banner556

Trabzon Eczacı Odası'ndan Ticaret Bakanlığı listesine tepki: Reddediyoruz!

Ticaret Bakanlığı'nın açıkladığı fahiş fiyat listesine 18. Bölge Trabzon Eczacı Odası'ndan tepki geldi.

Trabzon 03.04.2020, 16:24
Trabzon Eczacı Odası'ndan Ticaret Bakanlığı listesine tepki: Reddediyoruz!

Ticaret Bakanlığı, Reklam Kurulunca ceza kesilen, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle talebi artan ürünlerde haksız fiyat uyguladığını belirttiği 198 firmanın isimlerini açıkladı.

Bakanlığın internet sitesinde yer alan duyuruda, son dönemde Kovid-19 salgını nedeniyle talebi artan ürünlerde haksız fiyat artışı yaptığı tespit edildiği belirtilen firmaların isimleri, satışın yapıldığı mecra, uygulanan ceza tutarı ve faaliyet gösterdikleri iller yer aldı.

Duyuruda, Ticaret Bakanlığı bünyesinde yer alan Reklam Kurulunun mart ayında gerçekleştirdiği iki toplantıda, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve ilgili mevzuata aykırı uygulamaları tespit edilen 198 firma hakkında 10 milyon 90 bin 60 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildiği hatırlatıldı.

Listede Trabzon'dan iki eczane ve iki medikal şirketi olduğu görüldü. Bu eczane ve medikal şirketlerine 10 bin 475'er lira cezai işlem uygulandığı belirtilmişti.

18. Bölge Trabzon Eczacı Odası’ndan, Ticaret Bakanlığı’nın yaptığı uygulamaya tepki geldi.

Haber61’e konuşan 18.Bölge Trabzon Eczacı Odası Başkanı Çetin Kansız “ Hiç bir arkadaşımızın bu tarz eylemlere girişmeyeceğine eminim” ifadelerini kullandı.

Kansız “Ticaret Bakanlığı’nın yapmış olduğu bu uygulamayı doğru bulmuyorum. Eczacı arkadaşlarımızın ellerinde önceden olan maskeler vardı. 50 kuruşa aldıkları maskeleri vatandaşa sunmuşlardı. Maskeler bitince yeni siparişlerde bu fiyat 3-4 liralara çıktı. Bu ne eczacı nede aracı kurumdan kaynaklanan bir durum değildir, üreticilerden kaynaklanan bir durumdur.” ifadelerini kullandı.

Eczacı odası olarak biz maskeleri uygun fiyata temin edip kar amacı gütmeden satmayı planlıyorduk diyen Çetin kansız “ Ancak Sağlık bakanlığının 2 hafta önce yaptığı açıklama nedeniyle bu uygulamayı askıya almıştık. Şimdi bu yaşanan gelişmelerden sonra Trabzon Eczacılar odası olarak Trabzon’da bir fabrika ile görüştük, maskeleri en uyguna temin edip, Rize, Artvin , Gümüşhane ve Trabzon illerimizde halkımıza kar amacı gütmeden sunmanın çalışmalarını yapıyoruz” dedi.

Trabzon’da hiçbir eczacı arkadaşımızın bu tarz bir eyleme girmeyeceğine eminim diyen Çetin Kansız “Hatta listede adı geçen bir eczacı hanımefendi daha önce bize gelip, bir çalışma yapalım ve bu maskeleri karsız vatandaşın hizmetine sunalım önerisinde bulunmuştu. Bu tarz bir öneride bulunan, farklı bir eylemin içerisinde olur mu? Eğer Trabzon’da bu tarz fahiş fiyat ve fırsatçılık girişiminde bulunan bir eczacı meslektaşımız olursa ona en ağır cezayı vermekten çekinmeyiz. Buradan tüm yetkililere sesleniyorum. Bize lütfen maske temiz edin biz de bunları halkımıza karsız ulaştıralım. Arkadaşlarımıza verilen cezaları reddediyorum. Trabzon’da iki ve Rize’deki 2 arkadaşımız için her türlü hukuki haklarımızı kullanacağımızı belirtmek isterim.” İfadelerini kullandı.

