alexa metrics

banner560

banner572

Kartal Tibet hayatını kaybetti

Usta sinema oyuncusu ve yönetmen Kartal Tibet hayatını kaybetti

Yaşam 02.07.2021, 08:12 02.07.2021, 08:17
Kartal Tibet hayatını kaybetti

 Türk Sineması'nın usta ismi oyuncu, senarist ve yönetmen Kartal Tibet, vefat etti. Kartal Tibet'in vefat haberini oyuncu Civan Canova, sosyal medya hesabından, "Güle güle Kartal ağabeyim, seni çok özleyeceğim" notuyla duyurdu.

Yeşilçam'ın usta ismi; oyuncu, yönetmen ve senarist Kartal Tibet vefat etti. Oynadığı, yönettiği ve senaryosunu yazdığı 200'e yakın filmle Türk Sineması'na önemli katkılar sunan 83 yaşındaki sanatçının vefat haberini oyuncu Civan Canova duyurdu. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Canova, "Güle güle Kartal ağabeyim, seni çok özleyeceğim" dedi.

Kartal Tibet hayatını kaybetti

KARTAL TİBET KİMDİR?

Ankara'da 1938'de dünyaya gelen Kartal Tibet, imza attığı 200'e yakın filmle Türk sinemasına büyük katkılarda bulundu. Kartal Tibet'in oynadığı, yönettiği ve senaryosunu yazdığı filmleri Yeşilçam'ın klasikleri arasına girdi.

Usta oyuncu, Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nden mezun oldu. Tibet, 1961 yılında Ankara'nın ilk özel tiyatrosu Meydan Sahnesi'nin kurucuları arasında yer aldı.

"Karaoğlan" filmiyle sinemaya adım atan Tibet, daha sonra Sezgin Burak'ın çizgi kahramanı Tarkan'ı sinemada canlandırdı. "Sarmaşık Gülleri" ve "Boş Çerçeve" gibi birçok melodramda, "Zambaklar Açarken", "Çalıkuşu" gibi pek çok edebiyat uyarlamasında, salon komedilerinde ve tarihi filmlerde rol aldı. Beğeniyle izlenen filmleri ve canlandırdığı karakterlerle Yeşilçam'ın efsaneleri arasında girdi.

Kartal Tibet hayatını kaybetti


Yorumlar (3)
SALİH 5 ay önce
ALLAH RAHMET EYLESİN. ÇOCUKLUK YILLARIMIZ ONUN FİLMLERİNİ İZLEYEREK GEÇTİ. MEKANIN CENNET OLSUN İNŞAALLAH.
halim erdogan 5 ay önce
ALLAH rahmet eylesin ,
ozellikle yonettigi kemal sunal filimleri ile gonlumuze taht kurdu .
tesekkurler kartal .isiklar icinde uyu .
coşkun sebat 5 ay önce
katal tibet elveda filmi için geldiği trabzonda konak otelde kalmış ve bizi bir akşam selamlamıştı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@