7m


7m

hyundai

Engelli dalgıcın su altı sevdası - Rize haberleri

Rize’de, 15 yıl önce geçirdiği trafik kazasında iki bacağını kaybeden Mustafa Beyaz (27), azmi ve spor sevgisi ile hayata tutundu. İki bacağını kaybetmesine rağmen hayata küsmeyip, engelli balık adam unvanını da alan Beyaz’ın su altında kayda aldığı balık avı görüntüleri, paylaşıldığı sosyal medyada ilgi görüyor. 

Yaşam 21.02.2018, 13:50 21.02.2018, 14:25
Engelli dalgıcın su altı sevdası - Rize haberleri
2003 yılında bisiklet sürerken otobüsün çarpması sonucu meydana gelen kazada iki bacağını kaybeden Mustafa Beyaz, hayata spor ile sarıldı. Küçük yaşta yüzmeye merak salan Beyaz, öğrendiği yüzmenin yanında dalış ve zıpkınla balık avını da öğrendi. Bir kurumda memur olarak çalışan Mustafa Beyaz, yüzme alanındaki çalışmalarını geliştirdi, vaktinin çoğunu da denizde geçirmeye başladı. Deniz kıyısında balık adam kıyafetlerini giyen Beyaz, tüpsüz dalış gerçekleştirerek zıpkınla balık avı yapmaya başladı. Engelli balık adamı unvanını da elde eden Beyaz’ın su altında  kayda aldığı balık avı görüntüleri ise paylaşıldığı sosyal medyada ilgiyle izleniyor.  

Engelli dalgıcın su altı sevdası - Rize haberleri

‘KAZA YAŞAMA SEVİNCİMİ YOK ETMEDİ’

Geçirdiği trafik kazası sonucu iki bacağını kaybettiğini ancak bu kazanın yaşama sevincini yok etmediğini ifade eden Mustafa Beyaz, “Bu kaza yaptığım inandığım her şeyden vazgeçmeme sebep olmadı. Hayatımı güzel bir şekilde sürdürmeye devam ediyorum. Daha güzel şeyler de yapacağım. Aslında küçükken bir iki kez denizde boğulma vakası geçirmiştim. Bu da bende deniz fobisi olmuştu. Yüzmeyi başaramıyordum. Korkularımın üzerine gide gide yüzmeyi öğrendim. Sonra kendime bir su altı maskesi aldım. Su altındaki bu güzel dünyayı görünce kendimi oradan alıkoyamadım. Balıklarla beraber kendimi çok daha farklı bir dünyada buldum” dedi. 

Engelli dalgıcın su altı sevdası - Rize haberleri

'5-6 SAAT SUDA KALABİLİYORUM'

Yazın haftada iki üç kez dalış yaptığını anlatan Beyaz,  “Su sıcak olduğunda 5-6 saat suda kalabiliyorum. Kışın da ayda bir iki kez sportif aktivite yapıyorum. Dalış ve zıpkınla av merakımı engelime rağmen çok severek yapıyorum. Engeller bedenlerde değil kafalarda oluyor. Yani sevdiğimiz inandığımız bir şeyi yapmak istediğimiz zaman buna hiçbir şey engel olamıyor” diye konuştu.

Engelli dalgıcın su altı sevdası - Rize haberleri

‘HERKESE TAVSİYE EDERİM’

Su altı yarışmalarına da katılacağını dile getiren Beyaz, “Yapmış olduğum spor en zor sporlardan birisi. Zıpkınla balık avlama yarışması hem teknik bir beceri istiyor hem de vücudumuzu tanıma ve geliştirme sporudur. Herkese tavsiye ederim. Bu yarışmaya katılarak engellilerin yarışabileceği bir alanın dışına çıkacağım. Burada engellerden çok inancın daha güçlü olduğunu ispat etmenin çabası içindeyim. Bir aksilik olmazsa bu yarışmalara katılıp derece elde etmek istiyorum“ dedi.

Engelli dalgıcın su altı sevdası - Rize haberleri

Zıpkınla dalış yaparken kamera ile su altını görüntülediğini ve bu görüntüleri de sosyal medyada paylaştığını belirten Beyaz, “Su altındaki büyülü dünyayı sadece biz değil insanlar da izlesin istiyorum. İzleyenler takdir ediyor" diyerek kendisini daha da geliştirmeyi hedeflediğini söyledi. 

Engelli dalgıcın su altı sevdası - Rize haberleri
 

Yorumlar (1)
meri53 4 yıl önce
örnek alınacak adam Allahım sana güç kuvvet versin....

Gelişmelerden Haberdar Olun

@