banner526

Modern Pozitif Bilimler

banner513

Erdoğan beklenen imzayı attı!

Erdoğan yeniden AK Parti'ye döndü

Siyaset 02.05.2017, 13:52
Erdoğan beklenen imzayı attı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 27 Ağustos 2014 günü ayrıldığı partisine  979 günün ardından bugün yeniden döndü. Referandumda kabul edilen Anayasa değişikliğinin tanıdığı imkan çerçevesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üyelik beyannamesini imzalayarak, 33 ay sonra kurucusu olduğu AK Parti'ye üye oldu.  Erdoğan'ın, yine MKYK'da alınan kararla, 21 Mayıs Pazar günü gerçekleşecek olan olağanüstü kongrede AK Parti'nin genel başkanlığı görevini de yeniden üstlenmesi bekleniyor.

YILDIRIM GENEL MERKEZ'DE

Başbakan Binali Yıldırım, tören öncesinde AK Parti Genel Merkezi'ne giriş yaptı. Erdoğan, Beştepe'den partililerin ve vatandaşların oluşturduğu konvoyla AK Parti Genel Merkezi'ne hareket etti. Erdoğan'ı Başbakan Yıldırım,  ile parti yöneticileri  karşıladı. 

ÜYELİK BEYANNAMESİNİ İMZALADI
Salona Uğur Işılak'ın seslendirdiği  'Dombra'şarkısı ile giren Erdoğan, AK Partiye üyelik beyannamesini imzaladı. Okunan İstiklal Marşı'nın ardından Başbakan Binali Yıldırım konuşma yapmak üzere kürsüye geldi.

BAŞBAKAN YILDIRIM KONUŞTU

Başbakan Yıldırım millit liderini partisiyle buluşturdu diyen Yıldırım'ın konuşmasının satır başları şöyle: 
Beklenen gün geldi. Gelecekse beklenen, beklemek güzeldir. Bize bu yolu açan milletimize teşekkür ediyoruz.Türkiye'nin konuşarak, uzlaşma ile çözemeyeceği hiçbir sorunu yoktur. Bundan sonra da istişare mekanizmalarını aktif kullanarak daha iyi bir Türkiye'yi birlikte inşa edeceğiz. Daha güzel günleri birlikte göreceğiz. Bundan zerre kadar endişem yoktur.

Sayın Cumhurbaşkanımızı kongrede  genel başkan adayı olarak teklif edeceğiz. Karar kongere üyelerimizindir. Sayın Cumhurbaşkanım, Sayın Değerli hanımefendi, değerli yol arkadaşlarım hepinizi saygıyla selamlıyorum. Konuşmamın başında geçtiğimiz cuma günü kesin sonuçların açıklandığı 16 Nisan halk oylamasının tekrar hayırlı olmasını diliyorum. 16 Nisan 2017, Cumhuriyetin ilanı kadar iftiharla hatırlanacak son derece önemli bir gün. Bugünü anlamlı kılan aziz milletimizin iradesiyle, demokrasiyi kurumsal hale getirdik. Bunun için büyük bir kararlılıkla sandığa giden milletimizin her bir ferdine şükranlarımı sunuyorum. 1 Mayıs'ı büyük bir coşku ile bayram havasında geçirdik. Bütün sendika kurum ve yöneticilerine sağduyulu davrandıkları için teşekkür ederim. Güvenlik güçlerimize de teşekkür ediyorum. Türkiye'nin konuşarak çözemeyeceği hiçbir sorunu yoktur. Çalışanlarımızın her türlü beklentisine kulak verdik bundan sonra da daha iyi bir Türkiye'yi kurmak için birlikte mücadele edeceğiz.

Bugün tarihi bir gün yaşıyoruz. Milletin adamı millete hizmetin adresine milletin onayı ile bugün dönüyor. Sayın Cumhurbaşkanımızı aramızda görmekten mutlu olduk evinize hoş geldiniz. Aslına bakarsanız ev sahibine hoş geldiniz demeye de gerek yok.
 
