CHP'nin Koalisyon şartları!

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, yarın yapacağı görüşmede Başbakan Davutoğlu’na koalisyon ilkeleriyle ilgili 14 maddelik broşürü sunacak, bu ilkeler zemininde “dönüşümlü Başbakanlık”ın yanı sıra atılacak adımların, yapılacak yasal değişikliklerin takvime bağlanma

Siyaset 12.07.2015, 08:47
CHP'nin Koalisyon şartları!

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, yarın yapacağı görüşmede Başbakan Davutoğlu’na koalisyon ilkeleriyle ilgili 14 maddelik broşürü sunacak, bu ilkeler zemininde “dönüşümlü Başbakanlık”ın yanı sıra atılacak adımların, yapılacak yasal değişikliklerin takvime bağlanmasını isteyecek.

Seçimlerin ardından kurmaylarıyla yaklaşık 1 aydır olası koalisyon seçenekleri konusunda çalışan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yarın CHP Genel Merkezi’nde ağırlayacağı Başbakan Ahmet Davutoğlu’na sunacağı yol haritasını belirledi.

Kılıçdaroğlu’nun, bu çerçevede Davutoğlu ile yapacağı görüşmede partisinin olası bir koalisyon hükümetinden beklentilerini ifade edeceği kaydedildi.

CHP Lideri’nin, “koalisyon çantası”ndaki konu başlıkları şöyle:

DÖNÜŞÜMLÜ BAŞBAKANLIK: Kılıçdaroğlu’nun Davutoğlu’ndan talep edeceği konuların başında 14 maddelik koalisyon ilkeleri geliyor. 14 ilke, AK PartiCHP koalisyon hükümetinin kilidini açacak anahtar olarak nitelendiriliyor. Görüşmede, ilkeler sorununun aşılması ve ortaklığın şeklinin gündeme gelmesi durumunda CHP’nin, dönüşümlü Başbakanlık talebini masaya getireceği belirtiliyor. CHP, ilk 2 yıllık dönemde Başbakanlığı istiyor. AK Parti’nin, dönüşümlü Başbakanlık yerine “güçlendirilmiş Başbakan Yardımcılığı” formülüyle CHP’yi ikna etmeye çalışabileceği konuşuluyor.

KRİTİK BAKANLIKLAR: Kabinede koltukların eşit sayıda iki parti arasında dağıtılması da CHP’nin talepleri arasında yer alıyor. CHP’nin; Milli Eğitim, Dışişleri, Adalet, Maliye ve Aile bakanlıklarını isteyeceği ifade ediliyor.

EYLEM PLANI TALEBİ: CHP, hükümetin 4 yıl için kurulmasını istiyor. Parti, olası bir hükümette “güven” sorunu yaşanmaması için atılacak adımların ve yasal değişikliklerin takvime bağlanmasına da büyük önem veriyor. Bu çerçevede 100 günlük, 1 yıllık, 2 yıllık, 3 yıllık ve 4 yıllık icraat planlamasının önceden yapılması ve kamuoyuna açıklanması isteniyor.

100 GÜN ŞARTI: Emeklilere yılda 2 maaş ikramiye verilmesi ve “siyasi ahlak yasası”nın ilk 100 günde hayata geçirilmesi de CHP’nin “olmazsa olmaz” şartları arasında.

İŞTE CHP’NİN KOALİSYON İLKELERİ

Kılıçdaroğlu’nun, Davutoğlu ile görüşmesi sırasında, “CHP’nin Koalisyon İlkeleri” başlığıyla hazırlanan 14 maddelik partisinin ilkelerini içeren bir broşürü Başbakan’a sunması bekleniyor. CHP’nin 14 maddelik koalisyon ilkeleri şöyle:

1- Hukukun üstünlüğü yeniden sağlanmalı.
2- 12 Eylül darbe hukuku tarihe gömülmeli.
3- Siyasette ahlak egemen olmalı.
4- Refah tabana yayılmalı, sosyal devlet anlayışına geçilmeli.
5- Cumhurbaşkanı anayasal sınırlarına çekilmeli.
6- Örtülü ödenek yalnızca Başbakan tarafından kullanılmalı.
7- Barış eksenli yeni bir dış politika oluşturulmalı.
8- Gençleri potansiyel suçlu gören anlayışa son verilmeli.
9- Özgürlüklerin alanı genişletilmeli.
10- Medya üzerindeki baskıya son verilmeli.
11- Vergi denetimi siyasi araç olmaktan çıkarılmalı.
12- Kamu maliyesi şeffaf olmalı.
13- Özgürlükçü, demokratik bir Anayasa yapılmalı.
14- Yolsuzluklarla etkin mücadele edilmeli.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (5)
Oflu 61 5 yıl önce
Peki bu 14 madde neden 1950 senesinden beri UYGULAMİYORSUNUZ neden!!!.
Tsli 5 yıl önce
Ya 1950 sen beri iktidarda sağ hükümetler olduğu için
Taşeron 5 yıl önce
Kamuda çalışan taşerona kadro yok oy yok 13 Yıldır sırtımızdan para kazanan Yandaş patronları kollayan emek hırsızlarına artık oy yok kıral çıplak
Ali Papa 5 yıl önce
Koalisyona en büyük engel cumhurbaşkanının tarafsız olamıyacağı gerçeğiydi.Şimdide tarafsız olması gereken 2.nci adamın yani TBMM bsşkanlığına MHP nin koltuk değneği görevini yine yerine getirmesiyle seçilen İsmet Yılmazın tarafsızlığın T harfini bile anlamadığını gösteren ve sanki Parti liderliğine yatırım yapan ve koaliasyonu engellemiye çalışan çalışmasıdır.Absürd açıklamalarıyla gündemde kalmak istiyor.Koaliasyona ikinci engelde bu 2.nci adamdır.
bordo mavi 5 yıl önce
Bu chp ne kadar akıllı yaa istedigi bakanlıklara bak ülkenin hangi bakanlıklarla batırılacağını çok iyi biliyorlar ya o yüzden en kritik bakanlıkları istiyorlar ne kadar akıllılar bunlar ya.Allah bu aciz akıl noksanı chp ye akıl fikir versin millet bunlara erken seçimde tokatı vurucak ozaman görücekler bakanlık nasıl isteenir.Bizim karadenizde bu isteklere anan güzelmi senin derler......

Gelişmelerden Haberdar Olun

@