alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

Adliye Ne Demek? Adliye TDK Anlamı Ne?

Adliye kelimesi ilk kez duyduğunuz ve anlamını bilmediğiniz bir kelime olabilir.. Adliye ne demek, Adliye TDK anlamı ne? Gibi sorularınızın yanıtı için buradan bilgi edinebilirsiniz.

TDK Sözlük Anlamı Nedir 06.11.2021, 08:26 06.11.2021, 09:30
Adliye Ne Demek? Adliye TDK Anlamı Ne?

Oldukça geniş bir kelime haznesine sahip olsanız dahi yine de anlamını bilmediğiniz kelimeler olacaktır. Bunlardan biri de Adliye kelimesi olabilir. Adliye ne demek, Adliye TDK anlamı ne? Diye araştırıyorsanız doğru cevap burada…

Türkçe’de henüz duymadığımız anlamını bilmediğimiz ve ne olduğunu öğrenmek istediğimiz kelimeler vardır. Bu kelimeler ilk duyduğumuzda bizi şaşırtabilir ve ne anlama geldiğini öğrenmek isteriz. Bu durumda devreye Türk Dil Kurumu girer. Örneğin  Adliye ne anlama gelir sorusuyla ilgili cevabı buradan edinirsiniz. Bizler de burada TDK sözlüğünde yer alan doğru bilgileri paylaşıyoruz.

Adliye Ne Demek? Adliye TDK Anlamı Ne?

ADLİYE NE DEMEK? ADLİYE TDK ANLAMI NE?
Arapça “adliyye” den dilimize çevrilmiştir.

TDK’ya göre adliye kelimesinin iki kullanımı vardır. İlki “ Hukuk ve adalet işlerini gören devlet kuruluşları. “ anlamına gelmektedir. Diğeri ise “Hukuk ve adalet işlerinin görüldüğü resmî yapı” anlamında kullanılmaktadır. Bu kullanım için TDK, Reşat Enis’in şu cümlesini örnek göstermektedir; "Onun telaşlı adımlarla binadan çıkıp karşıdaki adliyeye girdiğini gördüler." 
 


Gelişmelerden Haberdar Olun

@