5 çocuğunu birden kaybetti

Antalya'da facia! 5 çocukları birden öldü

5 çocuğunu birden kaybetti
banner432

Antalya'nın Demre ilçesi açıklarında sürat teknesinin  batması sonucu yaşamını yitiren 7'si çocuk 9 kişinin kimlikleri belirlendi.  İdris Raşit ve Zeynep  Osman çifti faciada 5 çocuklarını birden kaybetti...

Sahil Güvenlik Komutanlığından yapılan açıklamaya göre, gece 02.22'de  Kekova Geyikova Adası'nın güneybatısında 2,5 deniz mili uzaklıkta bir grup  düzensiz göçmenin bulunduğu sürat teknesinin tehlikede olduğu veya batmış  olabileceği bilgisi alındı.

Bunun üzerine bir sahil güvenlik korveti, 4 sahil güvenlik botu, bir  sahil güvenlik uçağı ve bir sahil güvenlik helikopteri bölgeye sevk edildi.

Sahil güvenlik unsurlarınca, hava vasıtalarıyla tespit edilen 3'ü  erkek, biri kadın 4 göçmen kurtarıldı. Bölgeye yakın seyreden balıkçı teknesi  tarafından bir kişi (erkek) ve sabah saatlerinde de sahil güvenlik unsurlarının  arama çalışmalarında bir kişi (erkek) daha kurtarıldı.

Kekova'ya götürülerek 112 Acil Servis personeline teslim edilen  göçmenler, Demre Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı.

Arama kurtarma faaliyetleri sonucu 7'si çocuk 9 göçmenin cansız  bedenleri denizden çıkarıldı.

Demre Devlet Hastanesi morguna kaldırılan cenazeler, otopsi için  Antalya Adli Tıp Kurumuna gönderildi.

Faciada yaşamını yitirenlerin Derin (13), kardeşleri Dildar (10), Şiar  (8), Dicver (8) ve Emine Raşit (3) ile Mehmet (14), Hüseyin (45), Elif (35) ve  Zehra Bilal (10) olduğu tespit edildi.

Ekipler ve balıkçılar tarafından kurtarılanların da faciada 5  çocuklarını kaybeden İdris Raşit ve eşi Zeynep Osman ile Gıyas Vahod (24), Mahmut  Alus (30), Ahmet Şerif (34) ve Mahmud Zeydan (40) olduğu öğrenildi.

  "DETAYLI BİLGİLERE ADLİ TAHKİKAT SONUCU ULAŞILACAK"

Demre Kaymakamı Murat Uz, gazetecilere yaptığı açıklamada, gece 02.30  sıralarında göçmenlerin bulunduğu teknenin battığı ihbarı üzerine sahil güvenlik  ekiplerinin hemen olay yerine intikal ettiğini söyledi.

Sabaha kadar süren arama kurtarma faaliyetleri sonucu 9 kişinin cansız  bedenlerine ulaşıldığını belirten Uz, şöyle konuştu:

"Diğer 6 Suriyeli sağ kurtarıldı. Çok acı bir olay. Bir anne ve  babanın 5 çocuğu birden hayatını kaybetmiş durumda. Şu anda adli tahkikat devam  ediyor. Zannediyorum, adli tahkikat sonucu bu işi organize edenler veya bu işin  içinde olanlarla ilgili daha detaylı bilgilere ulaşılacak.  Kurtarılan son  yaralıyı Kekova Adası açıklarında denizde yüzerken arama kurtarma faaliyeti yapan  dalış teknesi buldu."

FACİADA 5 ÇOCUKLARINI KAYBETTİLER

Faciadan kurtulan ancak 5 çocuklarını kaybeden İdris Raşit ve Zeynep  Osman çifti, hastanede gözyaşlarına hakim olamadı.

Raşit, "Canım da gitti, malım da gitti, çocuklarım da gitti. Hiçbir  şeyim kalmadı. Allah bize güç versin, Allah'tan sadece bunu istiyorum." diye  konuştu.

Hatay Kırıkhan'dan geldiklerini belirten Raşit, "Bizi tekneye attılar.  'Gidin' dediler. Teknede kaptan ve her şey var zannediyordum ancak kimse  kullanmayı bilmiyordu. 10 dakikalık yolda 2 saat denizde kaldık. Sonunda tekne  battı. Sonra Türk askeri geldi, bizi kurtardı. Türk askeri olmasaydı ben de  gidiyordum, eşim de gidiyordu. Kimse kalmayacaktı." ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner393