7m

7m

hyundai

Muhtelif Ne Demek? Muhtelif TDK Anlamı Ne?

Muhtelif kelimesi ilk kez duyduğunuz ve anlamını bilmediğiniz bir kelime olabilir.. Muhtelif ne demek, Muhtelif TDK anlamı ne? Gibi sorularınızın yanıtı için buradan bilgi edinebilirsiniz.

TDK Sözlük Anlamı Nedir 15.12.2021, 05:09
Muhtelif Ne Demek? Muhtelif TDK Anlamı Ne?

Oldukça geniş bir kelime haznesine sahip olsanız dahi yine de anlamını bilmediğiniz kelimeler olacaktır. Bunlardan biri de Muhtelif kelimesi olabilir. Muhtelif ne demek, Muhtelif TDK anlamı ne? Diye araştırıyorsanız doğru cevap burada…

Türkçe’de henüz duymadığımız anlamını bilmediğimiz ve ne olduğunu öğrenmek istediğimiz kelimeler vardır. Bu kelimeler ilk duyduğumuzda bizi şaşırtabilir ve ne anlama geldiğini öğrenmek isteriz. Bu durumda devreye Türk Dil Kurumu girer. Örneğin Muhtelif ne anlama gelir sorusuyla ilgili cevabı buradan edinirsiniz. Bizler de burada TDK sözlüğünde yer alan doğru bilgileri paylaşıyoruz.

Muhtelif

MUHTELİF NE DEMEK? MUHTELİF TDK ANLAMI NE?

TDK’ya göre Muhtelif  iki anlamda kullanılır.

İlkinde “ Çeşit çeşit, çeşitli “ anlamına gelmektedir. Bu anlam için TDK  Hamdullah Suphi Tanrıöver’den şu örneği vermektedir;  "Bu bulut, gece düşen şahabın, yanarak bıraktığı muhtelif renkli bir dumandı."

İkincisi ise “Zıt, birbirini tutmayan.” Anlamındadır.

Dilimize Arapça’dan geçmiştir.


Gelişmelerden Haberdar Olun

@