YSK açıkladı! İmza süresi bitti

4 lider YSK'ya başvurdu

Siyaset 02.05.2018, 18:07
YSK açıkladı! İmza süresi bitti

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) 24 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanı ve  27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'ne ilişkin seçim takviminde seçmen  tarafından cumhurbaşkanı adayı gösterilmek isteyenlerin 1-2 Mayıs'ta YSK'ye  başvurması gerekiyordu.

Dün ve bugün 4 siyasi parti lideri, 100 bin imzayla cumhurbaşkanı  adayı olmak için YSK'ye başvurdu.

YSK'ye dün ilk olarak Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek  başvuru yaptı. Bugün ise İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi  Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz  başvurdu.

Öz, başvurusunun ardından yaptığı açıklamada, erken seçim kararı  nedeniyle 15 gün farkla seçime giremediklerini ancak 100 bin seçmenin imzasıyla  cumhurbaşkanı adayı olmak için YSK'ye başvurduğunu belirtti. Öz, Türkiye'nin  meselelerini bildiklerini ve bunları çözecek tecrübe ve birikime sahip  olduklarını kaydetti.

  YSK, cumhurbaşkanı adaylığı için seçmen tarafından aday gösterilmek  isteyenlerin adaylık başvurularını inceleyerek eksiklikleri ve adaylıkları  reddedilenleri adaylara saat 23.00'e kadar bildirecek.

 İMZA 4-9 MAYIS ARASINDA

Seçim takvimine göre, seçmen tarafından cumhurbaşkanı adayı  gösterilecek isimler için imza verme işlemi 4-9 Mayıs tarihlerinde  yapılacak.  Vatandaşlar, aday göstermek istedikleri isim için bağlı bulundukları ilçe seçim  kuruluna imza verecek.

Belirlenen süre içinde 100 bin seçmen tarafından teklif edilen  kişiler, geçici aday listesinde gösterilecek.

Seçmen ancak YSK tarafından yapılan ilanda belirtilen adaylardan  sadece biri için ve bir kez teklifte bulunabilecek.

Seçmen, adaylık teklifi için kayıtlı oldukları ilçe seçim kuruluna  bizzat başvuracak. Başvuranın seçmen niteliğine sahip olduğu ve daha önce aday  teklifinde bulunmadığı tespit edildikten sonra ilan edilen listedeki kişiler  arasından teklif yaptırılarak adayın bilgilerini ihtiva eden form imzalatılacak  ve elektronik ortamda da kaydedilecek.

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmen, adaylık teklifi için  Ankara'da bulunan Yurt Dışı İlçe Seçim Kuruluna bizzat başvuracak.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@