banner555

İşte 9 maddelik eylem planı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 9 maddelik Turizm Acil Eylem Planını açıkladı. Sektöre doğrudan 255 milyon TL hibe desteği içeren paket, 288 milyon TL'lik ödemelere de 3 yıla yayılmış şekilde ödeme kolaylığı getiriyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nd

Siyaset 22.02.2016, 12:34
İşte 9 maddelik eylem planı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 9 maddelik Turizm Acil Eylem Planını açıkladı. Sektöre doğrudan 255 milyon TL hibe desteği içeren paket, 288 milyon TL'lik ödemelere de 3 yıla yayılmış şekilde ödeme kolaylığı getiriyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde "2016 Yılı Turizm Acil Eylem Planı'nı açıkladı. Toplantıya, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ve Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal da katıldı.

Başbakan Davutoğlu, sektör temsilcileri ile en son Aralık ayında bir araya geldiğini hatırlatarak, o toplantıda "özgüvene" özel bir vurgu yaptığını ifade etti. İçinde bulunulan dönem gözetilerek özgüvenin yani sağlam duruşun herşeyden önemli olduğunu anlatan Başbakan Davutoğlu, özgüvenin kendi imkanlarını ve kapasiteyi keşfetmek olduğunu belirtti.

Başbakan Davutoğlu, özgüvenin beraber düşünmek olduğunu söyleyerek, "Gücümüzün kaynağı budur. Bugüne kadar dahili ve harici ulusal ve küresel krizleri, istikrarla ve güven duygusuyla ve millet iradesiyle aştık. Büyümeye, kalkınmaya devam ettik. Özgüvenini kaybeden ülkeler reform yapamaz, atılım gerçekleştiremez. Biz, son 14 yılda, çevremizdeki bütün problemlere rağmen devrim çapında işler başardıysak, bu tamamen milletimize güvenmemizin göstergesidir. Kendimize ve milletimize güvendik. Bizim demokrasi anlayışımız, halkın hissiyatına, düşünce ve duygusuna hürmet etmek, refakat etmektir. Bugüne kadar ayrımız gayrımız olmadı. "Biz birlikte Türkiye'yiz, birlikte güçlüyüz" dedik. Etrafımızın yangın yerine döndüğü iç ve dış terörün istikrarımızı hedef aldığı bu günlerde bir yandan büyük bir kararlılıkla milletimizin huzur ve emniyeti için tedbirler alırken, diğer yandan da kısa, orta ve uzun vadeli sosyal ve ekonomik reformlarımızı birer birer hayata geçiriyoruz" ifadelerini kullandı.

Milletin huzur ve güvenliği için alınan tedbirleri hatırlatan Davutoğlu, "Terörden canımız yanıyor ama terörün gündemimizi esir almasına asla müsaade etmiyoruz. 1 Kasım seçimlerinden sonra hazırladığımız eylem planımızı bir bir hayata geçiyoruz. İki ayda, reformlarımızın yüzde 50'sini, vaatlerimizin yüzde 75'ini hayata geçirdik. Bu, demokrasi tarihimizde bir ilktir. Ülkeyi kaosa süreklemek isteyenlere inat, biz tespit ettiğimiz hedeflere aynı kararlılıkla yürüyoruz. Turizmin olduğu yerde coğrafyadan, tarihten ve medeniyetten konuşursunuz. Ülkemiz, tarihin ve coğrafyanın kalbindedir. Türkiye'yi görmeyen yeryüzün kalbini görmemiştir. Bugün bu bölgede Türkiye'yi merkeze almadan ne Orta Doğu'nun ne Asya'nın ne Afrika'nın tarihini yazamazsınız. Türkiye'nin bütün şehirleri medeniyet tarihinin ayrı sayfalarını temsil eder. Bu zengin medeniyetin mirasçıları olarak bizler, gelenekle bağımızı muhafaza ederek, ülkemizin gücüne güç katıyoruz. Kimse etrafımızdaki ateş çemberi dolayısıyla içe kapanacağımızı, kendi içimizde gerilim yaşayacağımızı düşünmesin. Dünyaya daha çok açılacağız. Propaganda araçlarına teslim olarak kimse Türkiye'nin eksenini değiştireceğini düşünmesin. Türkiye, hukukunu, güvenini koruyacaktır, vatandaşlarını ve geleceğini koruyacaktır. Gücümüzün ve potansiyelimizin farkındayız. Türkiye'ye karşı yürütülen kirli kampanyayı dikkatle izliyoruz. Türkiye'yi küçük düşürmeye çalışan, Türkiye'nin zarar görmesinden medet uman bölücü, yıkıcı ve paralel örgütler muratlarına eremeyecekler. Türkiye'nin imajını, uluslararası toplum önündeki algısını negatif yönde değiştirmek isteyenler tarih önünde mahcup olacaklardır. Türkiye'nin turizmine zarar vereceğini düşünenler, hayata hukuka özgürlüğe, hayata özgürlüğe hukuka müdahale edeceklerini sanıyorlarsa yanılıyorlar. Hiçbir kara propaganda, dünyanın göz bebeği olan İstanbul, İzmir, Muğla, Aydın'ı gözden düşüremeyecektir" şeklinde konuştu.

"TERÖRLE MÜCADELEDEKİ KARARLILIĞIMIZ SÜRÜYOR"

Eylem planının taahhütleri yerine getirme bağlamında hazırlandığını anlatan Davutoğlu, "Terörün oluşturmaya çalıştığı gündem sizi rehin almasın. Terör kalleşçe saldırılarını sürdürüyor, ciğerimize ateş düşüyor ama Türkiye büyük bir millet. Ne badireler atlattık, elbette bunu da atlatacağız. Terörle mücadeledeki kararlılığımız sürüyor. İçeride ya da dışarıda farketmez, hak edene hak ettiği cevabı veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Hükümet olarak gündemimize de hakimimiz. Biliyorsunuz Rusya ile olan gerilim, çevre bölgelerdeki sorunlar nedeniyle turizmde bazı sıkıntılar yaşıyoruz. Biz de durumu istişare ederek hemen önlem planı hazırladık.

9 MADDELİK EYLEM PLANI

Başbakan Davutoğlu'nun açıkladığı 9 maddelik Turizm Eylem Planı şöyle:

1. Madde: "Birinci eylemde, tüm dünyadan Türkiye'ye turist getiren A Grubu Seyahat acentalarına uçuş başına destek verilmesini hükme bağladık. Bununla ilgili Bakanlar Kurulu kararını 12 Şubat 2016'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğüne koyduk. Buna göre, 1 Nisan-31 Mayıs 2016 tarihleri arasında, tüm ülkelerden turist getiren A Grubu seyahat acentalarına uçuş başı 6 bin dolar destek veriyoruz. Destek verilecek havalimanları Alanya Gazipaşa, Antalya Dalaman, Muğla, Bodrum tarifeli ve tarifesiz uçuşlara İzmir Adnan Menderes ve Kütahya Zafer Havalimanları tarifesiz uçuşlara 2015 yılında söz konusu destek sadece 8 ülke için uygulanmıştı. 2016 yılında havaalanı sayısını Zafer Havaalanı da ekleyerek 6'ya çıkardık. Desteğin kapsamını genişletiyoruz, bütün dünyadan gelecek turistlere bu desteği uyguluyoruz."

2. Madde: "Türkiye'ye turist getiren A Grubu seyahat acentalarına kredi garanti fonu teminatı ile kredi kullanma imkanı sağladık. Geçtiğimiz yıl bu destekten bu destekten yararlanacak firmalar için turist getirecek ülke sayısı 13 olarak belirlenmişken, 2016'da bu desteği 26'ya çıkardık. Böylece Azerbaycan, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Rusya Federasyonu, Türkmenistan, Almanya, Avusturya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İsviçre, Polonya, Macaristan, Bulgaristan, Çek cumhuriyeti, Macaristan, Norveç ve Romanya'dan kredi başvuru tarihinden bir önceki yıl en az 400 bin turist getiren A Grubu seyahat acentalarına kredi garanti fonu kefalet desteğiyle 100 milyon TL'ye kadar kredi kullanma imkanı sağlanmıştır."

