CHP’de kazan kaynıyor: Adaylığını açıkladı !

1 Kasım seçimlerinde partisinin CHP'nin başarısız olduğunu belirten eski Milletvekili Umut Oran, olağanüstü kurultay çağrısı yaptı ve "CHP'nin tek başına iktidarını kurmak için her türlü görev ve sorumluluğu almaya hazırım" dedi. Yazılı bir açıklama yapan

CHP’de kazan kaynıyor: Adaylığını açıkladı !

1 Kasım seçimlerinde partisinin CHP'nin başarısız olduğunu belirten eski Milletvekili Umut Oran, olağanüstü kurultay çağrısı yaptı ve "CHP'nin tek başına iktidarını kurmak için her türlü görev ve sorumluluğu almaya hazırım" dedi.

Yazılı bir açıklama yapan Umut Oran, CHP'nin tek başına iktidarını kurmak için üzerine düşen her görev ve sorumluluğu almaya hazır olduğunu vurguladı. Oran, "Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun da birçok kez işaret ettiği gibi başarının tek ölçütü iktidara gelmektir. CHP iktidar olamadıysa ortadaki tek gerçek başarısızlıktır! Siyaset iddia işidir. İddiasını kaybetmiş insanlar her durumda bahane üretebilir. Sayın Genel Başkan hiç vakit kaybetmeden olağanüstü kurultayı kendi iradesiyle toplamalı ve acilen güvenoyu tazelemelidir. "Zaten olağan kurultayı yapacağız" deme kolaycılığına düşmek, Sayın Kılıçdaroğlu'nu Genel Başkanlığa getirmiş olan "mevcut kurultay delegelerine güvenmiyorum" demekle eş anlamlıdır. Genel Başkan gerçeklerle yüzleşip gereğini yapmadığı takdirde en büyük görev CHP örgütüne ve mevcut kurultay delegelerine düşecektir. 92 yıllık tarihimiz gerçeklerle yüzleşmek, yüzümüzü sola dönerek, gerekli değişim, dönüşüm ve gelişimi sağlayarak Cumhuriyet Halk Partisini yeniden Türkiye'nin umudu haline getirme sorumluluğunu bize yüklemektedir. CHP çaresiz ve alternatifsiz değildir. CHP umutsuz ve çözümsüz değildir. CHP'nin tek başına iktidarını kurmak için her türlü görev ve sorumluluğu almaya hazırım" diye konuştu.

"TEK GERÇEK BAŞARISIZLIKTIR"

Umut Oran seçim sonuçları ve CHP ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

"1 Kasım seçimleri, CHP de dâhil olmak üzere muhalefet partilerinin başarısızlığıyla sonuçlanmıştır. CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun da birçok kez işaret ettiği gibi başarının tek ölçütü iktidara gelmektir. CHP iktidar olamadıysa ortadaki tek gerçek başarısızlıktır! Bu anlamda, Cumhuriyet Halk Partisinin hiçbir yöneticisi "yüzde 24.9'dan yüzde 25.3'e yükseldik" deme hakkına sahip değildir. CHP, 2011 seçimlerinde zaten yüzde 25,94'e ulaşmış 135 milletvekili çıkarmış bir partidir. Hiçbir CHP yöneticisi, "132 olan milletvekili sayımızı 134'e çıkardık" gibi bir cümle de kurmamalıdır. Sayın Kılıçdaroğlu'nun da göreve gelir gelmez işaret ettiği gibi, son 5 yılda yapılan 6 seçimde, maalesef anlamlı bir oy artışı sağlanamamıştır."

