Kılıçdaroğlu’ndan ’Elçi’ açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Türkiye, inançları, kimlikleri, siyasi düşünceleri ne olursa olsun, vatandaşlarının hep birlikte, kardeşçe yaşayacakl

Siyaset 28.11.2015, 22:33
Kılıçdaroğlu’ndan ’Elçi’ açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Türkiye, inançları, kimlikleri, siyasi düşünceleri ne olursa olsun, vatandaşlarının hep birlikte, kardeşçe yaşayacakları birinci sınıf bir demokrasi olacak. Kötülük yenilecek, iyiler kazanacak" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin ölümüne ilişkin yaptığı yazılı basın açıklamasında, "Diyarbakır Barosu Başkanı ve insan hakları savunucusu Av. Tahir Elçi alçakça bir suikast sonucunda katledilmiş, o esnada yaşanan çatışmada bir polisimiz şehit olmuştur. Elçi'ye ve polisimize Allah'tan rahmet, yaslı ailelerine sabır ve barışa susamış, kaygılı halkımıza baş sağlığı diliyorum. Tahir Elçi barış için mücadele eden bir insandı. Son sözlerinde "bir çok medeniyete beşiklik etmiş bu kadim bölgede, insanlığın bu ortak mekanında, silah, çatışma, operasyon istemiyoruz" diye haykırıyordu. Onu aramızdan alanlar, Tahir Elçi'nin de işaret ettiği ortak değerlerimizi hedef aldılar. İktidarlarını çatışma, düşmanlık ve toplumu kutuplaştırma üzerine inşa edenler, onun nezdinde demokrasi, barış ve özgürlük isteyen herkese saldırdılar" ifadelerini kullandı.

"KÖTÜLÜK YENİLECEK, İYİLER KAZANACAK"

"Halkımız, bu saldırının failleri ve azmettiricilerine teslim olmayacaktır" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Ülkemizde bir iç savaş çıkartarak egemenliklerini sürdürmek isteyenlerden hesap soracağız. Korkmuyoruz. Her zamankinden daha azimli ve kararlıyız. Bu topraklarda, korkuyu değil barış ve özgürlüğü egemen kılacağız. Bu toprakların hiçbir evladı bir güvercinin ruh tedirginliği ile hayatını geçirmeyecek. Türkiye, inançları, kimlikleri, siyasi düşünceleri ne olursa olsun, vatandaşlarının hep birlikte, kardeşçe yaşayacakları birinci sınıf bir demokrasi olacak. Kötülük yenilecek, iyiler kazanacak. Kendi şahsi ikballeri için, ülkemizi kargaşaya sürüklemeye çalışanlar ne yaparlarsa yapsınlar, kışın sonu bahardır. Bütün yurttaşlarımızı bu acı günde bir kez daha sağduyu ile hareket etmeye, demokrasiye ve özgürlüğe sahip çıkmaya davet ediyorum. Hükümetin failleri bir an önce bulmasını talep ediyorum. Bu cinayetin azmettiricileri ve failleri adalet önünde hesap verinceye kadar bu olayın takipçisi olmak Cumhuriyet Halk Partisi'nin görevidir."

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@