alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

Bedevi Ne Demek? Bedevi TDK Anlamı Ne?

Bedevi kelimesi ilk kez duyduğunuz ve anlamını bilmediğiniz bir kelime olabilir.. Bedevi ne demek, Bedevi TDK anlamı ne? Gibi sorularınızın yanıtı için buradan bilgi edinebilirsiniz.

TDK Sözlük Anlamı Nedir 04.11.2021, 21:25 04.11.2021, 21:56
Bedevi Ne Demek? Bedevi TDK Anlamı Ne?

Oldukça geniş bir kelime haznesine sahip olsanız dahi yine de anlamını bilmediğiniz kelimeler olacaktır. Bunlardan biri de Bedevi kelimesi olabilir. Bedevi ne demek, Bedevi TDK anlamı ne? Diye araştırıyorsanız doğru cevap burada…

Türkçe’de henüz duymadığımız anlamını bilmediğimiz ve ne olduğunu öğrenmek istediğimiz kelimeler vardır. Bu kelimeler ilk duyduğumuzda bizi şaşırtabilir ve ne anlama geldiğini öğrenmek isteriz. Bu durumda devreye Türk Dil Kurumu girer. Örneğin Bedevi ne anlama gelir sorusuyla ilgili cevabı buradan edinirsiniz. Bizler de burada TDK sözlüğünde yer alan doğru bilgileri paylaşıyoruz.

Bedevi Ne Demek? Bedevi TDK Anlamı Ne?

BEDEVİ NE DEMEK? BEDEVİ TDK ANLAMI NE?

TDK’ya göre Bedevi Arapça’dan dilimize geçerken üç farklı şekilde kullanılıyor. Bunlardan ilki “Çölde, çadırda yaşayan göçebe” anlamındadır. Bu anlam için TDK Falih Rıfkı Atay’ın “İngiliz cephesinden at kaçırıp bize satan bedeviler dönüşlerinde bizim atlarımızı çalıp İngilizlere satarlardı.” Cümlesini örnek gösteriyor.

İkinci anlamda ise mecaz olarak kullanılırken önceki anlamı kasıtla “Böyle bir hayat sürdüren kimse” anlamındadır. Bu kullanım için Atilla İlhan’dan şu örnek veriliyor;  "Devriyeler, isyancılara silah götüren bedevileri yakalamışlar."
Bir diğer anlamı ise “bedevilik tarikatından olan derviş”tir.
 


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@