alexa metrics

banner536

Münazara Ne Demek? Münazara TDK Anlamı Ne?

Münazara kelimesi ilk kez duyduğunuz ve anlamını bilmediğiniz bir kelime olabilir.. Münazara ne demek, Münazara TDK anlamı ne? Gibi sorularınızın yanıtı için buradan bilgi edinebilirsiniz.

TDK Sözlük Anlamı Nedir 28.11.2021, 14:00
Münazara Ne Demek? Münazara TDK Anlamı Ne?

Oldukça geniş bir kelime haznesine sahip olsanız dahi yine de anlamını bilmediğiniz kelimeler olacaktır. Bunlardan biri de Münazara kelimesi olabilir. Münazara ne demek, Münazara TDK anlamı ne? Diye araştırıyorsanız doğru cevap burada…

Türkçe’de henüz duymadığımız anlamını bilmediğimiz ve ne olduğunu öğrenmek istediğimiz kelimeler vardır. Bu kelimeler ilk duyduğumuzda bizi şaşırtabilir ve ne anlama geldiğini öğrenmek isteriz. Bu durumda devreye Türk Dil Kurumu girer. Örneğin  Münazara ne anlama gelir sorusuyla ilgili cevabı buradan edinirsiniz. Bizler de burada TDK sözlüğünde yer alan doğru bilgileri paylaşıyoruz.

Münazara

MÜNAZARA NE DEMEK? MÜNAZARA TDK ANLAMI NE?

TDK’ya göre Münazara iki anlamda kullanılır. İlkinde “Bir konu üzerinde, belli kural ve yöntemlere uyularak yapılan tartışma” anlamına gelmektedir. Bu anlam için TDK Ahmet Hikmet Müftüoğlu’ndan şu örneği vermektedir; "Bir fikrin münazarasıyla kütüphanesinin önünde sabahladığımız geceler olurdu."

Diğer anlamı ise” Divan edebiyatında zıt varlıklar ve kavramlar arasındaki karşıtlığı anlatan yazı türü.” Şeklindedir.

Bu kelime dilimize Arapça’dan geçmiştir.
 


Gelişmelerden Haberdar Olun

@