7m

7m

hyundai

Çolpa Ne Demektir? Çolpa TDK Anlamı Nedir?

Çolpa kelimesini ilk kez duymuş ve anlamını merak ediyor olabilirsiniz. Çolpa ne demektir, Çolpa TDK anlamı nedir? Sorularınız için doğru bilgiyi buradan edinebilirsiniz. 

TDK Sözlük Anlamı Nedir 17.11.2021, 22:30
Çolpa Ne Demektir? Çolpa TDK Anlamı Nedir?

Türkçe’de bir çok kelimeyi ilk kez duyuyor olabilirsiniz. Bunlardan birisi de Çolpa kelimesi olabilir. Çolpa ne demektir, ne anlama gelir? Çolpa TDK anlamı nedir? Merak ettiğiniz soruların yanıtını burada öğrenebilirsiniz.

Türkçe’de bir çok kelimeyi bildiğimiz gibi bir o kadar da bilmediğimiz, yeni karşılaştığımız kelimeler, terimler bulunmaktadır.  Bu kelimeler bize oldukça yabancı gelirken araştırma gereği duyar ve ne olduğunu anlamak isteriz. Bu kelimelerin anlamlarına dair Türk Dil Kurumu açıklama getirmektedir.  Çolpa nedir sorusuyla ilgili cevap da buna göre düzenlenmiştir. Bu sayfada yer alan bilgiler TDK sözlüğüne göre düzenlenmiştir.

Çolpa Ne Demektir? Çolpa TDK Anlamı Nedir?

ÇOLPA NE DEMEKTİR? ÇOLPA TDK ANLAMI NEDİR?


TDK’ya göre Çolpa iki anlamda kullanılmaktadır. Bunların ilki “ Ayağı sakat olan. “ Anlamına gelmektedir. Diğeri ise “Beceriksiz, eli işe yakışmayan, acemi” anlamındadır. Bu kullanım için TDK Ahmet Hamdi Tampınar’dan şu örneği vermektedir; "Hareketleri çolpa, dikkati dağınık, tepkileri geç ve kesikti."

Bu kelime dilimize Farsça “çulāh + pā” kelimelerinin birleşiminden geçmiştir.
 


Gelişmelerden Haberdar Olun

@