7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

24.09.2020, 11:09

Virüsten betersiniz!

Bu sabah Kanuni Parkı’nda kahvaltımı yapayım, şöyle Trabzon surlarıyla dertleşeyim dedim.

Aldım 100 gram kaşar peynirimi, 3 tane simidimi kaçtım oraya.

Yolda bir şeyler yazacaktım.

Aklımda düşündüklerim vardı.

Bunlardan biri; 

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde araştırma merkezi var.

Haftaya Çin’den gelen Covid 19 aşısının testi yapılacak.

Gönüllüler aranıyor. 

Sağlık çalışanlarına “aman be işleri! Maaş alıyorlar yapacaklar tabi” diye afra tafra yapanları öne alalım. 

Aşıyı ilk onlar vursunlar da görelim diye geçiriyordum.

İkinci çayımı içtim.

Başladım yazmaya..

Tam bu sırada Serkan aradı.

Doğalgaz işleriyle uğraşıyor.

Epey konuştuk. Amma dertli.

Anlattıklarını virüsten öne alıyorum!

Virüsün aşısı bulundu ama bunun yokki!

Şöyle diyor;

“İşkur’a başvurdum. 3-4 kişiyi işe almak istiyordum. ‘Burada size başvuranlardan almak istiyorum’ dedim.  Vereceğim maaş asgarinin üstündedir. Mağdur işe ihtiyacı olanların sayısını şehrimde azaltırım…”

Bu talebini ilettikten sonra bir süre beklemiş.

Ne gelen var ne giden..

Ne de soran!

Bakar mısınız?

Devam edelim..

Bir daha gitmiş!

Demişki, “Yahu ben işe adam alacağım. Eğer siz bulamadıysanız verin listeyi ben arayayım”

Şuraya işsizlik sorunu var diye bas bas bağırıyoruz, adam işçi bulmak için kuyruğa girecek nerdeyse..

Neyse bir şey ne yapıp edip vermişler listeyi.

Listeyi verirken sayfalarca dökmüş ilgili memur.

Serkan durur mu?

“Şunu düzgünce bir kaç sayfada versenize..”

Meğer oradaki arkadaş excel dosyasını kağıda dökmeyi bilmiyor!

Az daha detaya girersem olmayacak, ağzımdan kötü laf çıkacak, biz Serkan’ın listeyi alıp ne yaptığına bakalım.

Listedeki numaraları aramaya başlamış!

Biri çıkmış telefona, “Alo kardeşim iş arıyormuşsun ben seni işe alacağım…” diye konuya girmiş.

Aldığı cevaplar;

- Benim işim var zaten!

- Yahu ben iş adamıyım ne alaka arıyorsun!

- Benim böyle bir talebim yokki!

Uzatmayayım bir kaç cevabı gördünüz.

Şimdi soruyorum size, virüs mü daha beter bu iş bilmezlik, devlet kurumundaki dağınıklık, kendinden haberi olmayanların işgal ettiği koltuklar mı?

Bence virüs bunların yanında solda sıfır kalır!

Birinin aşısı bulundu, diğerinin Cumhuriyet tarihinde tedavisini bulan olmadı..

