3 yaşında 3 kez kalp ameliyatı oldu

Anne karnında Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen Muhammed Saleh, daha 3 yaşında 3 kez kalp ameliyat oldu.

Yaşam 30.10.2017, 11:04 25.03.2020, 12:15
3 yaşında 3 kez kalp ameliyatı oldu

 Talihsiz çocuğun ameliyat serüveni henüz 3 günlükken başladı.

Muhammed Saleh’in annesi Emine Ayd, savaştan dolayı Halep’teki günleri geride bırakarak ailesiyle birlikte Türkiye’ye geldi ve Gaziantep’e sığındı. Yolları hamile aşan Emine Ayd, burada 7’nci çocuğu Muhammed Saleh’i dünyaya getirdi. Savaştan darbe alan aile, bu kez de oğullarının kalp hastası olduğunu öğrenerek sarsıldı. Muhammed Saleh, henüz 3 günlükken, kalbi aşağıda olduğu için ameliyata alındı, o günden sonra da bir daha iyileşemedi. 4 yaşına girmesine az zaman kalan Muhammed Saleh, 3 yıl içinde 3 kez ameliyat oldu.

“Bir oğlum kazada öldü, bunu da kaybetmek istemiyorum”

Suriye’de iken 11 yaşında çocuğunu trafik kazasında kaybettiğini dile getiren acılı anne, “Çocuğum dışarı çıktı 5 dakika sonra ölüsünü getirdiler. 6 kızım var, tek oğlum Muhammed. Onu da kaybetmek istemiyorum” dedi. Emine Ayd, oğlunun ameliyat sürecini şöyle anlattı:

“Gaziantep’te 3 kez ameliyat oldu. Kayseri’de tedavisine devam ediliyor. İlk ameliyatını 3 günlükken Gaziantep’te yaptılar. Kalbi o zaman aşağıdaymış, yerine çıkardılar. Süt ememiyordu, boynundan, kolundan damar açıp süt verdiler. Ama daha bir çare bulamadılar. 6 yaşında tekrar ameliyat olacağını söylediler. Kayseri’deki doktor, ’iyi bakacaksın, sıcak tutacaksın, daima süt, meyve gibi yiyecekler yedireceksin’ dedi. Bir de ilacı kesmememi söyledi.”

Ancak, Emine Ayd, eczanelerin, Muhammed’in kullandığı ve haftada bir biten şurubu satıyorsunuz diyerek, kendilerine vermediklerini söyledi.

“Sadece süt ve yiyecek istiyorum”

Evin geçimini, karton toplayan eşinin sağladığını belirten acılı anne, yardımseverlerden yalnızca gıda yardımı istedi. Emine Ayd, “Eşim çok az kazanıyor. Kazandığı parayla buna süt alıyorum, ötekilere veremiyorum. Çok zorlanıyorum. Benim istediğim yardım sadece sütü ve yiyeceği. Başka bir şey istemiyorum, sadece bu oğluma yardım istiyorum. Başka da bir şey istediğim yok” ifadelerini kullandı.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@