“Biz eczacılar diğer sağlık çalışanları gibi haftanın 7 günü 24 saat ulaşılan bir meslek grubuyuz ve bulaş riskin yüksek olduğu meslek grubundayız. Bize de bakanlık tarafından eldiven, gözlük gibi koruyucu malzemeler gönderilmesini talep ediyoruz. ancak şu ana kadar her hangi bir gelişme yaşanmadı” diye sözlerine devam eden Kansız “Ayrıca şunu da belirtmekte de yarar var ki yanlış uygulamalar ile eczacı arkadaşlarımızın rencide edilmesi doğru değil. Bu algıyı oluşturduğunuzda eczacı meslektaşlarımızın en çok ihtiyaç duyulan zamanda moral ve motivasyonlarını düşürmemek gerekir. Eğer bölgemizde herhangi bir meslektaşımızın maske ve dezenfektan ürünlerde fahiş fiyat ve fırsatçılıkla ilgili bir eylem şüphesi olursa, halkımızın bunu bize bildirmesini talep ediyorum. Evde kalın, sağlıklı kalın.” İfadelerini kullandı.

Yorumlar (24)
Deli dumrul 11 ay önce
Eğer ki almış olduğunuz fiyattan faturayı gösterirseniz bu şekilde size ceza yazamaz ama faturayı ispatlayamazsınız ceza yazar diye biliyorum
mahmuTS 11 ay önce
yani keyfi mi ceza kesildi.çok iyi olmuş.artık bu eczanelerden kimse alışveriş yapmasın.akılları başına gelsin
fahri aydın 11 ay önce
neyi reddediyorsun, senin arkadaş faturayı göstermiş kaça aldığını yine de ceza mı kesmişler beyler artık ne insanlar eski kafa nede sistem herşey kayıt altında boş muhabbete gerek yok
Erson 11 ay önce
Yaaa kardeşim yok kabul etmiyoruz yok öyle yok böyle eczane be medicalcilerden maske almaya gittiğimde 50 adet yek kullanımlık maskenin 200 tl olduğu nerde görülmüş ya gidin kalkınmadaki medical ve eczanelere çok ceza yazarsınız çokkk...
Muzaffer 11 ay önce
Dinlemedeyiz he he
Sanem 11 ay önce
Trabzon merkezde hastane yanındaki 2 eczaneye sordum biri 5 tl diğeri 4 tl dedi almadım
Kenan 11 ay önce
İyi güzel diyosun da 3_4 TL ye satan da var esas sorun 7_8 TL ye satan zaten. Herhalde ceza yicekler fırsatçılar
Erhan ERDOĞAN Burcu Eczanesi çalışanı 11 ay önce
Deli Dumrul... Biz bize denetim için gelen memura ilgili tüm evrakları sunduk. Alış tarihi Faturası satış fiyatı v.s. Ama ilgili arkadaş bakanlığın kullanmış olduğu sistemi kullanmasini bilmedigi ve tarih ve tutarlari sisteme yalnis yazdığı için. Sizlerde emin olmadığınız hiçbirşey için kimsenin günahına girmezseniz sevinirim.
...mahmuts... İş bilmeyen bir memurun hatası yüzünden bu şekilde düşünüyorsunuz.Ama unutmayalım emin olmadıgınız ve gözünüzle görmediğiniz hiçbirşey hakkında yorum yapmaktan kaçınınız... bilmedik yerede insanları töhmet altında bırakmayınız diye bir ayet olduğunu da umarım biliyorsunuzdur.
Not:Gördüğünüz herşeye yorum yapacağınıza biraz araştırma yapıp emin olduktan sonra yorum yapmanızı tavsiye ediyorum.Bu yalnış anlaşılma gibi durumlar herkesin başına gelebilir ..saygılar
Sezgin 11 ay önce
Bu memur sadece iki eczane ve iki medikalin faturalarını yanlış girmiş herhal. Diğerlerini doğru giren memur nasıl oldu da seninki ni yanlış girdi. Ayrıca burada memura suçlamada bulunmuyorsunuz. Hakkınızda dava açar. Benden söylemesi.
Yunus 11 ay önce
Kardesim sende haklisin ama bakanlik boyle dedi
Doktor TS 11 ay önce
Memura ilgili evrakları doğru şekilde gösterdiniz de memur sistemi kullanamayarak işi berbat ettiyse sen haklısın Erhan kardeş.. Sıkma canını, haklıysan haklısındır. İtiraz et mutlaka..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@