kebir

Trabzonlu Bakan göreve geldi talimatı verdi! "Hızlandırın..."

Bakan Turhan'dan 'Projeleri hızlandırın' talimatı

Trabzonlu Bakan göreve geldi talimatı verdi! "Hızlandırın..."

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, yaptığı açıklamada, 10 Temmuz Salı itibarıyla bakanlık görevini devraldığını anımsatarak, ilk işinin bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluşlarla genel müdürlerden çalışmaları hakkında brifing almak olduğunu söyledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak insanların ulaşımda ve iletişimde yaşamını kolaylaştıracak projelerin hızlandırılması için çalışacaklarını dile getiren Turhan, "Bürokratlarımıza ilk talimatımız, 'Tüm projelerimiz hızla devam edecek. Hiçbir projede yavaşlama olmayacak. Gerekirse daha fazla çalışacağız.' şeklinde oldu." diye konuştu.

Turhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisine bakanlık görevini verirken projelerin hız kesmemesini istediğini, koşmanın tek başına yeterli olmayacağını, depar atılması gerektiğini söylediğini anlattı.

"Türkiye'nin prestij projesi için 7 gün 24 saat çalışıyoruz"

İstanbul'un Avrupa Yakası'nda Karadeniz'i ve Marmara Denizi'ni birbirine bağlayacak Kanal İstanbul Projesi'nin finansman modelinin en kısa zamanda netleştirilmesinin ardından bu yıl bitmeden ihale ilanına çıkılması talimatını verdiğini vurgulayan Turhan, bakanlığının bir diğer önemli projesi olan İstanbul Yeni Havalimanı'nda da çalışmaların 7 gün 24 saat esasına göre sürdüğünü bildirdi. Turhan, dünyanın en büyüğü olacak Türkiye'nin prestij projesi yeni havalimanını 29 Ekim'de hizmete alacaklarını hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ilk fazı hizmete açılacak havalimanında, günlük 3 bin 500 uçağın iniş-kalkış yapacağını ifade eden Turhan, havalimanının Türkiye ekonomisine 73 milyar liralık katkı yapmasının beklendiğini dile getirdi.

"3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi'ni bu yıl ihale edeceğiz"

Dünyadaki ilk 3 katlı tünel olacak 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi'nin de önemine işaret eden Turhan, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü aksının ihtiyacı olan metro tüneliyle Fatih Sultan Mehmet Köprüsü aksının ihtiyaç duyduğu karayolu tünelinin birleştirilerek, tek tünelle boğazdan geçişin sağlanacağını anlattı.

Geçen yıl 18 Mart'ta temeli atılan 1915 Çanakkale Köprüsü'nde çalışmaların hızlandırılacağına dikkati çeken Turhan, Lapseki'nin Şekerkaya mevkisi ile Avrupa tarafındaki Gelibolu'nun Sütlüce mevkisi arasına inşa edilecek köprünün, Çanakkale Boğazı'nın ilk asma köprüsü olarak hizmet vereceğini söyledi.

Turhan, tamamlandığında "dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü" olacak 1915 Çanakkale Köprüsü'nün içinde birçok simgenin bulunduğunu ve adeta "simgelerin köprüsü" olacağını kaydetti.

Köprünün 18 Mart 2022'de hizmete alınmasının hedeflendiğini belirten Turhan, "Köprü, tasarımındaki inceliklerle de dünyada bir ilk olacak. Her iki yakada 333 metre yüksekliğindeki kulelerin üst kısmı Seyit Onbaşı'nın Çanakkale Savaşları sırasında namluya sürdüğü top mermisini temsil edecek şekilde yapılacak." ifadesini kullandı.

"Uydularda çalışmalar hız kesmeyecek"

Türkiye'nin ilk yerli ve milli uydusu Türksat 6A'da çalışmaların hızla devam ettiğini ifade eden Turhan, Ankara'daki Uydu Montaj, Entegrasyon ve Test Merkezi'nde yapımı süren uydunun 2020 yılında tamamlanmasının planlandığını bildirdi.

Turhan, Türksat 5A'nın 2020'de, Türksat 5B'nin de 2021'de uzaya gönderilmesi için de çalışmaların hız kesmeden yapılacağını dile getirdi.