"SİYASET İDDİA İŞİDİR"

Siyasetin iddia işi olduğunu anlatan Oran, "İddiasını kaybetmiş insanlar her durumda bahaneler üretebilir" diye konuştu. Bazı dönemlerde bu bahanelere inananların çıkacağını anlatan Oran, sözlerine şöyle devam etti: "Fakat hiç kimsenin kredisi sonsuz değildir. Cumhuriyet Halk Partisi seçmeni, her anlamda üzerine düşeni yapmıştır. CHP örgütü, başka hiçbir partide görülmeyecek sorumlulukta partisine sahip çıkmış, kamuoyu önünde partisini eleştirmemiş, alın teri dökmüş, kan kusup "kızılcık şerbeti içtim" demiş ve son saniyeye kadar özveriyle mücadele sahasında yer almıştır. Bu anlamda Sayın Genel Başkan dâhil olmak üzere hiçbir yönetici, çok fazla çalıştığından, elinden geleni yaptığından, fedakârlık ettiğinden ve sadece bu sebeple seçim başarısızlıklarına ses çıkarılmaması gerektiğinden bahsetmemelidir! Çünkü liderlik sadece çalışmak demek değildir. Liderlik sadece iyi insan olmak, çalmamak, soymamak demek de değildir. Bunlar liderde zaten olması gereken, asla tartışılmayacak ortak özelliklerdir. Bu yüzden "çok çalışmak, çok fedakâr olmak, çok temiz olmak" seçim başarısızlıklarını açıklamak için tek başına yeterli gerekçeler değildir."

LİDERİN ÖZELLİKLERİ

Liderin, örgütüne güvenmesi gerektiğini anlatan Oran, "Lider örgütüne güven, heyecan, umut vermelidir. Lider, aynı zamanda görev dağılımını da doğru yapmak zorundadır. Takım arkadaşlarını doğru seçmek, partiyi ileriye taşıyacak kadroları bulup, yetiştirmek de liderin görevidir. Lider; geleceği görebilen, önlem alan, ideolojisine sahip çıkarak kendi özgün hikâyesini oluşturan, her zorluğun üstesinden gelebilen demektir. Hele hele koltuk sahibi olan liderler için sorumluluk çok daha yüksektir. Çünkü koltuk sahibi olmak aynı zamanda çözüm bulmak demektir. Bu anlamda Sayın Genel Başkanın da sık sık dile getirdiği gibi "iktidar şikâyet etme, bahane bulma yeri değildir." Parti içi iktidarı elinde bulunduranların da bahane üretmek değil tam tersine çözüm üretmek gibi zorunlulukları vardır. CHP Genel Merkezinden bakıldığında görülmek istenmese de gerçek budur" ifadelerini kullandı.

"SORUMLU CHP YÖNETİMİ"

CHP seçmeni bunca haksızlığa rağmen iktidar yüzü göremiyorsa bunun sorumlusunun CHP'nin yönetiminde bulunanlar, direksiyonunu elinde tutanlar olduğunu anlatan Oran, "Bu tablo karşısında Sayın Genel Başkan hiç vakit kaybetmeden olağanüstü kurultayı kendi iradesiyle toplamalı ve acilen güvenoyu tazelemelidir. Olağanüstü kurultay için hukuki ve siyasi gerekçeler mevcuttur" dedi. CHP'nin olağan kurultayı bekleyerek bir günü dahi kaybetme lüksü olmadığını vurgulayan Oran, şunları kaydetti:

"Siyasi Partiler Yasası uyarınca iki yılda bir kurultayın yapılması gerekmektedir, tanınmış olan bir yıllık erteleme süresi dahi geçilmiştir. 3,5 yıldır olağan kurultayını yapmamış bir CHP yönetiminin meşruiyetinin tartışılmasına yol açılmamalıdır. "Zaten olağan kurultayı yapacağız" deme kolaycılığına düşmek, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nu Genel Başkanlığa getirmiş olan "mevcut kurultay delegelerine güvenmiyorum" demekle eş anlamlıdır. Genel Başkan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu gerçeklerle yüzleşip gereğini yapmadığı takdirde en büyük görev CHP örgütüne ve mevcut kurultay delegelerine düşecektir. 92 yıllık tarihimiz gerçeklerle yüzleşmek, yüzümüzü sola dönerek, gerekli değişim, dönüşüm ve gelişimi sağlayarak Cumhuriyet Halk Partisi'ni yeniden Türkiye'nin umudu haline getirme sorumluluğunu bize yüklemektedir. Bunu gerçekleştirecek güç örgütümüzün ve kurultay delegelerimizin azim ve kararlılığında yatmaktadır."

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler