banner518

"Sağlıklı bir yaşamın ilk adımı harekettir"

Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü'nden Dünya Yürüyüş günü açıklaması.

Sağlık 03.10.2018, 11:10
"Sağlıklı bir yaşamın ilk adımı harekettir"

Trabzıon İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 3-4 Ekim Dünya Yürüyüş günü dolayısıyla yayınlanan açıklamada Yürüyüşün Günlük aktivitelerin içerisine kolayca yerleştirilebileceği bildirildi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Günümüzde giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi toplumlarda obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını artıran önemli nedenlerden biri haline gelmiştir. Fiziksel hareketsizlik dünya genelindeki ölümlerin dördüncü önde gelen risk faktörü olarak belirlenmiştir. 
Fiziksel aktivite, günlük yaşam içinde kas ve eklemler kullanılarak enerji harcaması ile gerçekleşen, kalp ve solunum hızını artıran ve farklı şiddetlerde yorgunlukla sonuçlanan aktiviteler olarak tanımlanmaktadır. Bu kapsamda spor aktivitelerinin yanı sıra egzersiz, oyun ve gün içinde yapılan çeşitli aktiviteler de fiziksel aktivite olarak kabul edilebilmektedir. 
“Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması 2010” sonuçlarına göre 12 yaş üzeri nüfusun %72’sinin, 6-11 yaş nüfusun ise %60’ının hareketsiz olduğu bulunmuştur. 
Fiziksel aktivitenin sağlığın koruyucu ve geliştirici etkisinin görülebilmesi için günlük aktivitelerin yanı sıra yetişkin yaş grubunda haftanın 5 (beş) günü en az 30 dakika, 5-17 yaş grubu için ise günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılması gerekir. (Orta şiddette fiziksel aktivite, solunum veya kalp atış hızında küçük artışlara neden olan orta düzeyde fiziksel efor gerektiren fiziksel aktivitedir. Yani yapılan aktivite esnasında kişi konuşabilir fakat şarkı söyleyemez. Tempolu yürüyüş bu aktivitelere en iyi örneklerden birisidir.)

•    Yürüyüşü günlük aktiviteleriniz içerisine kolayca yerleştirebilirsiniz. 
•    Gün içerisinde toplu taşıma aracı kullanıyorsanız ineceğiniz yerden bir–iki durak önce inerek veya arabanızı gideceğiniz yerin önüne değil birkaç sokak uzağa park ederek gideceğiniz yere yürüyebilirsiniz. 
•    Size en yakın belediyelere ait yürüyüş yollarından veya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ait spor tesislerinden faydalanabilirsiniz. 
•    Tek başınıza egzersiz yapmaktan hoşlanmıyorsanız arkadaşlarınızla yürüyüş grupları oluşturabilirsiniz. 
•    Yürüyüşü ailece birlikte zaman geçireceğiniz keyifli bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz. 
    
Fiziksel aktivite, daha fazla yarar elde edebilmek ve sağlığı koruyup geliştirebilmek için düzenli olarak yapılmalı ve yaşamın bir parçası haline getirilmelidir. 

Ülkemizde de her yıl 3-4 Ekim tarihleri gündelik hayatımızın içine fiziksel aktiviteyi entegre etme amacı ile Dünya Yürüyüş Günü olarak kutlanmaktadır. Bu amaçla tüm ilçelerimizde sağlıklı yaşam yürüyüşleri, stand etkinlikleri ve eğitim çalışmaları yapılacaktır. Etkinliklerimize tüm halkımız davetlidir.

“Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır.” 


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@