TÖRENDE NELER OLACAK?

AK Parti MKYK'da alınan karara göre törene parti kurucuları, MKYK üyeleri, milletvekilleri, Demokrasi Hakem Kurulu, Merkez Disiplin Kurulu, Siyasi Erdem Etik Kurulu üyeleri katılacak. AK Parti, katılım için mütevazı bir tören hazırladı. Törende, Erdoğan ile Yıldırım birlikte kürsüye çıkacak. Erdoğan için hazırlanan katılım formu Yıldırım tarafından kendisine sunulacak. Erdoğan formu imzalayarak, partiye resmen üye olacak. Törende rozet takma gibi bir uygulama olmayacak.

2014'TE BIRAKMIŞTI

10 Ağustos 2014'te halkın oylarıyla cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan, 27  Ağustos 2014'te yapılan AK Parti 1. Olağanüstü Büyük Kongresi ile genel  başkanlığı Ahmet Davutoğlu'na devrederek partisine veda etmişti.

 'YENİDEN KAVUŞMAK UMUDUYLA' DEMİŞTİ...

 Olağanüstü büyük kongrede, partisine, "Adalet ve Kalkınma Partisini  yani aşkımı, sevdamı, tutkumu, kavgamı da önce Allah'a, sonra sizlere emanet  ediyorum. Yeniden görüşmek, yeniden kavuşmak umuduyla." sözleriyle veda eden  Cumhurbaşkanı Erdoğan, 979 gün sonra yeniden kurucusu olduğu partiye katıldı. 

 57 YIL SONRA YENİDEN PARTİLİ CUMHURBAŞKANI 

Türkiye'de 1961 Anayasası ile cumhurbaşkanlarının partileriyle ilişiklerinin kesilmesi hükmü  getirildi. 1982 Anayasası'nda da bu hüküm korundu.  6 Nisan'da yapılan halk oylamasının ardından anayasa değişikliği ile  cumhurbaşkanının parti üyeliğinin önündeki engel kaldırıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün AK Parti üyesi olmasıyla Türkiye'de 57  yıl sonra partili cumhurbaşkanlığı da tekrar başlayacak.  Türk siyasi tarihinde Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaşkanı,  CHP'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk hem parti genel başkanlığı hem de  cumhurbaşkanlığı yaptı.  Atatürk'ün ölümünün ardından CHP'nin başına geçen İsmet İnönü de 1950  yılına kadar hem genel başkanlık hem de cumhurbaşkanlığı görevini birlikte  yürüttü.   Demokrat Partinin iktidara gelmesiyle birlikte Celal Bayar  cumhurbaşkanı seçildi. Bayar, Demokrat Parti Genel Başkanlığından ayrıldı fakat  parti üyeliğinden ayrılmadan cumhurbaşkanlığı görevini yerine getirdi.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, 21 Mayıs'ta yapılacak AK Parti 3. Olağanüstü  Büyük Kongresi'nde genel başkan seçilmesinin ardından sadece parti üyesi olarak  değil parti genel başkanı olarak Cumhurbaşkanlığı görevini sürdürecek.

Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (2)
halim 3 yıl önce
zaten hic ayrilmadiki .
iki basbakan secti , pardon iki kapi kulu .
sonucta artik hayirli oplsun baskaniniz .
bizim olmadigi icin , bizden olmadigi icin yuzde 44 un baskani bu .calinan 2,5 mil;ton oyu haram olsun .bundan sonra hic bir secim saibesiz olamaz .ver mehteri ver mehteri .
ibrahim çevik 3 yıl önce
Vatandaşının % 58 inin muhalif olduğu bir başkan. Bu beyanname il beni temsil etmediğini tescillemiştir. kendi imzası ile ülkenin başkanı deyil kömürcülerin makarnacıların başkanı olduğunu belgelemiştir. Bundan gari Avrupa saldırdığında onu Bu makarnacılar korusun..

Gelişmelerden Haberdar Olun

@