7m


7m

hyundai

"Tuğrul Türkeş’e yapılan baskıların faşizanca"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bakanlık teklifini kabul eden Tuğrul Türkeş'e yapılan baskıların faşizanca olduğunu söyledi.Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı öncesinde

Siyaset 28.08.2015, 13:18

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bakanlık teklifini kabul eden Tuğrul Türkeş'e yapılan baskıların faşizanca olduğunu söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bakanlık teklifini kabul eden Tuğrul Türkeş'in kararını değerlendiren Canikli, "Bu konu bütün boyutlarıyla değerlendirildi. Bu teklifte altının çizilmesi gereken husus şu; tek siyasi partilere yapılmıyor, siyasi partilerin kurumsal ve tüzel kişilikleri ile değerlendirilmiyor. Grubun üyesi milletvekillerine yapılıyor. Sürecin işleyebilmesi için mutlaka bu şekilde sonuçlandırılması gerekiyor" dedi.

Sürecin tamamlanabilmesi için başka bir yöntem olmadığını anlatan Canikli, şöyle konuştu: "Sayın Tuğrul Türkeş'e bu çerçevede yapılan teklif kişiseldir ve Sayın Tuğrul bu şekilde kararını vermiş, herkesin saygı duyması gerekir. Baskı yapılmaması gerekir, bu faşizan bir baskıdır. Sadece CHP yönetimi de kendi milletvekillerine kabul etmemesi yönündeki direktifi, kararı ve talimatı da demokrasinin özüne uygun düşmeyen bir baskıdır. Orada kararı verecek olan partinin tüzel kişiliği değildir. Kişinin kendisidir. Bu yöndeki yoğun baskılarda kesinlikle demokratik anlayışla bağdaşmaz. Faşizan bir baskı yöntemidir. Sayın Türkeş'in bu yaklaşımı tamamen kendi takdiridir."

"MUHALEFETİN KİRLİ OYUNU BOZULDU"

Canikli, "Kabine de AK Parti ve HDP fotoğrafı oluşacak diye belirtiliyordu. Türkeş'in kararı kabul etmesi ile bu fotoğraf karesi bozulmuş mudur?" sorusuna şöyle karşılık verdi: "Böyle bir fotoğrafın oluşması mümkün değil. Bir koalisyon çalışması değil. Öyle bir görüntünün oluşabilmesi için bunun her iki siyasi partinin kendi kararları çerçevesinde oluşturması gerekir. Ama böyle bir durum yok. Tamamen anayasal zorunluluğun gereği olarak oluşturulmuş bir tablo."

Canikli, MHP ve CHP'nin geçici hükümete üye vermeyerek 1 Kasım seçimlerinde AK Parti ve HDP'li üyeler tarafından oluşturulmuş bir fotoğrafı siyasi amaçla kullanmak istediklerini belirterek, "Muhalefetin kirli oyunu bozulmuştur" dedi.

Canikli, "HDP'li iki bakanın hükümette yer alması çalışmaları olumsuz etkiler mi?" sorusuna şöyle yanıt verdi: "Hayır, bir sıkıntı yaratmaz. Devlet işlerinde birkaç ayda öyle önemli değişikliklerin yapılması hangi bakanlık olursa olsun mümkün değildir. Herhangi bir olumsuzluk devlet işlerinin yürütülmesinde sıkıntıya girecek bir değişiklik alınması mümkün değil. Dolayısıyla böyle bir tehlike olması söz konusu değil."


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@