3. Madde: "İhtiyaç duyulduğunda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından karşılık yönetmeliği uygulanmasına ilişkin kurum kararı alınması olacaktır. Turizm sektöründe muhtemel bir daralma ya da kredilerin geri dönüşünde yaşanabilecek sorunlar söz konusu olduğunda sektör firmalarının banka borçlarının yeniden yapılandırmaya gidilecektir. Tıpkı, terör ve doğal afetler nedeniyle ödeme güçlüğü yaşayan işletmelere uygulanan yeniden yapılandırma, ihtiyaç olduğu takdirde turizm işletmelerine de uygulanacaktır. Bu kapsamda Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan belgeli yatırım, işletme ve seyahat acentalarının kullandığı kredilerin geri ödemelerinin ötelenmesi ya da yeniden yapılandırılmasına kolaylık sağlanacaktır."

4 Madde: "Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan belgeli deniz turizmi tesislerini Ekonomi Bakanlığı'nın teşviklerinden faydalandırıyoruz. Özellikle yüksek gelir grubuna mensup turistlere hizmet veren deniz turizmi tesisleri yani krüvaziyer limanlar yat limanları, rıhtım yerleri bu çerçevede bunlarla ilgili yasal düzenlemeyi daha işler hale getiriyoruz. Böylece belgeli deniz turizmi tesisleri, yeni yatırım ve tesis yenileme işlemlerinde bulundukları bölge teşviklerinden tıpkı konaklama tesisleri gibi yararlanacaklar."

5. Madde: "Bakanlıktan belgeli konaklama ve deniz turizmi tesislerini ihraca açık kapsamına alıyoruz. Buna göre, konaklama ile deniz turizmi tesislerinden bir önceki yıl 750 bin dolar döviz getirenler bundan sonra ihraca açık sayılacak. Daha önce var olan 1 milyon dolar şartını 750 bin dolara indiriyoruz. Böylece, bu destek kapsamına giren şirketler Eximbank kredilerinden yararlanma, kredi işlemlerinde kolaylık gibi avantajlardan doğrudan istifade edecekler."

6. Madde: "Çevreye duyarlı konaklama tesisi belgeli işletmeler, halen verilmekte olan enerji desteğine ek olarak, su, atık su ve katı atık bedellerinin bulundukları bölge itibarıyla en düşük tarife uygulanacak. Aradaki fark Hazinemiz tarafından karşılanacak."

7. Madde: "Bakanlık belgeli konaklama tesislerinin ecrimisil bedellerinin 2016 yılı ödemelerinin ertelenmesi ve takip eden 3 yılda 3 eşit taksit ödenmesi hususunda gerekli düzenlemeler yapılacaktır. Bu konuda, Bakanlık belgeli tesislerden deniz kıyısında bulunanların tesiste kalan turistlerin denize girme ve güneşlenme amaçlı kullandıkları Hazine mülkiyetindeki alanların, kumsal alanın yüz ölçümü üzerinden özellikleri ecrimisil bedellerle de uygulanacaktır."

8 Madde: "Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan tahsisli konaklama tesislerinden alınan kira bedellerinin 2016 yılı ödemelerinin ertelenmesi ve 3 eşit taksitte ödenmesidir. Bu bedeller ertelenecek ve 3 eşit takside yayılacak."

9 Madde: "Bakanlık tahsisli konaklama tesislerinin toplam ciroları üzerinden alınan pay bedellerinin 2016 yılı ödemelerinin de aynı şekilde ertelenmesi ve 3 eşit taksitte tahsil edilmesidir."

Eylem planının açıklanan maddeler çerçevesinde hızlıca hayata geçirileceğine dikkati çeken Davutoğlu, "Bu destek paketi daha çok telafi edici tedbirler içermektedir. Bunlar telafi edici tedbirler. Kültür Bakanlığımız turizm sektörüne yönelik uzun vadeli yapısal tedbirler üzerine çalışmalarını yürütmektedir. Hükümetimiz, sektörün herhangi bir zarar görmemesi için hassasiyet sergilemektedir. Bugün açıkladığımız eylem paketiyle, sektörümüze doğrudan 255 milyon TL hibe desteği sağlıyoruz. Sektörün, 288 milyon TL'lik ödemelerini erteliyoruz ve 3 yıla yayılmış şekilde ödeme kolaylığı getiriyoruz" şeklinde konuştu.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)
21°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@