alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

Beyzade Ne Demek? Beyzade TDK Anlamı Ne?

Beyzade kelimesi ilk kez duyduğunuz ve anlamını bilmediğiniz bir kelime olabilir.. Beyzade ne demek, Beyzade TDK anlamı ne? Gibi sorularınızın yanıtı için buradan bilgi edinebilirsiniz.

TDK Sözlük Anlamı Nedir 13.11.2021, 15:29 15.11.2021, 10:59
Beyzade Ne Demek? Beyzade TDK Anlamı Ne?

Oldukça geniş bir kelime haznesine sahip olsanız dahi yine de anlamını bilmediğiniz kelimeler olacaktır. Bunlardan biri de Beyzade kelimesi olabilir. Beyzade ne demek, Beyzade TDK anlamı ne? Diye araştırıyorsanız doğru cevap burada…

Türkçe’de henüz duymadığımız anlamını bilmediğimiz ve ne olduğunu öğrenmek istediğimiz kelimeler vardır. Bu kelimeler ilk duyduğumuzda bizi şaşırtabilir ve ne anlama geldiğini öğrenmek isteriz. Bu durumda devreye Türk Dil Kurumu girer. Örneğin  Beyzade ne anlama gelir sorusuyla ilgili cevabı buradan edinirsiniz. Bizler de burada TDK sözlüğünde yer alan doğru bilgileri paylaşıyoruz.

Beyzade Ne Demek? Beyzade TDK Anlamı Ne?

BEYZADE NE DEMEK? BEYZADE TDK ANLAMI NE?
TDK’ya göre Beyzade  3 anlamda kullanılır. İlkinde “Bey oğlu” anlamında kullanılır ve bu kullanım için TDK Bedri Rahmi Eyüboğlu’ndan şu örneği verir “Ben beyzade, kişizade / Her türlü dertten topyekûn azade"


İkinci kullanımı “Soylu kimse” anlamındadır. Bu kullanım için TDK Attila İlhan’dan şu örneği vermektedir  "Eşsiz bir beyzadeydi, zamanımızda artık benzeri çıkmıyor." 

Ve son anlamı mecaz olarak “Özenli bir biçimde büyütülmüş, nazlı kimse.”şeklinde kullanılmaktadır.

Beyzade kelimesi Türkçe bey ve Farsça zade kelimelerinin birleşimiyle oluşmaktadır.
 


Gelişmelerden Haberdar Olun

@