Arınç Van’da konuştu: "Operasyonlar sürecek"

Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, mecliste dört parti olduğunu ve 3'ünün HDP ile ortaklık kurmadığını belirterek, "İstenmiyorsun, sevilmiyorsun, çünkü senin elinde silah, tehdit, baskı var" dedi.Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Van'dan milletve

Arınç Van’da konuştu: "Operasyonlar sürecek"

Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, mecliste dört parti olduğunu ve 3'ünün HDP ile ortaklık kurmadığını belirterek, "İstenmiyorsun, sevilmiyorsun, çünkü senin elinde silah, tehdit, baskı var" dedi.

Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Van'dan milletvekili adayı olan eski Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın seçim çalışmalarına destek vermek amacıyla Van'a geldi. Sabah saatlerinde Van Ferit Melen Havaalanında karşılanan Arınç, Atalay'la birlikte Saray ilçesine geçerek kanaat önderleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve muhtarlarla bir araya geldi. AK Parti'yi kurdukları ilk gün iktidar olma hedefiyle yola çıktıklarını ve 15 aylık bir partiyken Allah'ın kendilerine tek başına iktidar olmayı nasip ettiğini belirten Arınç, hayatları boyunca zulmetmediklerini, zulmedenlerden olmadıklarını ve Yezid'lerin safında yer almadıklarını söyledi.

Arınç, parti olarak 13 sene iktidar olduklarını ve girdikleri tüm seçimlerden galip ayrıldıklarını vurgulayarak, "Türkiye'de başka bir parti yok ki 3 kez üst üste tek başına iktidar olsun. 3 mahalli seçim geçirdik. Bu bölgede bazı belediyeleri biz kazanmamış olabiliriz ama fotoğrafın tamamına bakıldığında bu seçimlerin de galibi biziz. Bazı yerlerde büyükşehir başkanları ilçelere hizmet etmiyor ve kendilerine gelen paraları örgüte gönderiyor, hizmete sarf etmiyorlar" dedi.

"KIRKPINAR BAŞPEHLİVANI GİBİYİZ"

13 yıl içinde AK Parti'ye tuzakların kurulduğunu, muhtıraların yayınlandığını ancak cevabını verdiklerini kaydeden Arınç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kapatma davası açtılar, başarılı olamadılar. Partimizi içeriden bölmeye çalıştılar, bazılarını elde ettiler. Dışarı çıkanlar parti kurdu acaba AK Parti bölünecek mi dediler ama başarılı olmadılar. Kırkpınar Başpehlivanı gibiyiz. Her girdiğimiz seçimden başarılı çıkıyoruz, altın kemeri bile taktık kardeşim. Bunları topla tüfekle yıkamazsınız. Topla tüfekle yıkılmayan, tek başına iktidar olan partiyi "içeriden dışarıdan nasıl yıkarız" diye düşündüler ve en akıllıca projeyi ortaya koydular. Bunun adı HDP'nin barajı geçmesidir. Parlamentoda 4 parti olursa, HDP barajı aşarsa milletvekili düşecek ve tek başına iktidar olamayacak. Bu projede başrol oynayan Demirtaş, çıktı bazı şeyler söyledi. AK Pati muhaliflerini, AK Parti'nin tek başına iktidarına karşı olanları toparladı barajı aştı ve biz yüzde 41 aldık ama milletvekili sayısı iktidarı kurmaya yetmedi. Basit bir hesaptı bu ve tuttu."

Siyaset diliyle şiddet dilinin farklı olduğunu, insanın hangi işi yapacağını bilmesi gerektiğini vurgulayan Arınç, şunları söyledi: "Elinde silah olsun, baskı, terör olsun hem de siyaset yapayım diyemezsin. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok. Silah, roket, bazuka, mayın ve uzaktan kumandalı patlayıcıdan vazgeçeceksin. Senin eş başkanının söylediği gibi sırtını PYD, PKK'ya dayamayacaksın, millete yaslayacaksın, halktan gücünü alacaksın. Üstelik bir kadın milletvekili. Bir Hakkari milletvekili çıkıyor, bir zavallı, kötü insan, "PKK sizleri tükürüğüyle boğar" diyebiliyor. Muş'tan bir kadın milletvekili elinde keleşi almış karşısındakilere "sizi bununla vuracağız" diyor. Bu nasıl milletvekili. Elinden silahla milletin gözüne baka baka "ben siyaset yapıyorum" diyebiliyor. Bu siyaset dili değil. Biz dürüst, ilkeli, kararlı, millet için siyaset yaptık."

