7m

7m

hyundai

tamfinans

Rivayet Ne Demek? Rivayet TDK Anlamı Ne?

Rivayet kelimesi ilk kez duyduğunuz ve anlamını bilmediğiniz bir kelime olabilir.. Rivayet ne demek, Rivayet TDK anlamı ne? Gibi sorularınızın yanıtı için buradan bilgi edinebilirsiniz.

TDK Sözlük Anlamı Nedir 15.12.2021, 06:16
Rivayet Ne Demek? Rivayet TDK Anlamı Ne?

Oldukça geniş bir kelime haznesine sahip olsanız dahi yine de anlamını bilmediğiniz kelimeler olacaktır. Bunlardan biri de Rivayet kelimesi olabilir. Rivayet ne demek, Rivayet TDK anlamı ne? Diye araştırıyorsanız doğru cevap burada…

Türkçe’de henüz duymadığımız anlamını bilmediğimiz ve ne olduğunu öğrenmek istediğimiz kelimeler vardır. Bu kelimeler ilk duyduğumuzda bizi şaşırtabilir ve ne anlama geldiğini öğrenmek isteriz. Bu durumda devreye Türk Dil Kurumu girer. Örneğin Rivayet ne anlama gelir sorusuyla ilgili cevabı buradan edinirsiniz. Bizler de burada TDK sözlüğünde yer alan doğru bilgileri paylaşıyoruz.

Rivayet

RİVAYET NE DEMEK? RİVAYET TDK ANLAMI NE?


TDK’ya göre Rivayet iki anlamda kullanılır.

İlki  “Söylenti “ anlamına gelmektedir. TDK bu kullanım için Falih Rıfkı Atay’dan şu örneği vermektedir; "O, yanıma oturarak kara haberlerden, kötü rivayetlerden bahsetti."

İkincisi “Bir olay, bir haber veya sözü nakletme” anlamındadır.  TDK bu kullanım için Nazım Hikmet’ten şu örneği vermektedir;  "Bir rivayete göre, kaplanın dayısı olan kedinin keyiflenip miyavlaması işte bu zamandan kalmadır." 


Gelişmelerden Haberdar Olun

@