceğiz. Allahtan rahmet, ailesine ve sanat camiasına başsağlığı diliyorum.”

Yorumlar (5)
Hamit AlbayraK Araklı _Sürmene çamlıca 11 ay önce
Sürmene lisesi sınıf arkadaşım. Çok üzüldüm. Doğuştan yetenekli İnsan dı. Allah rahmet eylesin.
Metin Sekban -BAFRA 11 ay önce
Kıymetli abimiz bu dünyada kimseyi kırmadan incitmeden gerçek bir üstad, sanatkar, bilge insan gibi yaşayarak her zaman neşeni ve tebessümünü o güzel yüzünden hiç eksik etmedin... Çevrene dostlarına akrabalarına hep vefalı oldun... Allah rahmet eylesin...mekanın cennet olsun...
usta 11 ay önce
belki iyi bir insandı ama ömrünü boş bir işe adamış.
Uğur s 11 ay önce
Boşa oksijen tüketiyorsun
Hamit AlbayraK ARAKLI 11 ay önce
Sürmene lisesi mezunu sınıf arkadaşım ALLAH Rahmet eylesin. Çok üzüldüm, Ailesi ne taziyelerini iletir. Başımız sağ olsun.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@