Bektaşoğlu: "Fındık ve üreticisi bunu hak etmiyor"

Bülent Yener Bektaşoğlu: "Fındığı ortada bıraktılar"

Siyaset 06.08.2017, 15:41 06.08.2017, 19:11
Bektaşoğlu: "Fındık ve üreticisi bunu hak etmiyor"

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, fındık fiyatındaki belirsizliğe çözüm bulunmamasından yakınarak hem Karadeniz'in milli değeri fındığın hem de üreticilerinin mağdur edildiğini söyledi. 


CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, üreticinin bu günden itibaren bahçeye girdiğini ancak hala fındıkla ilgili hükümetin bir kararı olmadığını belirterek, “Milli ürünümüz fındık ve onun üreticisi bu şekilde muameleyi hak etmiyor. Bölgemizin geçim kaynağı fındığımızı ortada bıraktılar. Ayıptır, yazıktır ve de günahtır” dedi.  

Bölge milletvekilleri, borsa, sanayi odaları, ihracatçı birlikleri, siyasi partiler, STK’lar ve ziraat odaları ve ilgili kuruluşları göreve çağıran Bektaşoğlu, “Sadece bizim çabamız yetmiyor. Bu kişi ve kuruluşlar üreticiye, bölge halkına karşı görevlerini, sorumluluklarını yerine getirsinler. Fındık yerlerde sürünüyor. Korkarak, susarak, kabul ederek bir yere varılmıyor. Tepkimizi göstermeliyiz. Örneğin partiler üstü bir miting yapmalıyız. Buna hazırız” çağrısı yaptı. Hükümetin fındık politikasını de eleştiren Bektaşoğlu “Bakanlar değişse de AK Parti’nin politikası, fındığa ve üreticiye bakış açısı değişmiyor. Yeni bakan da, TBMM’deki uyarıma rağmen; alivreci lobilerinin, spekülatörlerinin dediğini yaparak, fındığa sahipsiz bıraktı. Bu güçler şu anda fiyatı 7-8 TL bandında seyreden fındık fiyatından memnun. Yeni sezonun fiyatını da bu düzeyde oluşturmak istiyorlar. Fındık toplanıyor, rekoltesi, fiyatı, kimin alacağı, nasıl pazarlanacağı hala belli değil. Bu rezalettir. Ülkemize diğer tarım ürünlerinin toplamından fazla, yılda ortalama 2,5 milyar döviz girdisi sağlayan, 6 kentin ekonomisinin çarkını döndüren, 8 milyon nüfusun geçiminin bağlı olduğu fındığımıza yapılan bu muameleyi kınıyorum” ifadelerini kullandı.  Bektaşoğlu, açıklamasında bütün fındık üreticilerine ‘iyi bir fiyat, bol ürün ve hayırlı bir sezon’ diledi.
 
Yorumlar (4)
Fatih 3 yıl önce
Aksine hak ediyor cantada keklik olarak gorulen karadeniz 5 tl de olsa nasilsa oy alacaklarini biliyor iktidar
Omer 3 yıl önce
10 sene onceki fiyat. Yazikk
Oguz 3 yıl önce
10 tl guzel para 100 kilosu bin lira cok iyi para
K marasli 3 yıl önce
Hem ureten kazansin hemde tuccar 12 normaldir

Gelişmelerden Haberdar Olun

@