AK Parti Meclis Başkan adayı belli oldu

AK Parti Meclis Başkanlığı için tanıdık bir ismi aday gösterecek.

AK Parti Meclis Başkan adayı belli oldu
AK Parti, mevcut TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ı meclis başkanlığına yeniden aday gösterdi. 


TBMM İçtüzüğüne göre, başkanlık için bir yasama döneminde 2 kez seçim yapılıyor.İlk seçilenin görev süresi 2 yıl, ikinci devre için seçilenin görev süresi ise 3 yıldı. Ancak anayasa değişikliği ile genel seçimlerin süresi 4 yıla indirildiğinden, ikinci dönem için seçilecek TBMM başkanının görev süresi 3 değil, 2 yıl olacak.
 

GİZLİ OYLA YAPILACAK

İçtüzük gereği adaylar, mevcut başkanın görev süresinin dolmasından 10 gün önce başlamak üzere, 5 gün içinde Başkanlık Divanına bildirilecek ve TBMM Genel Kurulu seçimin yapılacağı gün kendiliğinden toplanacak. Meclis Başkanlığı seçimi gizli oyla yapılacak.İlk iki oylamada üye tamsayısının üçte iki (367), üçüncü oylamada ise üye tamsayısının salt çoğunluğu (276) aranacak.Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak, dördüncü oylamada en fazla oy alan üye başkan seçilmiş olacak.

Meclis başkanlığı seçimi, aday gösterme süresinin bitiminden itibaren 5 gün içinde tamamlanacak. Siyasi parti grupları başkanlık için aday gösteremiyor.

İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜ TUR AYNI GÜNDE YAPILACAK 

Buna göre TBMM Genel Kurulunda, Meclis Başkanlığı seçiminin 20 Kasım Pazartesi yapılması bekleniyor. Başkanın ilk turda seçilememesi halinde, ikinci ve üçüncü turlar da aynı gün yapılacak. 
Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2017, 11:46


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
halim
halim - 12 ay Önce

ATATURK DUSMANI , ZATEN AKP ATATURK DUSMANI BIR PARTI.

Turgay
Turgay - 12 ay Önce

Size de bu yakışırdı zaten. Atatürk'e her türlü hakareti yapan birisini yeniden aday göstermek demek yaptığınız Atatürk açılımının halk nezdinde bir karşılığı olmadığından hatta yobazlar tarafından tepki ile karşılaşınca fabrika ayarlarınıza döndünüz.

Cumhuriyet düşmanı
Cumhuriyet düşmanı - 12 ay Önce

Bu adam olaçağına Koltuk boş dursa daha dolu görünürdü

necdo
necdo - 12 ay Önce

sizin ATATÜRK'çülüğünüz 3 gün 10-11-12 kasım 13 nde gerçek kimliğinize döndünüz.

ünal Arslan
ünal Arslan - 12 ay Önce

laiklik anayasadan çıkarılmalıdır diyen adamı yeniden tbmm adayı gösterdiniz sizin Atatürkcülüğünüz bu kadarmıydı

banner426

banner421