İsrailden Türk iş adamlarına 3 yıllık vize

İsrail’den ‘iş’ için İsrail'e yatırım yapacak Türk işadamlarına 3 yıllık vize jesti!

Siyaset 22.02.2017, 13:27 22.02.2017, 13:30
İsrailden Türk iş adamlarına 3 yıllık vize
 
İsrail’den ‘iş’ için 3 yıllık vize jesti!
İsrail’in İstanbul Başkonsolosu Shai Cohen, bundan sonraki süreçlerde işadamlarına daha uzun süreli ve çok girişli vize  vereceklerini  belirterek, “Mesela sizin aranızdan biri vize başvurusunda bulunursa size vermeyi düşündüğümüz vize tipi 3 yıllık ve çok girişli bir vize tipi olacak. Buna göre de İsrail’e istediğiniz kadar, sınırsız sayıda seyahat edebileceksiniz. İş için İsrail’e gidecekseniz ve bizden vize alacaksanız, lütfen seyahatinizden 3 hafta önce bütün işlemlerinizi ve evraklarınızı tamamlamış olun” dedi.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türkiye ile İsrail arasında normalleşme sürecine giren ilişkilerin ihracata yansımalarını Türkiye-İsrail İş Forumu’nda masaya yatırdı.
Shai Cohen, “Uzmanlar, ticaret potansiyelimizin 8 milyar dolar olduğunu söylüyor. Şu anda ulaşılan rakam 4-5 milyar dolar civarında” dedi.
8 milyar dolarlık rakamın sadece ihracat ve ithalata yönelik olduğunu, gelecek 3 yıl içinde bu rakama ulaşılabilmesinin büyük önem taşıdığını kaydeden Cohen, THY’nin Tel Aviv’e günde 10-12 sefer yaptığını, İsrail’deki işadamlarının THY ile farklı destinasyonlara uçtuğunu anlattı.
Cohen, meyve sebzede karşılaşılan tarife dışı engellerle ilgili olarak da İsrail’deki yetkililerle konuşup Türk işadamlarına en kısa sürede haber vereceklerini bildirdi.
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 15-17 Mayıs’ta büyük bir ticaret heyeti ile İsrail’e gideceklerini belirterek, son 10 yılda Türkiye’nin İsrail’e olan ihracatının 3 milyar dolara, ithalatın da 1.4 milyar dolar seviyesine geldiğini bildirdi. Mehmet Büyükekşi, amaçlarının sadece ihracatı artırmak olmadığını,  başta Afrika olmak üzere üçüncü ülkelerde iş birlikleri yapıp iki tarafın da  kazanacağı bir sistemi inşa etmeyi istediklerini söyledi.
 
 


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@