Eğitim-Bir-Sen 8. Bölge Toplantısı Trabzon'da yapıldı - "Eğitimde sorunları görmek yetmez, çözmek gerekir"

Eğitim-Bir-Sen 8. Bölge Toplantısı Genel Başkan Ali Yalçın'ın katılımı ile Trabzon'da gerçekleştirildi.

Trabzon 20.10.2019, 12:35 20.10.2019, 12:43
Eğitim-Bir-Sen 8. Bölge Toplantısı Trabzon'da yapıldı - "Eğitimde sorunları görmek yetmez, çözmek gerekir"

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, eğitim çalışanlarının eğitimin asli unsuru, öznesi olduğunu belirterek, “Eğitim çalışanlarının sorunları tam manasıyla çözülmedikçe, sistem ne kadar iyi olursa olsun, istenilen başarı elde edilemez, hedefler tutturulamaz. O nedenle, eğitim politikasının ilk sırasına eğitim çalışanlarının memnuniyeti, temel sorunlarının çözümü ve talepleri konulmalıdır” dedi. 

Eğitim-Bir-Sen 8. Bölge Toplantısı Trabzon, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Artvin teşkilatlarının katılımıyla Trabzon’da gerçekleştirildi.

Eğitim-Bir-Sen 8. Bölge Toplantısı Trabzon'da yapıldı - "Eğitimde sorunları görmek yetmez, çözmek gerekir"

Toplantının başında Memur - Sen ve Eğitim Bir - Sen Trabzon Başkanı Mehmet Kara ve Eğitim – Bir Sen Genel Merkez Kadın Komisyonu Başkanı Sıdıka Aydın selamlama konuşmasını yaptı. 

SABIR KOTASI TÜKETİLMİŞ, UMUT SINIRININ SONUNA GELİNMİŞTİR

Genel Başkan Ali Yalçın toplantıda yaptığı konuşmada, eğitim çalışanlarının eğitimin asli unsuru olduğunu vurgulayarak, eğitim çalışanlarının sorunları tam manasıyla çözülmedikçe, sistem ne kadar iyi olursa olsun, istenilen başarının elde edilemeyeceğini, hedeflerin tutturulamayacağını söyledi. 
“O nedenle, eğitim politikasının ilk sırasına eğitim çalışanlarının memnuniyeti, eğitim çalışanlarının temel sorunlarının çözümü ve talepleri konulmalıdır” diyerek sözlerini sürdüren Yalçın, “Biz, 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi’nin sorunları gördüğünü ve tespit ettiğini ifade ettik, ‘Başlıklar tamam, boşluklar da tamamlansın’ dedik. Ama gelinen noktada görüyoruz ki başlıklardan hiç birine çentik atılmamış, boşluklar da tamamlanmamış. Dolayısıyla eğitim çalışanları, temel sorunları bakımından sabır kotasını tüketmiş, talepleri bakımından umut sınırının sonuna gelmiştir” ifadelerini kullandı. 

Eğitim-Bir-Sen 8. Bölge Toplantısı Trabzon'da yapıldı - "Eğitimde sorunları görmek yetmez, çözmek gerekir"

YÜZ BİNLERCE ÖĞRETMEN ADAYI ATANMAYI BEKLERKEN, ÖĞRETMEN AÇIĞINI ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERLE KAPATMAYA ÇALIŞMAK KABUL EDİLEMEZ

Yalçın, daha fazla zaman geçirilmeden el atılması, çözüme kavuşturulması gereken pek çok sorun bulunduğunu ifade ederek, “Anayasal ve yasal hakları kısıtlanmış, aile bütünlüğü bozulmuş sözleşmeli öğretmenler kadroya geçirilmeli ve sözleşmeli istihdamdan derhal vazgeçilmelidir. Yüz binlerce öğretmen adayı atanmayı beklerken, öğretmen açığını, ucuz iş gücü olarak görülen, ücretli öğretmenlerle kapatmaya çalışmak kabul edilemezdir. Ücretli öğretmenlik, insan haklarına ve çalışma ahlakına aykırı bir uygulamadır” şeklinde konuştu. 

KURUM YÖNETİCİLİĞİ İKİNCİL GÖREV KAPSAMINDAN ÇIKARILMALI, MÜNHASIR BİR KADRO VERİLMELİDİR 

Kurum yöneticiliğinin ikincil görev kapsamından çıkarılmasını, yöneticilere münhasır bir kadro ihdas edilmesini isteyen Yalçın, şöyle devam etti: “Eğitim yönetiminde liyakat ve kariyer esaslarına uygun bir sistem hayata geçirilmelidir. Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkarılmalı; öğretmenlik, kariyer mesleği hâline getirilmeli ve böylece mesleğin saygınlığı artırılmalıdır. Okullara yeterli ödenek verilmeli, okul yöneticileri finansman bulma töhmetinden kurtarılmalıdır, eğitimin kalitesine yoğunlaşmaları sağlanmalıdır. Bağış tartışmalarıyla, yöneticilerle velileri karşı karşıya getiren, yöneticilerin enerjisini emen ödenek sorunu bir an evvel çözülmelidir.”

