7m

7m

hyundai

tamfinans

Han Ne Demek? Han TDK Anlamı Ne?

Han kelimesi ilk kez duyduğunuz ve anlamını bilmediğiniz bir kelime olabilir.. Han ne demek, Han TDK anlamı ne? Gibi sorularınızın yanıtı için buradan bilgi edinebilirsiniz.

TDK Sözlük Anlamı Nedir 15.12.2021, 15:01
Han Ne Demek? Han TDK Anlamı Ne?

Oldukça geniş bir kelime haznesine sahip olsanız dahi yine de anlamını bilmediğiniz kelimeler olacaktır. Bunlardan biri de Han kelimesi olabilir. Han ne demek, Han TDK anlamı ne? Diye araştırıyorsanız doğru cevap burada…

Türkçe’de henüz duymadığımız anlamını bilmediğimiz ve ne olduğunu öğrenmek istediğimiz kelimeler vardır. Bu kelimeler ilk duyduğumuzda bizi şaşırtabilir ve ne anlama geldiğini öğrenmek isteriz. Bu durumda devreye Türk Dil Kurumu girer. Örneğin  Han ne anlama gelir sorusuyla ilgili cevabı buradan edinirsiniz. Bizler de burada TDK sözlüğünde yer alan doğru bilgileri paylaşıyoruz.

Han

HAN NE DEMEK? HAN TDK ANLAMI NE?
TDK’ya göre Han birçok farklı anlamda kullanılmaktadır. İlk kullanımı kendi içerisinde ikiye ayrılır. Unvan olarak kullanılan Han “ Doğu ülkelerinde yerli beyler ve Kırım girayları için kullanılan unvan (Kırım hanları. Altın Ordu hanları) “ anlamına gelmektedir.


Unvan olarak ayrıca “Osmanlı padişahlarının adlarının sonuna getirilen unvan” anlamında kullanılır.

Eski yapı olarak kullanılan Han kelimesi de kendi içinde ikiye ayrılır. Bunların ilki “Yol üzerinde veya kasabalarda yolcuların konaklamalarına yarayan yapı” anlamındadır.

İkincisi “Büyükşehirlerde serbest mesleklerde çalışanların oda veya daire tutup çalıştıkları birkaç katlı yapı.” Anlamına gelir.
 


Gelişmelerden Haberdar Olun

@