banner556

Zerdeçal kansere panzehir oldu!

Zerdeçalın kanserli hücreleri yok eden ve tümörün büyümesini durduran etkisi olduğu ortaya çıktı.

Sağlık 04.01.2020, 10:00
Zerdeçal kansere panzehir oldu!

ABD’nin Temple Üniversitesi’nin araştırmasında zerdeçalın kanserli hücreleri yok eden ve tümörün büyümesini durduran etkisi olduğu ortaya çıktı.

Bilim insanları 5 bin araştırmayı inceleyerek zerdeçalın, meme, akciğer, pankreas ve kemik gibi pek çok bölgede oluşan kanserli hücrelerle savaşan maddelere sahip olduğunu keşfetti. 8 tip kanseri yok etme özelliği olan zerdeçal, gelecekte güçlü kanser ilaçlarında kullanılabilir. 

İŞTE ZERDEÇALIN FAYDALARI

Kansere ve iltihaba savaş açar: Zerdeçalın en dikkat çeken faydalarından biri önemli derecede antienflumatuar (iltihap azaltıcı) ve antioksidan etkisi olması. Kronik iltihaplanma modern tıpta birçok hastalığın başlangıç sebebi olarak biliniyor. Zerdeçalın ise bu konuda oldukça etkili olduğu kanıtlanmış. Vücudumuzun yabancı maddelerle savaşma ve iyileşme sürecinde büyük oranda destek olur. Vücudumuzun günlük faaliyetleri esnasında ortaya çıkan, DNA’mıza zarar verip hızlı yaşlanma ve kansere sebep olabilen serbest radikallere karşı hücrelerin korunmasına destek olur.

Metabolizmayı hızlandırıp zayıflatır: Zerdeçalın metabolizma hızlandırıcı etkisi var. Zerdeçalın içerisinde bulunan curcumin maddesi yağ yakımına yardımcı olan safranın akışına destek olur. Bu sebeple sindirim ve hazım sorunları için de oldukça etkili bir baharat. Aynı zamanda yağda çözündüğü için yağlı yemeklerde kullanılması veya yağlı yemeklerden sonra alınması sindirime yardım amaçlı tavsiye ediliyor.

Diyabeti dengeler: Zerdeçal orta düzey diyabet sorunların giderir, kan şekerini sağlıklı bir seviyede tutar.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Özellikle mevsim geçişlerinde hem çocukların hem de yetişkinlerin düzenli zerdeçal kullanımına özen göstermesi önemli. Çünkü zerdeçal serbest radikallere karşı hücreleri koruduğu ve serbest radikal oluşumuna engel olduğu için bağışıklığımıza da önemli derecede destek olur.

Karaciğer hastalıklarına iyi gelir: Vücutta bulunan toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur. Zerdeçal aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırarak vücut ısısının korunmasını sağlar, bünyenin daha hızlı temizlenmesine yardımcı olur.

Alzheimer hastalığını önleyebilir: Beyinde oksijen artışını hızlandırarak Alzheimer hastalığının ilerlemesini önlüyor.

Sindirim sistemi sağlığını korur: Safra kesesine inanılmaz faydaları vardır; şişkinlik ve gaz sorunlarını giderebilir. Çiğ bir şekilde zerdeçal tüketimi sindirim sistemi sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.

ZERDEÇAL NASIL KULLANILIR?

YEMEKLERDE KULLANILABİLİR:
Zerdeçal tatlılar dışında her şeyle kullanılabiliyor. Körinin ve safranın yakıştığı birçok yemekle denenebilir.Özellikle yumurta ile çok yakışıyor. Kahvaltılarında yumurta tercih edenler her gün bir çay kaşığından biraz daha az ekleyerek tüketebilir. Etli yemeklerde de hem eti marine amaçlı hem de sonrasında baharat olarak kullanabilir. Zerdeçalım brokoli, brüksel lahanası, karnabahar ve kabak ile kullanımı oldukça yaygın.

ÇAYI YAPILIP İÇİLEBİLİR: Zerdeçal çayı eski çağlardan itibaren hastalıkları tedavi amaçlı olarak kullanılıyor. Günümüzde yapılan birçok bilimsel araştırma sağlığa faydalarını ispatlamış. İşte o faydalar:

- Etkili bir antioksidan olduğundan dolayı neredeyse bütün organları korur.

- Zerdeçal çayı kan pıhtılaşmasını önler.

- Bütün vücudu temizleyebilen zerdeçal çayı özellikle karaciğere çok yardımcı olur.

- Mide ekşimesi, gastrit gibi sindirim sistemi sorunlarını giderir.

- Çok iyi bir antidepresandır; sinirleri ve kasları güçlendirir, sakinleştirir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@