Eğitim-Bir-Sen 8. Bölge Toplantısı Trabzon'da yapıldı - "Eğitimde sorunları görmek yetmez, çözmek gerekir"

ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME TAKVİMİNİN ÜRETTİĞİ SORUNLAR GİDERİLMELİDİR

Sorun üreten uygulamaların gözden geçirilmesi çağrısında bulunan Yalçın, “Atama ve yer değiştirme takviminin ürettiği sorunlara çözüm bulunmalıdır. Bakanlık, eğitimin esas meselelerine odaklanmalı; eğitim çalışanlarının taleplerini azami ölçüde karşılayan, mağduriyetleri önleyen, adil ve sürdürülebilir bir atama ve yer değiştirme politikası izlemelidir” diye konuştu. 

EĞİTİM BİR BÜTÜNDÜR, HİÇ KİMSENİN KATKISI, EMEĞİ YOK SAYILAMAZ

Ali Yalçın, ek ders esaslarındaki adaletsizliklerin giderilmesi, ek ders ücretlerinin artırılması, eğitim çalışanlarına yönelik giderek artan şiddetin önlenmesi için caydırıcı tedbirlerin alınması, bakanlığın bu konuda öncü rol üstlenmesi, başta hizmetli, memur, şefler olmak üzere, genel idare hizmetleri ve yardımcı hizmetler sınıfı personelinin mali ve özlük haklarında iyileştirmeler yapılması gerektiğini vurgulayarak, “Nitekim eğitim bir bütündür. Hiç kimsenin katkısı, emeği yadsınamaz, yok sayılamaz” dedi. 

Eğitim-Bir-Sen 8. Bölge Toplantısı Trabzon'da yapıldı - "Eğitimde sorunları görmek yetmez, çözmek gerekir"

YÜKSEKÖĞRETİMDE İŞ GÜVENCESİNİN ESAS ALINDIĞI, KATILIMCI YÖNETİMİN ÖNCELENDİĞİ YENİ BİR ANLAYIŞA İHTİYAÇ VAR 

Yükseköğretimde iş güvencesinin esas alındığı, katılımcı yönetimin öncelendiği yeni bir anlayışa ihtiyaç olduğunun altını çizen Yalçın, şunları söyledi: 

“Akademik özgürlüğün, hukuka bağlılığın ve çalışma barışının esası için üniversitelerimizde rektörlerin yetkileri sınırlandırılmalı, idari iş ve tasarrufları denetlenmelidir. Yükseköğretim sistemi oligarşik yapıdan artık kurtarılmalı; yasakçı, baskıcı, keyfî uygulamalara son verilmelidir. Akademik yükselmede adil bir sistem tesis edilmelidir. Kadro alımlarında keyfîlik ortadan kaldırılmalı, norm kadro uygulamasından doğan mağduriyetler giderilmelidir. İdari personel, akademik personele tanınan yükseköğretim tazminatı, geliştirme ödeneği gibi temel bazı mali ve sosyal haklardan faydalandırılmalıdır. Üniversitelerimizde aynı statüye sahip personel arasında liyakat ve kariyer ilkeleri çerçevesinde adalete ve hakkaniyete uygun görevde yükselmenin önü açılmalıdır. Üniversitelerarası naklen atama ve yer değişikliğine imkân tanıyan ulusal bir sisteme ihtiyaç vardır.”

Eğitim-Bir-Sen 8. Bölge Toplantısı Trabzon'da yapıldı - "Eğitimde sorunları görmek yetmez, çözmek gerekir"

ÜÇ SORUNA DİKKAT ÇEKTİK, EYLEM KARARI ALDIK

Eğitim-Bir-Sen’in tarihinin haksızlıklar ve yasaklarla mücadele tarihi olduğunu belirten Yalçın, sözlerini şöyle tamamladı: “Biz mücadele azmini hiçbir zaman yitirmedik, yitirmeyeceğiz. Bu mücadele ruhu; bizi biz kılan, bize teveccühün sebebi olan, tarih ve medeniyetimizin yüklediği misyondur. Bu amaçla üç ayaklı bir eylem planı devreye koyduk. Üç temel sorunu etiketledik ve afişleyerek eylemimizi ilan ettik.6 yıldır serbest kılık ve kıyafet eylemi yapıyoruz. Haftada birden fazla nöbet görevini yerine getirmiyoruz. Mesai dışı zorunlu mesleki çalışmalara katılmıyoruz. Nice yasakları, nice dayatmaları, sizlerin iradesiyle, layık oldukları yere, tarihin kirli çöp tenekesine yolladık. Kamusal alan yalanını, sizlerin büyük azim ve gayretiyle topladığımız 12 milyon 300 bin imzayla tarihe gömdük. Bin yıl sürecek denen 28 Şubat vesayetini 10 yılda yok ettik. Turnikeleri de onların faşist bekçilerini de kaldırıp attık. Eğitim-Bir-Sen, hak, adalet ve insaniyet mücadelesi demektir.” 

Konuşmaların ardından, Hüseyin Rahmi Akyüz, Murat Dağıtmaç, Ahmet Günenç, Tarkan Zengin, Sait Ercan ve Nevzat Öylek birer sunum yaptılar.

Eğitim-Bir-Sen 8. Bölge Toplantısı Trabzon'da yapıldı - "Eğitimde sorunları görmek yetmez, çözmek gerekir"

Eğitim-Bir-Sen 8. Bölge Toplantısı Trabzon'da yapıldı - "Eğitimde sorunları görmek yetmez, çözmek gerekir"Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@