Türkiye'nin ilk yerli ve milli baz istasyonu ULAK için GSM operatörlerinin ticari siparişlerinin ağustos ayı içinde teslimatının gerçekleştirileceğini anımsatan Turhan, böylece ülkenin her yerinden yerli ve milli baz istasyonlarıyla hizmet verileceğini kaydetti.

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Değişim Şart
Değişim Şart - 1 hafta Önce

Eğer iyi niyetliyseniz İstanbul-Ankara-İzmir'in dışında yeni cazibe merkezi oluşturmalısınız.Samsun-Ankara-Mersin'in doğusunda ne kadar kalkınmaya aday şehir varsa düzenli bir şekilde o şehirlerin bütün altyapı projeleri bitirilsin. Örneğin 2019 yılında Trabzon-Diyarbakır-Mersin'in bütün projeleri bitirilsin. 2020 de ise Samsun-Erzurum-Van'ın bütün projeleri bitirilsin. 2021 de ise Malatya-Urfa-Gaziantep'in bütün projeleri bitirilsin. ve böylelikle nüfusun batıya kaymasının önüne geçilsin.

Muharrem
Muharrem - 1 hafta Önce

Trenyolu lazim bize.Ulaşim lazim hertürlü.Tramvay vesaire vesaire vesaire...

Proje Öncelik Sırası
Proje Öncelik Sırası - 1 hafta Önce

1.) Güney Çevre Yolu (Akçaabat-Ortahisar-Yomra-Arsin)
2.) Stadyum-Havaalanı arası Metro Hattı
3.) Trabzon-Erzincan Hızlı Tren Hattı
(4.) Trabzon sahile maksimum 3-4 km uzaklıkta 3-4 tane yerleşime müsait yer tespit edilip 10-20 bin nüfuslu yerleşim yeri oluşturulsun. Ortahisar'ın ve bütün ilçelerin bütün mahallelerinde yeşil alan ve park oluşturulması. Köyler hariç Mahallelere 5-10 bin nüfus sınırlaması getirilsin.)

fikret ÇOLAKOĞLU
fikret ÇOLAKOĞLU - 1 hafta Önce

Sayın Bakanımız,,,İnşAllah GÜNEY ÇEVRE YOLU nun yapımınıda müjdeler.Trabzon için önemini çok iyi bildiğine inanıyorum.Çalışmalarında başarılar dilerim.

Oktay
Oktay - 1 hafta Önce

Trabzonlular, Damgasini vuracak dir.Bu Ülkeye Trabzonlu ve diğer Doğu Karadeniz illerindenki insanlarindan başkasi yalan.

Karadeniz
Karadeniz - 1 hafta Önce

Kusura bakmayinda karadenizi defalarca gezen biri olarak karadenizde tek il var oda samsundur karadenizin tum insanlarini kucaklayip saran beraber yasatan sehir samsundur artvin il sinirindan samsun il sinirina kadar trabzonda icinde olmak sartiyla topla samsun etmez objektif konusuyorum 2 ovasi 2 irmagi alabildigine arazisi ile karadenizin merkezidir gerisine ne yaparsan yap bostur

Samsun Trabzon
Samsun Trabzon @Karadeniz - 1 hafta Önce

Yazdıklarına kısmen katılıyorum ama ilave etmem gereken şeylerde var. Ünye ile Hopa arasında engebeli arazi var ve herkesin köyü bir doğa harikası. Samsunda arazi düz olduğundan ucuza oturabilirsin ama Trabzon'daki gibi keyifli yaşayamazsın. Samsunda ucuza yaşayabilirsin ama Trabzon'daki keyfi asla yakalayamazsın.

murat başkan
murat başkan - 1 hafta Önce

nerdeyse ankaradan - sarp sınırıa kadara trafik sadece trabzonda sıkışıyor ve trabzon 2 saatte çıklıyor. demekki acaip büyük şehiriz.. :))

DEMIR
DEMIR - 1 hafta Önce

Trabzon/Arakli Yolgoren Mahallesi Kentsel donudum projesi hala belirsizligini koruyor . Belediye insanlara bir civi dahi caktirtmiyor acil tarafindan ya kentsel donusume sokulsun yada vazgectik diyin olsun bitsin insanlar basinin caresine baksin lutfen....


banner426

banner424