alexa metrics

banner560

banner572

İrap Ne Demektir? İrap TDK Anlamı Nedir?

İrap kelimesini ilk kez duymuş ve anlamını merak ediyor olabilirsiniz. İrap ne demektir, İrap TDK anlamı nedir? Sorularınız için doğru bilgiyi buradan edinebilirsiniz. 

TDK Sözlük Anlamı Nedir 08.11.2021, 15:22
İrap Ne Demektir? İrap TDK Anlamı Nedir?

Türkçe’de bir çok kelimeyi ilk kez duyuyor olabilirsiniz. Bunlardan birisi de İrap kelimesi olabilir. İrap ne demektir, ne anlama gelir? İrap TDK anlamı nedir? Merak ettiğiniz soruların yanıtını burada öğrenebilirsiniz.

Türkçe’de bir çok kelimeyi bildiğimiz gibi bir o kadar da bilmediğimiz, yeni karşılaştığımız kelimeler, terimler bulunmaktadır.  Bu kelimeler bize oldukça yabancı gelirken araştırma gereği duyar ve ne olduğunu anlamak isteriz. Bu kelimelerin anlamlarına dair Türk Dil Kurumu açıklama getirmektedir.  İrap nedir sorusuyla ilgili cevap da buna göre düzenlenmiştir. Bu sayfada yer alan bilgiler TDK sözlüğüne göre düzenlenmiştir.

İrap Ne Demektir? İrap TDK Anlamı Nedir?

İRAP NE DEMEKTİR? İRAP TDK ANLAMI NEDİR?


TDK’ya göre İrap  “ Hiçbir değeri ve önemi yok` anlamındaki irapta mahalli yok ve iraptan mahalsiz deyimlerinde geçen bir söz: “ Anlamına gelmektedir.
Dilimize Arapça “iʿrāb” kelimesinden geçmiştir.

TDK bu kelimenin kullanımı için Sermet Muhtar Alus’dan şu örneği vermektedir; Bulgurlu, buranın az öteciğine sığınmış, iraptan mahalsiz bir mahalle.
 


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@