banner526

banner533

banner513

20 Milyon TL ile Trabzon'a geliyorlar

Yabancı firmalar 20 Milyon TL ile Trabzon'a geliyor.

Trabzon 03.11.2017, 13:15
20 Milyon TL ile Trabzon'a geliyorlar

Suudi Arabistanlı yatırımcılar, Körfez ülkelerinden her yıl yüz binlerce kişinin ziyaret ettiği Trabzon'da kurdukları 25 şirketle gayrimenkul, turizm ve inşaat sektörlerinde faaliyet yürütüyor.
 

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu, uzun yıllardır Körfez ülkelerinden Trabzon'a turist akını yaşandığını söyledi.

Turizmdeki bu hareketliliğin zaman içinde ticaret ve yatırıma dönüştüğünü anlatan Hacısalihoğlu, "Arap turistlerimiz şehrimizde kalıcı olma yolunda şirket kurmaya başladılar. Bugün şehrimizde odamıza kayıtlı 25 civarında firmamız var." dedi. 

Bunların büyük kısmının ortaksız firma, birkaçının da yerli ortak alan firmalar olduğunu belirten Hacısalihoğlu, şirketlerin çoğunlukla gayrimenkul, turizm ve inşaat sektöründe faaliyet gösterdiklerini dile getirdi.

Hacısalihoğlu, bu durumun, Körfez coğrafyasından gelen turistlerin burada din ve kan bağı olan insanlarla yakın ilişki kurmaları ve daha fazla ticari ilişki olacağını düşünmeleri nedeniyle yaşandığına işaret etti.

"TRABZON'DAKİ YABANCI FİRMA SAYISI 150'YE YAKIN"

Suudilerin kentte daire ve arazi satın almalarının geleceğe dönük kalıcı adımlar olduğunu vurgulayan Hacısalihoğlu, şöyle devam etti:

"Bu alımlara bağlı olarak gayrimenkul firmaları oluştu ve iş adamlarını inşaat yatırımlarına sevk etti. İnşaat yatırımları içinde de özelikle daha çok daire yatırımları var. Bunun dışında yeme içme yerleri ve konaklama yatırımlarının da artmaya başladığını söyleyebiliriz. Firmalarımızın yaklaşık 20 milyon liraya yakın sermayeyle şehrimize girdikleri görülüyor. Sermayenin 20 milyon lira olması demek, yaklaşık 6-7 katı oranında da bir yatırımı göstermektedir. Çünkü sürekli katlayan ve zaman içinde sermayesini kayda sokan firmalar bunlar." 

Hacısalihoğlu, kentteki toplam yabancı firma sayısının ise 150'ye yakın olduğunu söyledi.

Trabzon'da ticaretin gelişmesinin, bölgenin gelişmesine katkı sağlayacağına işaret eden Hacısalihoğlu, şunları kaydetti:

"Herhangi bir terslik olmadığı takdirde, 5 yıl içinde 3 milyon turist hedefine ulaşacağımızı düşünüyoruz. Bu da aynı zamanda daha fazla yabancı sermayeli yatırımı beraberinde getirecek. Dolayısıyla gelecek açısından gerek turizmde gerek ticari hareketlerde, gerek yatırımlarda bölgemizde önemli gelişmeler olacağını söyleyebiliriz. Bu da şehrimizin ekonomik yönden gelişmesine, istihdamın artmasına, halkımızın refah seviyesinin yükselmesine katkı sağlayacaktır."

Yorumlar (6)
ofli 3 yıl önce
20 milyon TL nedir bu fiyata İstanbul'da daire satıyorlar.
Cengiz BAYRAKTAR 3 yıl önce
Yıllardır gurbette yaşayan biri olarak önceleri bir hevesle geldiğim Trabzonumdan artık arapları göre göre tiksinti gelmeye başladı..Güzelim memleketim yavaş yavaş arapların eline geçiyor..Yakında asıl evsahibi araplar olursa şaşırmayın...
mavi firtina 3 yıl önce
ne samin sekeri ne arabin yüzü.
murat 3 yıl önce
çok iyiymiş gibi yansıtıyolar ya bunu medyaya helal olsun....
Fikret 3 yıl önce
İş yok yahu gelseler ne yazar kac gündür iş arıyorumda bulucam
Sahin 3 yıl önce
20 milliyon bir futbolcu parasına neler satiliyor bunuda haber yapsanızda bilgilensek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@