7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Cora imar barışını anlattı

Milletvekili Cora çalışmalarını sürdürüyor

Siyaset 18.06.2018, 12:02 15.07.2019, 11:40
Cora imar barışını anlattı

AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, yaylalarda vatandaşları ziyaret ederek yürürlükte olan İmar Barışı’nın getirdiği kolaylıkları anlattı. Hemşehrileri ile birebir görüşmeler gerçekleştiren Milletvekili Cora, İmar Barışı yasası ile beraber yaylalardaki evlerin yapı kayıt belgesi alamama sorununun ortadan kaldırıldığını ve o evlere artık elektrik bağlanabileceğini müjdeledi.

İmar Barışı’nın Trabzon’daki yaylacıların beklentilerini karşıladığını söyleyen Salih Cora, “TBMM kapanmadan önce çıkardığımız son kanunlarla yıllara meydan okuyan bir çok sorunun tarihe karışması için önemli bir adım atmıştık. Bu kanun geçtiğimiz günlerde yürürlüğe girdi ve devlet ile vatandaş arasındaki muarızlık ortadan kalkmaya başladı. İmar Barışı bölgemizi de kapsama almış ve çok olumlu şekilde etkilemiştir. Bilindiği gibi yayla evlerinde bir belirsizlik hakimdi. Hayvancılıkla uğraşan hemşehrilerimiz yaylalara ev yaptırmışlar ancak yapı kayıt belgesi olmadığı için o evlere elektrik bağlatamıyorlardı. Bu problemi TBMM’de dile getirerek İmar Barışı kapsamında değerlendirilmesini sağladık. Artık 31 Mayıs 2017’den önce yapılan yayla evlerine yapı kayıt belgesi alınabilecek ve elektrik bağlatamama sorunu da kolaylıkla çözülebilecektir.” dedi.
Cora imar barışını anlattı
İmar Barışı’nın getirdiği kolaylıklardan vatandaşların nasıl faydalanabileceğini açıklayan Salih Cora sözlerini şöyle sürdürdü:


“8 Haziran’dan itibaren İmar Barışı kapsamında vatandaşlarımız e-devlet üzerinden başvurularını kolayca yapabiliyorlar. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mızın bu konuda yoğun bir çalışması var. 31 Aralık 2017’den önce yaylalarda yapılmış evlere kanunla belirtilen sürenin sonuna kadar yapı kayıt belgesi alınabilecek. Ayrıca bugüne kadar alınan yıkım kararları ve tahsil edilememiş para cezaları da iptal olacak. Bu çok makul ve vatandaşlarımızı memnun edecek bir uygulamadır.”

Türkiye’de İmar Barışı’na çok büyük bir ilgi olduğunu kaydeden Salih Cora, “Resmi rakamlara göre vatandaşlarımız İmar Barışı’na çok yoğun bir ilgi göstermektedirler. Kısa bir süre içerisinde 2 Milyon başvuru yapılmış. Son başvuru tarihi olan 31 Ekim 2018’e kadar bu sayının 13 Milyon rakamını geçeceğini tahmin ediyoruz. Trabzon’da özellikle yaylalarda hayvancılık yaparak böyle problemler yaşayan hemşehrilerimizi bu imkanlardan bir an önce faydalanmak için gerekli başvuruları yapmaya davet ediyorum. Bundan sonra inşa edilecek yapılarda da resmi prosedürlerin tamamına uyularak böyle bir sorunun meydana gelmemesini diliyorum.” ifadelerini kullandı.
 


Yorumlar (5)
Metin demir 4 yıl önce
Kacak yapılaşmaya peşkeş ne zamandan beri imar barışı oldu
mehmet. 4 yıl önce
Secim zamani sizden korkulur her turlu yolsuzlugu yaparsiniz.
akp...
ugur yalçın 4 yıl önce
hırsız üçkagıtçıya affı seçim zamanı ancak siz çıkarırdınız birde avrupa birliğine girecegiz böylemi olacak ben yasalara uydum diye suçmu işledim oy alacagız diye yapamayacagınız menalet yok sizin
ugur yalçın 4 yıl önce
16 yıldır bu ülkeyi tek başına yönetiyorsunuz ve tamda seçim zamanı 16 yıldır aklınıza gelmeyen ve yapamadıgınız ne varsa halkın önüne koyuyorsunuz biride çıkıp kardeşim 16 yıldır neredeydin şimdimi aklın başına geldi senin de bunları yapacagım bir fırsat verin uçacagız diyorsunuz.milletin keyfi bilir versinler ve krizlerin babasına hazırlansınlar bugünleri de mumla ararsınız
ugur yalçın 4 yıl önce
sayın erdoğan yaşlandı yavaş yavaş yolun sonuna geliyor yaş gitti 80 milyonu bu yaştamı idare edecek tek akıl tek adam hemde bu kadar kötü bir ekonomi etrafımız düşman dolu herkesle kavgalı 500 milyar dolar borç döviz ve faiz tavan yapmış işssizlik ve enflasyon zirvede bu yaşlı adammı bu sorunları çözecek bence iyi düşünün

Gelişmelerden Haberdar Olun

@