Yorumlar (14)
Hakkı 2 yıl önce
Oturuyordum azizim, Trabzon’da işsizliği çözmek isteyen bir iş veren arkadaşım beni aradı ve dedi ki devletin koltuğunu işgal eden ve Excel dökümü alamayanlar var, bu ne menem iştir. Sende aslını astarını araştırmadan sözde duyarlı habercilik örneği göstererek haber yaptın. Daha doğrusu haber yaptığını zannettin. Yazık çok yazık. Sen haber yapmadın dedikodu yaptın azizim.
Oysaki Excel dökümü alamadığını iddia ettiğiniz devlet memuru 5 yıl boyunca üniversite eğitimi almış Tezsiz Yüksek Lisans diploması aldıktan sonra yıllarca özel sektörde öğretmenlik yapmış, devamında yüksek lisans yapmış, oda yetmemiş 6 ay KTÜ’de iş ve meslek danışmanlığı eğitimi almış, Sakarya üniversitesinde yazılı ve sözlü sınavdan geçerek iş ve meslek danışmanlığı sertifikası almış, oda yetmemiş KPSS’den 90 almış ve memur olmuş bir başarı hikayesinin sahibidir.
O seni arayan işsizliği çözmek isteyen arkadaşın, doğalgaz işlerinde çalıştırmak üzere kaynakçı istihdam başvurusu yapmış ama kendisini kimse aramamış. Ben üç kişi alarak işsizliği bitireceğim diyen iş veren arkadaşınız ( seni arayan Serkan ) beni nasıl aramazlar ben işverenim diyerek işkura tekrar gitmiş. İşkurdaki görevli memur ( iş ve meslek danışmanı ) sık sık gelen işsizliğe çözüm olacak işverenin işi çözülsün diye başka bir işlem yaparken işini yarıda bırakarak sisteme kayıtlı kaynakçıların hızlıca yazıcıdan dökümünü amirlerinden izin alarak almış. Bunu acele ile yaparken ad soyad ve telefon numaraları haricinde kayıtlardaki tüm bilgileri listelemiş, yaklaşık 10 sayfa ve bunun gerekli olan 4 sayfasını iş verene uzatmış.
İşveren işçi alım ilanı verdim beni nasıl aramazlar tribinde. Pandemi döneminde çok yoğun mücadele eden; Üç çocuk annesi, astım hastası annesi olan ve onlara virüs bulaştırma korkusuyla çalışan memurun kabininin önündeki güvenlik bandını geçerek, memurun uyarılarına rağmen sosyal mesafe kurallarını çiğneyerek bilgisayarı ve mouse kendi önüne çekerek, acele ile çıkarılmış 4 sayfayı yeniden tek sayfa olarak çıktı alan, kendince havasını atan işveren Serkan bey kurumdan ayrılır.
Sonradan bu listedeki kişileri arayarak ben işverenim sana iş vereceğim dediği insanlardan kardeşim sen benim numaramı nerden aldın bende işverenim cevabı ile terslenince onada bozulmuş tabi bizim Serkan bey. Oysaki adamlar kendi işlerini kurmuş işkurda iş arayan olarak gözüküyorlar, nasıl yapılır böyle bir hayati hata azizim diye bir daha kızmış bizim işveren Serkan bey.
Sonuç olarak vatandaş kuruma gelir iş arıyorsa veya işçi arıyorsa kendi beyanını verir ve bilgilerini vatandaşlar kendileri imzalayarak günceller. Vatandaş bilgisini güncellememiş tabi sorumlu yine memur tatbiki.
Samimi olduğundan dolayı arkadaşının söylediklerini aslını astarını araştırmadan haber yapmak gazetecilik değil iki arkadaşın dedikosudur. Az daha dikkatli olmanızı tavsiye ediyorum. Ağzınızdan çıkanların harf harf hesabını vermek zorunda kalırsınız.
Bütün bunları nerden mi biliyorum o ismini vermeden kendinizce eleştirmeye çalıştığınız memur benim 13 yıllık hayat arkadaşım.
Furkan 2 yıl önce
Senin geçmişte attığın tivitlerin aşısı bulundu mu peki?
Hakkı 2 yıl önce
Senin yaptığın Gazetecilik değil onun bunun lafıyla dedikodu yapmak. Aslını astarını bilmediğin konuları yazma konuşma veya doğruyu yaz, doğruyu konuş.
chota 2 yıl önce
Kahvehane muhabbeti yapmak gazetecilik olmuş.
Harun 2 yıl önce
Levent Hocam Duyarlı Bir Gazeteci Doktor Memur Esnaf Etrafını Düzeltebilir Sizin Duyarlı Davranmanız İnanılmaz Anlamlı
sağlıkçı 2 yıl önce
sağlıkçılara utanmadan laf atıyorsun o kadar biliyorsan çıkta korona hastaları için bir gün çalış bakalım Allah rızası için utanma bile kalmamış oturduğun yerden ahkam kesiyorsun
BenDeniz 2 yıl önce
Simiti karper peyniriyle yeseydin daha iyi giderdi! Neyse bi dahakine öyle yersin. Leven ustabaşı size katılıyorum Devletin koltuklarını gereksiz niteliksiz kişiler işgal etmiş. Bu arada üç simiti de yedin mi? Afiyet olsun! Trabzonun Simitleri çok güzel ve lezzeti ama üç tane fazla az ye mideni ekmekle doldurma beynin çalışmaz benden söylemesi.
gerçekler 2 yıl önce
kpssden 90 alaydın sen de atanırdın. hasetlik var haberde sanki :)
Tuna kurt 2 yıl önce
Her dönen fellik fellik,adamina göre dağıtılan istihdam teşvikleri,bu dönende durdurulmuş.küçük esnafın faydalanabileceği 1-2 kalem için de,deveye hendek atlatilmak isteniyor.hem iş-kur çalışamıyor,hem de istihdam yapılamıyor.gerçi teşvik varsa da orda çalışanlar bilmiyor.birkaç kez denk geldim...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@