banner556

Hamside av yasağı uzuyor mu?

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, denizlerde hamsinin bol olduğunu ancak yeteri kadar büyümediğini belirterek, "Avcılık yasağı konusunda eğer 10 günlük süre yetmezse bir 10 gün daha uzayabilir." ifadesini kullandı.

Yaşam 13.01.2021, 16:22
Hamside av yasağı uzuyor mu?

Ekonomi Muhabirleri Derneğinden (EMD) yapılan yazılı açıklamaya göre, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, EMD Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya geldi.

Pakdemirli, burada yaptığı konuşmada, denizlerde balık popülasyonunun arttığını, hem kullanma hem de koruma dengesini gözettiklerini bildirdi.

Denizleri yakından takip ettiklerini belirten Pakdemirli, istilacı türler arasında sayılan balon balığında kuyruk başına verilen ödül sisteminin başarılı bir uygulama olduğunu ifade etti.

Pakdemirli, balon balığıyla ilgili genel bir sıkıntı olmadığını ama tedbirli gittiklerini vurgulayarak şunları kaydetti:

"Desteğimiz devam ediyor. Anaçlarıyla ilgili desteği veriyoruz. Bundan dolayı balon balığı popülasyonunu azalttık. Bu avlanma ile diğer balık popülasyonunun yaşamasına imkan sağlandı. Balon balığının dokuz türü bulunuyor. Diğer küçük türdeki balon balıklarının avlanması için de destek vermeyi planlıyoruz."

Karadeniz'de ve İstanbul Boğazı'nda 10 gün için getirilen hamsi avlama yasağına değinen Pakdemirli, hamsilerin boylarının küçük olmasının temel nedeninin çevresel ve iklimsel faktörler olduğunu bildirdi. Pakdemirli, "Denizlerimizde hamsi bol ancak yeteri kadar büyümedi. Avcılık yasağı konusunda eğer 10 günlük süre yetmezse bir 10 gün daha uzayabilir." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (2)
veysel 1 hafta önce
Hepten yasaklansın valla 35 lıra hamsı mı olur sankı Denıze kira oduyorlay Yada Balıklara yem verıyorlar.Malıyetlerı artmış El İNSAF
Yomralı 1 hafta önce
Bu sabah molozdaydim valla billa incecik hamsi vardı kilosu da 15 tl.bu nasıl bir yasak anlayışıdır .nerde tarım il müdürlüğü nerde denetimdiler.boyle ismi olur.kim tutuyor bu hamsiyi nasıl ve nerde tutuluyor.tutmasi yasak ama satması serbest .böyle seymi oluryaa

Gelişmelerden Haberdar Olun

@