"SİLAHLI EŞKIYALARINIZLA KIRSALDA İNSANLARI KORKUTUYORSUNUZ"

Arınç, HDP'nin barajı aşmasını kıskanmadıklarını, her partinin barajı aşabileceğine dikkati çekerek şunları söyledi: "Baskıyla, tehditle, döverek, silahla halktan oy istiyorsunuz, bu size yakışmaz. Siz millete zulmediyorsunuz. Devlet gider ama biz buradayız diye silahlı eşkıyalarınızla kırsalda insanları korkutuyorsunuz. Çözüm sürecinde de bunlara karşı önlemlerimiz oldu ama analar ağlamasın, gözyaşları dinsin, dağa çıkanlar dağdan insin, siyasetin, fikrin önü açılsın diye çözüm sürecinde uzun zaman cenazelerin gelmediği günler yaşadık. Azıttılar, mahkemeler kurdular, insanlardan para aldılar, HPG imzalı tehdit mektupları elimizdedir. Tertemiz Van'ın, Bitlis'in, Hakkari'nin insanları evlerini bile satamadan bölgeden göç etmek zorunda kaldılar."

Etnik milliyetçilik peşinde olmadıklarını ifade eden Arınç, "Devletine milletine bağlıdır Kürt kardeşlerimiz. Cumhuriyeti Kürtlerle Türkler birlikte kurdu. Kürtlere bir tek kötü söz söylemedik, söylenmesine de izin vermedik" dedi.

"MİLLET SANA EŞKIYALIK YAPASIN DİYE Mİ OY VERDİ"

Arınç, HDP'ye baskıyla, tehditle oy verenlerin olduğu gibi gönlünden oy verenlerin de olduğunu ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: "80 milletvekili neye yaradı HDP. Neye yaradı bu milletvekilleri. Mecliste 4 parti var 3'ü "HDP ile ortaklık kurmam" diyor. İstenmiyorsun, sevilmiyorsun, çünkü senin elinde silah, tehdit, baskı var. Senin milletvekiline söyleyecek bir şeyin yok mu? Vatandaşları silahla tehdit eden milletvekiline, "PKK sizi tükürüğüyle boğar" diyen bir başkasına, "PKK'lı teröristlerin cenazesine gitmeyen milletvekilini partiden atarım" diyen adamına bir şey söylemeyecek misin? Millet sana eşkıyalık yapasın diye mi oy verdi."

Şemdinli'de terör örgütü tarafından yapılan bombalı saldırıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Arınç, şöyle konuştu: "Şemdinli'de patlayan bomba en çok Şemdinli Devlet Hastanesine zarar verdi. İnsanların tedavi gördüğü hastaneyi bombayla havaya uçurdular. Ambulanslara saldıran bir zihniyeti söylüyorum. Yolda yanında 3 yaşındaki kızı ve hamile karısıyla seyahat ederken şehit edilen polisten söz ediyorum. Bir siyasi parti bunlara sırtını dönemiyor, bunları kınama cesaretini gösteremiyor, Kandil'le olan silah irtibatını üstünden atamıyor. Böyle bir partinin parlamento içinde bulunmasının ne hikmeti kaldı?"

OPERASYON DEVAM EDECEK

Toplantıya katılan eski Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ise, gelecek hafta yapılacak seçimin Türkiye'nin değil Ortadoğu'nun kaderini belirleyeceğini dile getirdi. PKK tarafından gümrük personellerinin kaçırması nedeniyle kapanan sınır kapısının yeniden açıldığını belirten Atalay, "Konuyu Başbakanımıza ilettik ve geçen hafta kapıyı açtırdık. Ancak kapının genişlemesi gerekiyor. TOBB burayı modern hale getirecek. İran tarafındaki yolu biz yapacağız. İnşallah seçimin ardından ilk işlerimizden biri kapıların modernizasyonu olacak. Çok geçmeden bu kapıyı TIR trafiğine açacağız ve bundan Saray ilçesi çok etkilenecek."

"Sizi tehdit edeni siz de tehdit edin, sizi korkutanı siz de korkutun. Seçim kampanyasında en küçük rahatsızlık verirlerse bizde en büyük rahatsızlığı veririz" ifadelerini kullanan Atalay, oyları asla heba ettirmeyeceklerini söyledi. Bölgede operasyonların, güvenlik önlemlerinin devam edeceğini anlatan Atalay, sözlerine şöyle devam etti: "Devlet elinden geleni yaptı, sorunları çözmek için her yöntemi kullandı. Onlarda silah bırakma iradesi görürse devlet yine o süreçleri yürütür ama onlar saldırılarını devam ettirirse devlet gerekeni yapacaktır. Vatandaşlarımızın huzurlu yaşayacağı ortam sağlanana kadar devlet buna devam edecek. Başka yöntemlerle terörü bitirmek için çaba gösterdik ama onlar sürece ihanet etti"

Arınç ve Atalay, toplantının ardından ilçe merkezindeki esnafı ziyaret etti.

Arınç Van’da konuştu:

Arınç Van’da konuştu:

Arınç Van’da konuştu:

Arınç Van’da konuştu:

HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler