Haluk Pekşen: Bunlar devekuşu senaryosu

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Türkiye ve Hollanda arasındaki krizin, Türk Dışişlerinin zorlamasıyla yaratılan bir senaryo olduğunu iddia etti.

Siyaset 14.03.2017, 17:38 14.03.2017, 17:46
Haluk Pekşen: Bunlar devekuşu senaryosu

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Türkiye ile Hollanda arasındaki krizin senaryo olduğunu savunarak, "Bu Dışişleri Bakanı, 15 gündür bu senaryonun baş kurgulayıcısıdır, baş mimarıdır" dedi.


Milletvekili Haluk Pekşen, partisinin Zonguldak İl Başkanlığı ziyaretinde yaptığı açıklamada Türkiye ile Hollanda arasındaki krize değindi. 'Hayır' oylarının artması üzerine Türkiye Dışişleri Bakanı tarafından bir senaryo hazırlandığını ileri süren Pekşen, şöyle dedi:

"İnanılmaz bir iyi senaryo hazırlanmış ama biz buna 'devekuşu senaryosu' diyoruz.  Hollanda'nın Başbakanı 8 kez bizim Başbakanı arayıp da telefonda görüşülmemesine rağmen niye görüşemediği de enteresan, Hollanda'ya bir bayan bakanımız gönderiliyor. Hollanda'yla süreç işletiliyor. Dünyanın bütün ülkelerinde dış politikada sokaktaki insanlar dahi şu iki kuralı bilirler: Birincisi dış politika medyatik şovlar üzerinden yapılmaz. Masa başında yapılır ve mümkün olduğu kadar ikili ilişkiler kapalı kapılar ardında yapılır. İkincisi dış politikada parti çıkarları değil en önemlisi ülke çıkarlarıdır."

Dışişleri Bakanı hakkında soruşturma açılması gerektiğini savunan Pekşen, "Bu Dışişleri Bakanı, 15 gündür bu senaryonun baş kurgulayıcısıdır, baş mimarıdır. Başbakan 6 Mart günü bir televizyon kanalında yayına çıkıyor, 'Hollanda'da çalışma yapacağız, ama orada seçimler var. Seçimden sonra yapacağız bu çalışmalarımızı' diyor. Ne oldu da seçimler aşamasına çekildi bu. Burada görev Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'ndadır. Yapabilir mi? Asla zerre kadar umudum yok" diye konuştu.

Pekşen, Türkiye'nin korkuya teslim olmayacağını, güçlü uygar dünyanın saygın bir ülkesi olarak 16 Nisan referandumunda, gayri meşru dış politikaya 'hayır' diyerek umuda yelken açacağını belirtti. Pekşen, "Bu ülkede herkes şunu görüyor: Sandığa yüzde 87 katılımı sağladığımız anda yüzde yüz 'hayır' çıkacak. Eminim ki bu ülkede korku ve baskı değil 16 Nisan günü 'hayır' kazanacaktır. Misak-i milli çıkacak, milli meclis çıkacak, egemenlik kayıtsız şartsız milletin olacaktır" dedi.
 


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (6)
Sayın 4 yıl önce
Sayın milletvekilim doğruları bazı kişiler göremez o yüzden bizde onlara uyuyoruz boşverin...
Gözlemci 4 yıl önce
Ülkemizde mağduriyet kalmadı, oy için yurtdışında mağduriyet arıyorlar ama sonuç kaçınılmaz, tek adamlığa HAYIR
Hakan Yurt 4 yıl önce
Ülkede tarım bitti sanayi bitti, bakanlarımız ülkeye kafa yorsun, nerden çıktı bu referandum, ülkeyle ilgilenin ülkeyle. Ben gidip hayır vereceğim, kesin
ŞEHZADE 4 yıl önce
Cumhuriyet tarihinden bugüne aynı tavır ve zihniyet deva ediyor.16 nisanda evet çıkacak kesin.Bu ülkeyi haraca bağlayanlarla asla bir olmayacağız.
Evet 4 yıl önce
Pekşen, umuda 90 yıllık hurda ile yelken açıp gidebilirsin. Meclis, milli irade diye Milletin başına çorap örersin. Bizler sizin cemaziyel ahirinizi çok iyi biliyoruz. Yelkenlinle hadi git bakalım, çok liman sizi bekliyor.
MEHMET KÜÇÜK 4 yıl önce
halük pekşen doğru söylüyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@