banner556

22.12.2020, 18:43

Takım savunması ve üç puan

Trabzonspor’a Türk futboluna ömrünü adayan Özkan Sümer’in vefat haberi ile çok üzüldüğümü belirtmek isterim. Mekanın Cennet olsun hocam. 

Trabzonspor maça 4-3-3 dizilişi ile başladı. A. Avcı kazanan on birini bozmadı ve maça aynı isimler ile başladı. Maçta A. Avcı Nwakaeme’ye özgürlük verip oyunun her alanında kendisine liderlik verdi. Flavyo ve L. Baker orta sahada yerlerini değişseler daha iyi olacak gibi duruyor. Flavio savunmanın önünde L. Baker daha hücuma dönük oynasa ikisinin de performansının daha artacağı düşüncesindeyim. Trabzonspor özellikle sol kanadını savunmada çok sıkıntı yaşadı. Marlon ilk yarıda hem savunma yönüyle hem de atakta başarısız bir ilk yarı geçirdi.

Trabzonspor’un da bu bölgeden ataklar yemesine sebep oldu. Trabzonspor Rizespor maçındaki gibi rakibine üçüncü bölgede baskıyla başlamayıp kendi sahasında rakibi bekleyip bloklar arasını kısaltarak takım savunmasını ön plana çıkardı. Bu düşünce de Trabzonspor’un rakip sahada çoğalmasını ve pozisyon bulmasını zorlaştırdı. Hatayspor gibi atletik yapıda olan bir takıma karşı oynanan oyun bence doğruydu. Trabzonspor’un ilk yarıdaki olumsuz olan tarafları sol bekte Marlon santrafor da Canini’ydi. Trabzonspor topun kendinde kalma süresi olarak bu sezonki en kötü performansıydı.

Ama ilk yarıda oyunu kazanmak adına yapılan takım savunmasında topun rakipte olması çok önemli değildi önemli olan  pozisyon vermemek ve gol yememekti ve Trabzonspor bunu başardı. Trabzonspor ikinci yarıya da kendi sahasında bekleyerek bloklar arasını kısaltarak savunma yaparak başladı. Bu oyun sistemini en zor tarafı da çok sabırlı olmanız oyun sisteminden hiç ayrılmamanız ve dikkatinizin dağılmaması gerekir. Trabzonspor da bunu başarı ile yaptı. Hücum yönünü Nwakaeme ve Ekuban’ın bireysel performansına bıraksa da takım savunmasını çok başarılı yaptı.

A. Avcı çok doğru bir değişiklik yaparak A. Parmak Y.Sarı değişikliğini yaptı ve 4-4-2 sistemine döndü. Ekuban’ı santrafor mevkiine çekerek ikili santrafora döndü. Bu dakikadan sonra Trabzonspor’un oyun anlayışında olumlu yönde etkileyen en önemli faktör hem kanatları kapatarak hem de topu önde tutacak santrafor mevkiini ikileyerek Trabzonspor’u taktiksel anlamda sahadaki diziliş anlamında Hayat Spor’un önüne geçirmiş oldu. Trabzonspor sabırlı ve iyi takım savunması yaparak Hatay’dan altın değerinde 3 puan aldı. Trabzonspor artık ileriye daha umutlu bakabilir ve şampiyonluğu konuşmaya başlayabilir. Ama tabi ki devre arasında yapılacak üç takviye ile. Edgarli ve Hugo maçta göstermiş oldukları performansla tebrik ve alkışı hak ettiler. 
 

Yorumlar (6)
Adıyamanlı 1 ay önce
Marlon savunmada yalnız kalıyor , wakayeme yardım etmiyor.
Serko61 1 ay önce
Bu galibiyete sevindik fakat büyük Trabzondporlu Özkan Sümeri kaybetmenin üzüntüsünu yaşıyoruz nur içinde yat bilge insan, büyük Trabzondporlu Özkan hoca, kimsenin önünde eğilmeyen gerçek bir dava adamı ruhun şad olsun..
Görünen Köy. 1 ay önce
Takımımızın bu üzüntülü günümüzde aldıkları galibiyetten dolayı tebrik ediyorum! Hocamız ve emeği geçenlere teşekkürler!
Hordogoplu 1 ay önce
Trabzon spor artık ileriye doğru daha umutlu bakabilir

..... ve SAMPIYONLUGU KONUSMAYA BASLAYABILIR .....

..Ne
..Ne oldi
..biri birşey mi dedi
..hadi canım
..şaka yapıyorum de be dostum.

Biz şampiyon olsak da bile bize kupayı vermeyenler var sen neden bahsediyorsun.

Kaliteli futbol oynayıp lig bitimine 1..2 hafta kalana kadar bile şampiyon oluyoruz diyemiyoruz. Niye şikeci serefsizler var .

Kaldı ki sen bu çöplerle bu futbolla şampiyonluk konuşmaya başlayabilir diyorsun. Seni şakacı hadi oradan .

Nefret ettirdiniz futbolu bu güzel memlekete .
Analist 1 ay önce
berbat bir analiz. Flavio inde rakibi bozan adam. Backeein o temposu yok. Ayrıca flavio geride daha risk taşıyor. Bunu gördük daha önce.
Fanatik. 60 4 hafta önce
Baker ve Parmak la 9 kişi oynamaya mahkum edilen bir takımın deplasman da aldığı 3 puan harika...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@