alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

Sülüs Ne Demek? Sülüs TDK Anlamı Ne?

Sülüs kelimesi ilk kez duyduğunuz ve anlamını bilmediğiniz bir kelime olabilir.. Sülüs ne demek, Sülüs TDK anlamı ne? Gibi sorularınızın yanıtı için buradan bilgi edinebilirsiniz.

TDK Sözlük Anlamı Nedir 24.11.2021, 15:04
Sülüs Ne Demek? Sülüs TDK Anlamı Ne?

Oldukça geniş bir kelime haznesine sahip olsanız dahi yine de anlamını bilmediğiniz kelimeler olacaktır. Bunlardan biri de Sülüs kelimesi olabilir. Sülüs ne demek, Sülüs TDK anlamı ne? Diye araştırıyorsanız doğru cevap burada…

Türkçe’de henüz duymadığımız anlamını bilmediğimiz ve ne olduğunu öğrenmek istediğimiz kelimeler vardır. Bu kelimeler ilk duyduğumuzda bizi şaşırtabilir ve ne anlama geldiğini öğrenmek isteriz. Bu durumda devreye Türk Dil Kurumu girer. Örneğin  Sülüs ne anlama gelir sorusuyla ilgili cevabı buradan edinirsiniz. Bizler de burada TDK sözlüğünde yer alan doğru bilgileri paylaşıyoruz.

Sülüs

SÜLÜS NE DEMEK? SÜLÜS TDK ANLAMI NE?

TDK’ya göre Sülüs 3 anlamda kullanılır İlki “ Üçte bir. “ anlamına gelmektedir. 


İkincisi “Arap alfabesiyle yazılan bir tür süslü yazı” anlamındadır. Bu anlam için TDK Faruk Nafiz Çamlıbel’den şu örneği vermektedir; "Bizi sarar bir sülüs yazı görsek duvarda / Bize heyecan verir bir parça yeşil çini"

Üçüncü anlamı ise “Erata yolculuklarda indirim sağlayan belge.” Şeklindedir.

Bu kelime dilimize Arapça’dan geçmiştir.
 


Gelişmelerden Haberdar Olun

@