’’Benim Rumeli hayranlığım bilinir”

Manisa mitingi sonrasında karayolu ile İzmir'e gelen AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakanlık Ofisi'nde soydaş ve akraba topluluklarına mensup milletvekilleri ve Balkan kanaat önderleri ile bir araya geldi.AK Parti Genel Başkanı ve

’’Benim Rumeli hayranlığım bilinir”

Manisa mitingi sonrasında karayolu ile İzmir'e gelen AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakanlık Ofisi'nde soydaş ve akraba topluluklarına mensup milletvekilleri ve Balkan kanaat önderleri ile bir araya geldi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, İzmir Başbakanlık Ofisi'nde yemek öncesi açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, "Bu buluşmayı birkaç vesileyi değerlendirdik. İzmir'de evladı fatihanın Rumeli'de bizim kültürümüzü ve ortak değerlerimizi temsil eden değerli kardeşlerimizin kendi şehridir. Bugün 8 Ekim. 8 Ekim 1912 Balkan Savaşları'nın başladığı gündür. Balkan nehirlerinin kenarlarında bir arada omuz omuza çok anlarımız olmuştur. Saraybosna ruhumuzun şehri. Ne zaman Saraybosna'dan bahsetsem içimiz kıpır kıpır oluyor. Dünyadaki bütün şehirler yok edilse geriye sadece Saraybosna kalsa, Saraybosna'dan dünyaya bütün şehirler inşa edilirdi. Bunu dediğimde çok alkışlandım. Tercüman bana dedi ki; "Boşnaklar ne zaman Türkçe öğrendiler bilmiyorum'. Bende dedim ki; "Gönülden gönüle konuşanlar için tercümana gerek yok'. Ben Rumeli kökenli değilim ama Türkiye'de Rumeli kökenli olduğum bilinir. Çünkü benim Rumeli hayranlığım bilinir" dedi.

"İZMİR BALKAN MUHARECETİNİ İÇİNE ALAN VE BAĞRINA BASAN ŞEHİRDİR"

Her yerde köklü bir geçmişin olduğunu belirten Başbakan Davutoğlu, "İşte bizler yüzyıl önce bugün başlayan bir savaşla o topraklardan koparıldık. Büyük acılar yaşandı Balkanlar'da. Çok büyük zararlar verildi. 2012 yılında Balkan barışı için çalışma başlatmıştık. Tam netice alamadık ama Balkanlar'da çoklu kültürü korumak için ciddi adımlar attık. En güzeli ise orada bıraktığımız mirası şu masanın etrafında tekrar hissetmemiz. 100 yıl sonra ortak Balkan kültürümüzün buraya yansımasını sağlamak için bu özel gündeyiz. Niye İzmir dersek, İzmir Balkan muharecetini içine alan ve bağrına basan güzel şehrimiz. İzmir'de kaldığımız süre içinde bizim misafirleriğimizde gidiş ev sahibine aittir. İzmir'in her kesimini görmeden ve İzmir'e doyana kadar burada kalın. Manisa'ya giderseniz bir hatıra yanında şifa bulursunuz. Köklü geleneklerimizi orada görürsünüz. Geldiniz ama gidişiniz İzmirlilere bağlı. İzmirliler de sizi kolay kolay bırakmaz" diye konuştu.

"BİZ BALKANLAR'DA HEP BARIŞI SAVUNDUK"

Balkanlar'da hep barışı savunduklarını belirten Davutoğlu, "Balkan Savaşları'nın başlamasının 100. yılı. Sizler bulunduğunuz ülkenin halklarını temsil eden milletvekillerisiniz. Biz Balkanlar'da her zaman barışı savunduk. Kültürel çoğulculukla mirası korumalarını savunduk. Bundan sonra da bir geleneği başlatalım dedik. İzmir'de bir Başbakanlık Ofisi açtık. İstanbul ve Ankara'dan sonra İzmir'de açtık. İzmir Başbakanlık Ofisi'nin ilk misafirleri sizlersiniz. Bu bir gelenek olsun, her sene İzmir'in kurtuluş gününde 9 Eylül'de bir araya geliriz. Bu da buradaki arkadaşlarımıza talimatımız olur. Hem kültürel bağlılığı korumak hem ilişkileri üst düzeye çıkarmak ve gelecek nesillere bırakmak için sizleri davet ettik. İzmir bizim Akdeniz ve Ege'ye açılan ufuk şehrimizdir. Sizler de İzmir'de yeni ufukları ve kardeşiniz olan Anadolu çocuklarını tanıma imkanı bulacaksınız" dedi.

’’Benim Rumeli hayranlığım bilinir”

’’Benim Rumeli hayranlığım bilinir”

’’Benim Rumeli hayranlığım bilinir”

HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler