7m

7m

hyundai

Fındık ihracatında rekor

Tüm zamanların rekoru olan ihracattan 2 milyar doları aşkın döviz sağlandı

Trabzon 05.01.2020, 11:33
Fındık ihracatında rekor

Türkiye’nin en önemli tarımsal ihraç ürünü olan ve dünya üretiminin de büyük kısmının gerçekleştirildiği fındıkta, 2019 yılı dış satımında tüm zamanların rekoruna imza atıldı. Yaklaşık 320 bin ton iç fındık ihraç edildi.

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Başkanı Edip Sevinç konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, 2019’da yaklaşık 640 bin kabukluya tekabül eden 319 bin 772 ton iç fındığın ihraç edilerek karşılığında 2 milyar 28 milyon 727 bin dolar döviz girdisi sağlandığını bildirdi.

Edip Sevinç, bir önceki yılı oluşturan 2018’de ihraç miktarının 279 bin 250 ton iç fındık, karşılığında da elde edilen dövizin ise 1 milyar 635 milyon 235 bin dolar olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

“Buna göre miktar bazında yüzde 14.5, döviz gelirinde ise yüzde 24 artış sağlandı. İhraç edilen fındık miktar bazında tüm zamanların rekorudur. Bu rakama ulaşılması bir tesadüf değildir. Türk ihracatçısının azimli bir şekilde fındığın tüm dünya piyasalarına arz edilmesi yönündeki çabalarının sonucudur. Bunu başaran tüm fındık ihracatçılarımıza şükranlarımı sunuyorum.”

Çin’e ihracat hızla artıyor

Çin Halk Cumhuriyeti’ne yapılan fındık ihracatındaki düzenli artışa da dikkati çeken Edip Sevinç; “Bu ülkeye geçen yıl 11.180 ton iç karşılığı 87.2 milyon dolar fındık ihracatı gerçekleştirildi. Bunlar da bu ülke için, hem miktar, hem de döviz geliri olarak tüm zamanların en yüksek rakamıdır. Çin en fazla ihracat yapılan ülkeler sıralamasında 6’ıncı sıraya yükselmiştir. Çin’e yönelik ihracatımızın her yıl önemli miktarda artmasını ve önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Almanya ve İtalya’nın ardından 3’üncü sıraya yükselmesini bekliyoruz” dedi.

Edip Sevinç; bundan sonra fındıkta üretim fazlası sorununun yaşanmayacağını, üretiminde piyasaya indirilmesinde bir sıkıntı yaşanmaması halinde, 2020 yılında da artış trendinin devam edeceğini de vurguladı.


Yorumlar (2)
Selami cetinkaya 2 yıl önce
Ben gurbete yasiyorum kimsem yok olmadigi icin son günlerde mektup gelmis bana mal kalmis diye 66 yasindayim mal varligindan anca haberim oldu bana Slm dahi vermeyenler yillarca bu araziden findiklardan para yemisler yillarca hak yemis akrabalarim trabzona gitigumde temeli dönecegim dedigimde sakin gelme diyorlar sebebini simdik anladim trabzonda yasayamasin diyenlerin evleri var son marka araba herseyleri var ben 66 yilda bir ev alamadim birikmisligim de yok kulandigim araba 90 model bunu okuyan gencler durmayin memleketinize dönün oyuna gelmeyin gurbete ölmeyelim zamaninda yokluk icin avrupaya geldik suan vatanimiz avrupayi gecmis durumda ..
Serdar 2 yıl önce
Selami ne içtin sen

Gelişmelerden Haberdar Olun

@