Sağlık çalışanlarını korumak için yeni sistem devrede

Koronavürüs salgınında özellikle entübasyon işlemi yapacak sağlık ekibini korumak amacıyla Sivas'ta yapılan laringoskop cihazının ardından, Bursa'da da otomobil firmaları tarafından üretilen entübasyon kabini Bursa Şehir Hastanesinde kullanılmaya başlandı.

Sağlık 10.04.2020, 10:57
Sağlık çalışanlarını korumak için yeni sistem devrede

Sivas'ta özellikle entübasyon yapacak sağlıkçıları yeni tip koronavirüsten (Covid-19) korumak aiçin üretilen "LarinCOVIDeo" adlı video laringoskop cihazından sonra Bursa'da özel bir otomobil firması ve hastanenin anestezi uzmanlarının ortaklaşa çalışması ile geliştirilen entübasyon kabini, Türkiye'de ilk kez Bursa Şehir Hastanesinde hizmete girdi. 

Bursa Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Gülbahar Çalışkan, entübasyonun, solunum veya solunum yolu güvenliğinin bozulması ya da bozulma riski oluşması halinde hastanın havalandırılması için gerçekleştirilen bir işlem olduğunu ifade etti.

Bu işlem gerçekleştirilirken sağlık personelinin hastayla yakın temasta bulunduğuna dikkati çeken Çalışkan, şunları kaydetti:

"İşte tam da bu işlem sırasında kullanılan bu kabin sayesinde koronavirüsün bulaşma riskine karşı personeli koruyor. Entübasyon kabinlerinde hastaya hava yolu desteği sağlanırken, sağlık çalışanlarının ve hastane ortamının bulaşma riski azaltılarak maksimum önlem alınıyor. Bu risk yapay solunum desteği sunulması gereken hastalarda entübasyon dediğimiz solunum yollarına ağızdan bir tüp yerleştirilmesi sırasında daha da artmaktadır."

Sağlık çalışanlarını korumak için yeni sistem devrede

Çalışkan, entübasyon kabinlerinin işlem sonrası dezenfekte edilerek güvenle kullanılabildiğini de aktardı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@