Vakaların düşüş sebebi test sayısıyla mı ilgili? Bakan açıkladı

Bakan Koca Edirne'de yaptığı açıklamada, "'Milletçe yaptığımız fedakarlığın vaka sayıları üzerindeki etkisini gördük. Hastane başvuranların sayısı yarı yarıya düştü. Vaka sayısının düşme sebebi test sayısının düşmesiyle ilgili değildir." dedi.

Sağlık 03.05.2021, 13:46
Vakaların düşüş sebebi test sayısıyla mı ilgili? Bakan açıkladı

Sağlık BakanI Fahrettin Koca, koronavirüs salgını ve tam kapanma süreci ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

İşte Bakan Koca'nın açıklamasından satırbaşları:

Ülke genelinde sıkılaştırılmış önlemler devam ediyor. İllerimizin durumunu yerinde değerlendirmek için geçen gün Antalya’daydık bugün de Edirne’deyiz. Edirne’deki durumu destek talep edilen hususları değerlendirme fırsatı olduk. Yerel yöneticilerle beraber Trakya bölgesindeki 4 ilimizi ele alacağız. Çanakkale, Kırklareli ve Tekirdağ'ı da değerlendireceğiz.

ASILSIZ VE İYİ NİYETLİ OLMAYAN YAKLAŞIMLAR

Ülkemizde son zamanlardaki vaka sayısı artışı dolayısı ile kapanma dönemine girdik. Tam kapanma ile hızlı düşüşü sağlayacağımızı düşünüyorum. Yakında durumun ağır hasta ve vefatlara da yansıyacağını biliyoruz. Vaka sayısındaki düşüş ile test sayısı arasında ilişki kurarak, asılsız ve iyi niyetli olmayan bazı yaklaşımlar görüyoruz. Testler semptom gösteren ya da temaslı kişilere yapılmaktadır.

Kısıtlamalar ile temasın azaldığı görüyoruz. Tüm Türkiye’de hastaneye başvuranların sayısı yarı yarıya düşmüştür. 

Düşüş hızını artırmak için tam kapanma zaruret haline geldi. Bu sürecin sonunda vaka sayılarının azaldığı bir bayram yaşamak istiyoruz. Bayramı bayram gibi yaşamak istiyoruz. Hedefimiz hasta yükünü azaltmak.

Edirne’de her biri üç kişiden oluşan filyasyon ekip sayısı 98. Edirne’de vaka sayısı yüzde 50 azaldı. 65 yaş üstü aşılama sayısı yüzde 88.

Çanakkale, Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ’daki son durumu değerlendireceğiz. Toplantımızın sonucu ile ilgili olarak akşam saatlerinde sizleri bilgilendireceğim.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (2)
hakan 5 ay önce
vakaların düşmesi az testten değil turizimden. temmuza hiç bişeyi kalmaz milletin aşıya maşıya da gerek yok
İbraam 5 ay önce
Test sayısı ile ilgili, ispatı; benim elemanın evinde bir kişi pozitif çıktı, geri kalanlara test yapmadan karantinaya aldılar, benim elemanda hafif semptomlar olmasına rağmen test yapmıyorlar. Ve sisteme girmiyor, gerçekte pozitif vaka. Hergün ölen 350 kişinin vebali bunların boynuna.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@