Referandumda sonuç kesinleştikten sonra ne olacak?

Referandum sonucunda resmi olmayan verilere göre "Evet" çıktı. Peki bundan sonra süreç nasıl işleyecek?

Siyaset 16.04.2017, 22:31
Referandumda sonuç kesinleştikten sonra ne olacak?
Sandıktan çıkan ‘evet’ sonucunun YSK tarafından onaylanmasının ardından ‘yeni sistem’ takvimi de resmen başlayacak. Başkanlık seçiminin 3 Kasım 2019’da yapılması öngörülüyor. Ancak bir erken seçim kararı ile bunun erkene çekilmesi de mümkün. Mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni anayasanın kendine verdiği yetkilerden ikisini hemen kullanmaya başlayabilecek. Bunlardan birincisi ve en önemli olanı “partili cumhurbaşkanlığı” konusu.

Erdoğan; YSK kararının duyurulmasının ve yeni anayasanın bazı maddelerinin yürürlüğe girmesinin hemen ardından AKP Genel Merkezi’ne giderek eski partisine üye olabilecek. Dilerse AKP olağanüstü kongre kararı alacak ve Erdoğan da aday olup partinin başına geçebilecek.

Erdoğan’ın hemen ‘kullanabileceği’ kanundan birisi de  14. madde. Yani Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun yeni usulle şekillenmesi hakkında olanı.

İŞTE O MADDE

Maddeye göre, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun adı, Hakimler ve Savcılar Kurulu şeklinde değişecek. Kurulun üye sayısı 13, daire sayısı 2 olacak. Kurula Adalet Bakanı başkanlık edecek ve Adalet Bakanlığı Müsteşarı da kurulun tabii üyesi olarak görev yapacak. Kurulun 3 üyesi birinci sınıf olup, birinci sınıfa ayrılmayı gerektiren nitelikleri yitirmemiş adli yargı hakim ve savcıları arasından, 1 üyesi birinci sınıf olup, birinci sınıfa ayrılmayı gerektiren nitelikleri yitirmemiş idari yargı hakim ve savcıları arasından cumhurbaşkanınca; 3 üyesi Yargıtay üyeleri, 1 üyesi Danıştay üyeleri, 3 üyesi nitelikleri kanunda belirtilen yükseköğretim kurumlarının hukuk dallarında görev yapan öğretim üyeleri ile avukatlar arasından TBMM tarafından seçilecek. Öğretim üyeleri ile avukatlar arasından seçilen üyelerden, en az birinin öğretim üyesi ve en az birinin de avukat olması gerekecek. Kurulun TBMM tarafından seçilecek üyeliklerine ilişkin başvurular, Meclis Başkanlığına yapılacak. Başkanlık, başvuruları Anayasa ve Adalet Komisyonları üyelerinden kurulu Karma Komisyona gönderecek. Komisyon, her bir üyelik için 3 adayı, üye tam sayısının 3’te 2 çoğunluğuyla belirleyecek. Birinci oylamada aday belirleme işleminin sonuçlandırılamaması halinde ikinci oylamada üye tam sayısının 5’te 3 çoğunluğu aranacak. Bu oylamada da aday belirlenemediği takdirde her bir üyelik için en çok oyu alan 2 aday arasında ad çekme usulüyle aday belirleme işlemi tamamlanacak.

TBMM, Komisyon tarafından belirlenen adaylar arasından, her bir üye için ayrı ayrı gizli oyla seçim yapacak. Birinci oylamada üye tam sayısının 3’te 2 çoğunluğu; bu oylamada seçimin sonuçlandırılamaması halinde, ikinci oylamada üye tam sayısının 5’te 3 çoğunluğu aranacak. İkinci oylamada da üye seçilemediği takdirde en çok oyu alan iki aday arasında ad çekme usulüyle üye seçimi tamamlanacak. Üyeler, 4 yıl için seçilecek. Süresi biten üyeler bir kez daha seçilebilecek. Kurul üyeliği seçimi, üyelerin görev süresinin dolmasından önceki 30 gün içinde yapılacak. Seçilen üyelerin görev süreleri dolmadan kurul üyeliğinin boşalması durumunda, bunu takip eden 30 gün içinde yeni üyelerin seçimi yapılacak.
Yorumlar (1)
Ahmet 4 yıl önce
Hsyk yeniden yapılanmalı. Hakim ve Savcılar işlerini yapmalı. Vatandaşın ödediği trafik cezasını Hakimler Mahkemeye başvurup kaldırtmamalı onlarda ödemeliler. Üstünlerin hukuku değil hukukun üstünlüğü olmalı saygılar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@