alexa metrics

banner536

Büyük Sesli Uyumu Ne Demek? Büyük Sesli Uyumu TDK Anlamı Ne?

Büyük Sesli Uyumu kelimesi ilk kez duyduğunuz ve anlamını bilmediğiniz bir kelime olabilir.. Büyük Sesli Uyumu ne demek, Büyük Sesli Uyumu TDK anlamı ne? Gibi sorularınızın yanıtı için buradan bilgi edinebilirsiniz.

TDK Sözlük Anlamı Nedir 29.11.2021, 17:16
Büyük Sesli Uyumu Ne Demek? Büyük Sesli Uyumu TDK Anlamı Ne?

Oldukça geniş bir kelime haznesine sahip olsanız dahi yine de anlamını bilmediğiniz kelimeler olacaktır. Bunlardan biri de Büyük Sesli Uyumu kelimesi olabilir. Büyük Sesli Uyumu ne demek, Büyük Sesli Uyumu TDK anlamı ne? Diye araştırıyorsanız doğru cevap burada…

Türkçe’de henüz duymadığımız anlamını bilmediğimiz ve ne olduğunu öğrenmek istediğimiz kelimeler vardır. Bu kelimeler ilk duyduğumuzda bizi şaşırtabilir ve ne anlama geldiğini öğrenmek isteriz. Bu durumda devreye Türk Dil Kurumu girer. Örneğin  Büyük Sesli Uyumu ne anlama gelir sorusuyla ilgili cevabı buradan edinirsiniz. Bizler de burada TDK sözlüğünde yer alan doğru bilgileri paylaşıyoruz.

Büyük Sesli Uyumu ne anlama gelir

BÜYÜK SESLİ UYUMU NE DEMEK? BÜYÜK SESLİ UYUMU TDK ANLAMI NE?


TDK’ya göre Büyük Sesli Uyumu  “Büyük ünlü uyumu.“ anlamına gelmektedir.

Büyük ünlü uyumu da “Türkçe bir kelimenin ilk hecesinde kalın bir ünlü `a, ı, o, u` varsa ondan sonra gelen bütün hecelerin kalın ünlülerle, ince bir ünlü `e, i, ö, ü` varsa sonraki hecelerin de ince ünlülerle sürüp gitmesi kuralı, büyük sesli uyumu: çocuklaşmak, denizcilik gibi.” Anlamındadır.
 


Gelişmelerden Haberdar Olun

@