7m


7m

hyundai

Demirtaş: Seçimde yüzde 50 oy...

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Seçimde HDP yüzde 50 oy alsa koalisyon yaparız. Birlikte yönetmek, egemenliği paylaşmak, yönetimi paylaşmak toplumu rahatlatır" dedi.Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Se

Siyaset 26.08.2015, 13:14
Demirtaş: Seçimde yüzde 50 oy...

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Seçimde HDP yüzde 50 oy alsa koalisyon yaparız. Birlikte yönetmek, egemenliği paylaşmak, yönetimi paylaşmak toplumu rahatlatır" dedi.

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisini tanıtmak ve yurt dışındaki seçmenlerle buluşmak üzere Avusturya'nın başkenti Viyana'ya gitti. Demirtaş Viyana'ya gitmeden önce Atatürk Havalimanı'nda basın mensuplarının sorularını cevapladı. Selahattin Demirtaş, "Orta Doğu'ya, Türkiye'ye dair çözüm politikalarını tanıtmak amacıyla bir çalışma planlanmıştı. Geçen hafta İsveç'teydik. Bu hafta Belçika ve Avusturya'da olacağız. Belçika ve Almanya'da bazı temaslarımız olacak. Bu temaslarımızın temel amacı HDP'yi partimizi, uluslararası kamuoyunun birinci elden tanıyabileceği partimizin çizgisini, çözüm önerilerini anlatabileceği bir çizgiyi yaratmak" diye konuştu.

"SEÇİM ÇALIŞMALARINA BAŞLADIK"

Selahattin Demirtaş, erken seçim için çalışmalara başladıklarını belirterek, "Erken seçim için kampanyalar başladı. Yurt dışında halk toplantıları, mitingler gerçekleştiriyoruz. Yarın Viyana'da Avrupa'daki seçim kampanyamızın seçim startını vereceğiz. Türkiye toplumuna halkımıza her alanda hizmet etmek istiyoruz. Seçim hükümetinde görev alacak HDP'li bakan arkadaşlarımız Türkiye halkının çıkarı neyse ona uygun hizmet oluşturacak. Hangi arkadaşımız olursa olsun 78 milletvekilimiz kabinede görev almaya hazırdır. Türkiye toplumu barış istiyor. Türkiye toplumunu aklıselime davet ediyoruz. Biz barış çağrılarımızı sürdüreceğiz. Kandil açıklama yaptı. "Biz müzakereye dönmeye, karşılıklı ateşkese hazırız. Biz Dolmabahçe Mutabakatı'na hazırız'" diye konuştu.

"BARIŞ ÇABALARINI SÜRDÜRÜYORUZ"

Kamuoyu araştırmalarında HDP'nin oyunun düşmediği iddialarına ilişkin ise Selahattin Demirtaş, "Türkiye'de çatışma varsa, şiddet varsa, sokaklarda terör uygulanıyorsa bunun kararını alan uygulayan HDP değil. Halk bunu okuyor, görüyor. Yaşanan çatışmalı ortama Türkiye'nin mecbur olmadığını herkes biliyor. Bu bir zorunluluk değil. Biz verilen savaş kararından geri dönülsün diye barış çabaları sürdürüyoruz. Bu oya dönüşüyor mu, dönüşmüyor mu biz bunu hesaplamıyoruz" ifadesini kullandı.

"BİZ YÜZDE 50 OY ALSAK DAHİ KOALİSYON YAPARIZ"

Bir basın mensubunun "Çözüm süreci bu aşamaya nasıl geldi" şeklindeki sorusuna Demirtaş, "Türkiye geniş bir koalisyonla yoluna devam etseydi her şey daha iyi olabilirdi. Seçimde HDP yüzde 50 oy alsa biz yine koalisyon yaparız. Birlikte yönetmek, egemenliği paylaşmak, yönetimi paylaşmak toplumu rahatlatır. Türk devlet yöneticileri tarihten hiç mi ders çıkarmıyor? Geri dönüp tarihimize baksınlar" şeklinde cevap verdi.

1 Eylül Dünya Barış Günü'nde PKK'nın tek taraflı ateşkes ilan edeceği iddiasıyla ilgili bir soruya Selahattin Demirtaş, "Temelimiz bir an önce silahların karşılıklı susması. Tek taraflı da susması kıymetli ama ölümleri durdurmaya yetmez tek taraflı susması. Biz ısrarla 1 Eylül olur, daha önce olur mutlaka silahlar sussun müzakereye dönülsün" dedi.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@