alexa metrics

banner560

banner572

Otobüs molalarına namaz ayarı mı çekilecek? Açıklama geldi

Diyanet'ten "seyahatlerde molaların namaz vakitlerine göre düzenlenmesi" talebine ilişkin açıklama geldi.

Yaşam 29.06.2021, 15:41
Otobüs molalarına namaz ayarı mı çekilecek? Açıklama geldi

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak, şehirler arası otobüslerde molaların namaz vakitlerine göre ayarlanması talebine ilişkin, "Başkanlık olarak ilgili bakanlıklara şehirler arası seyahatlerde molaların saat planlamasını göz önünde bulundurmaları ricasında bulunduk." dedi.

Albayrak,, farz ibadetlerden biri olan namazın Müslümanların 24 saatini şekillendirdiğini söyledi.

Bazı vatandaşların şehirler arası otobüs seyahatlerinde vakit namazlarını rahat namaz kılamadığı yönünde şikayette bulunduğunu aktaran Albayrak şöyle devam etti:

"Vatandaşlarımız farklı platformlarda şehirler arası seyahatlerde namaz kılma taleplerini yazılı ve sözlü olarak dile getiriyorlar. Belli otobüs firmaları, mola zamanlarını namaza göre ayarladıkları için bu çok sorun olmuyor. Tabii bunu Türkiye genelinde uygulama durumları yok. Başkanlık olarak ilgili bakanlıklara şehirler arası seyahatlerde molaların saat planlamasını göz önünde bulundurmaları ricasında bulunduk."

ALBAYRAK: TAVSİYE NİTELİĞİNDE
Bünyamin Albayrak, "Öncelikle yazmış olduğumuz yazı bir tavsiye niteliğindedir. Hiçbir bakanlığımıza, kuruluşumuza bir talimat verme yetkimiz yok." diye konuştu.

Seyahatlerdeki molaların namaz vakitlerine göre düzenlenmesi yönünde yoğun talep aldıklarını vurgulayan Albayrak, "Diyelim ki bir mola verilecek. Sabah namazı vaktinin çıktığı ana denk gelmesindense daha uygun zamanda mola verilebilir. Firmaların anlaşmalı oldukları birtakım tesisler var. Molaları oralara denk getirmek istiyorlar, bunu da anlayışla karşılıyoruz. Ancak önceden kısa bir namaz vakti kadar mola verilebilir. Bu bir ibadettir, bir insan hakkıdır." şeklinde konuştu.

Bu konuyu gündeme getirdiklerinden dolayı vatandaşlardan çok sayıda olumlu tepki aldıklarına işaret eden Albayrak, "Bundan sonra nasip olursa bakanlıklarımızı veya ilgili genel müdürlüklerimizi ziyaret edeceğiz. Konuyu sivil bir platformda, tamamıyla bir anlayış içerisinde arz edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.


Yorumlar (3)
don bas 5 ay önce
adim adim seryat devletine dogru gidiyoruz,yarinda kadinlar yalniz sokaga cikamaz diye bir karar alirlarsa sasirmayin taliban usulü
Akif Bayram 5 ay önce
Sen tam bir toplum bölücü ve toplum düşmanı sin. Niye toplumu bölmeye ayrıştırmaya çalışıyorsun. Namaz kılan kılar, kılmayan mola da çay içer vs. Ya bu müslümanlara biraz saygınız olsun. Avrupa da bile buna müsade ediliyor.
Hayati bayram 5 ay önce
Guzel bi yaklasim olmus diyanetten ne diyim tebrik bazi kendini bilmez kultur yoksunu olacaktir zatee herzaman vardir onlar ellerin den baska bise gelmez zate karalamak tan baska

Gelişmelerden Haberdar Olun

@