alexa metrics

banner536

TRT sanatçısı Gültekin Aydoğdu hayatını kaybetti

TRT Genel Müdürü Zahid Sobacı, TRT sanatçılarından Gültekin Aydoğdu'nun yaşamını yitirdiğini yaptığı paylaşımla duyurdu. 85 yaşında hayatını kaybeden Aydoğdu, uzun yıllar TRT Radyosu'nda çalıştı.

Yaşam 06.08.2021, 20:07
TRT sanatçısı Gültekin Aydoğdu hayatını kaybetti

TRT Ankara Radyosu'nda uzun yıllar koro şefi ve kanun sanatçısı olarak görev yapan Gültekin Aydoğdu'nun vefatı TRT çalışanlarını ve sanat dünyasını derinden üzdü.

"AİLEMİZİN DEĞERLİ BİR FERDİ GÜLTEKİN AYDOĞDU VEFAT ETTİ"

TRT Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Zahid Sobacı'nın "Büyük ailemizin değerli bir ferdi" dediği Gültekin Aydoğdu'nun vefatına ilişkin paylaşımında "TRT Ankara Radyosu’nda uzun yıllar koro şefi ve kanun sanatçısı olarak görev yapan, büyük ailemizin değerli bir ferdi olan Gültekin Aydoğdu’nun vefatını öğrenmiş bulunmaktayım. Kurumumuza önemli katkılarda bulunmuş sanatçımıza Allah’tan rahmet, sevenlerine başsağlığı diliyorum" ifadelerini kullandı.

GÜLTEKİN AYDOĞDU KİMDİR?

Antalya'da 19 Ocak 1936'da doğan Aydoğdu, İstanbul Haydarpaşa Lisesinde öğrenim gördüğü yıllarda ilk müzik çalışmalarına başladı. Üsküdar ve Kadıköy'de çeşitli musiki cemiyetlerinin çalışmalarına katılan Aydoğdu, İleri Türk Musiki Konservatuarı ve İstanbul Belediye Konservatuarında okudu.

Hacettepe Tıp Fakültesi Türk Müziği Korosunun ilk yöneticisi olan Aydoğdu 1969 yılına kadar koroyu çalıştırdı.

Aydoğdu daha sonra 1 Kasım 1974'te Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi ve Müzik, Güzel Sanatlar Fakültesine bağlanan Üniversite korosunu, ek yönetim görevlisi olarak 1981 yılı güz dönemine kadar çalıştırmaya devam etti.

TRT Ankara Radyosuna 1966 yılında kanun sanatçısı olarak giren Gültekin Aydoğdu, Vecihe Daryal, Ruşer Ferit Kam, İsmail Baha Sürelsan, Ferit Sıdal ve Muammer Sun'un da aralarında bulunduğu değerli hocalardan yararlandı.

Ankara Radyosunda kanun sanatçısı olarak devam eden görevinin yanı sıra çeşitli denetleme kurulları ve repertuar kurulu üyeliklerinde bulunan Aydoğdu, ODTÜ, Ziraat Bankası, MKE, SSK kurumlarının koro kuruluşlarında ve çalışmalarında yönetici olarak görev yaptı.

Ankara Radyosunda 1981'de gerçekleştirilen sınavla koro şefi olan Aydoğdu, 2001 yılındaki emekliliğine kadar Ankara Radyosu ve Televizyonunda fasıl, koro ve solo programlarını yönetti. Radyoda genç sanatçıların yetişmesinde öncülük eden Aydoğdu, musiki alanında dersler verdi.

Kendisi ile aynı mesleği seçen oğlu, usta kanun sanatçısı Tahir Aydoğdu ve iki kızı olan Gültekin Aydoğdu’nun sanat yaşamı “Korolara Adanan Bir Ömür: Yıldızların Sazı Gültekin Aydoğdu” isimli kitapta kaleme alındı.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@