banner556

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Vakalar bilinenden 10 kat daha fazla

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Hastalanan grupta ağır ya da hafif, gençler ve çocuklar daha fazla bulunmaya başladı. Virüs bu yaş grubunda pozitif; ancak ağır seyretme olasılığı, yaşlılar ya da kronik hastalığı olanlar kadar yüksek değil" dedi.

Sağlık 08.09.2020, 20:24
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Vakalar bilinenden 10 kat daha fazla

Yapılan çalışmalara göre toplumda bilinen vaka sayısının 10 kat daha fazla olduğunu söyleyen Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Siz çok düzgün bir test politikası da izleseniz, çok fazla tarama da yapsanız bütün ülkelerdeki veriler, Türkiye'deki veriler de gösteriyor ki; toplumda gerçek rakam bizim bulduğumuzun 10 katı" dedi.

Prof. Dr. Ceyhan, "ABD, İspanya, İtalya, Almanya, İngiltere, İsveç'te yapılan çalışmalarda görüldü ki; serolojik test yapıyorsunuz ve sizin bulduğunuz vakanın en az 10 hatta bazı çalışmalarda 20 katı kişinin pozitif hale geldiğini görüyorsunuz. Türkiye'de vakalar azalma döneminde, 200 binlerdeyken serolojik test yapıldı ve sayın sağlık bakanı bunun sonuçlarını açıkladı. O sırada Türkiye'de aktif vaka sayımız 20 binler civarındayken, serolojik teste göre bizim aktif vakamızın 215 bin civarında olduğu ortaya çıktı.

"SALGIN BÜTÜN TÜRKİYE SATHINA YAYILMIŞ DURUMDA"

Ben Türkiye'de en az 230 bin tane virüs bulaştırma potansiyeline sahip ama bunların yüzde 90'ı hasta olduğunun farkında değil. Bu nedenle bunu kabul etmemiz lazım. İki tane gerçeği kabul etmemiz lazım. Birincisi durum düşündükleri gibi değil. 'Nasılsa kendiliğinden düzelecek' diye düşünmesinler. Salgın bütün felaketlerle kıyasladığımızda en kötü felakettir. Ne savaşa benzer, ne depreme benzer ne de sel basmasına benzer çünkü toplumun bütün damarlarını tıkar ve sadece bir bölgede savaşmazsınız.

Şu andaki işimiz martta nisandaki savaştan çok daha zor. O zaman sokağa çıkma yasağı vardı, işyerleri kapalıydı. Toplumun yüzde 10'u dışarı çıkıyordu. Hem de vakaların yüzde 60'tan çoğunun İstanbul'da olduğu bir salgın vardı. Salgın şu anda bütün Türkiye sathına yayılmış durumda ve kontrolü o zamana göre çok daha zor. Sokağa çıkma sokağı ilan edemiyorsunuz, işyerleri açık, toplu taşımalar büyük bir problem ve şehirler arası dolaşım hiçbir kontrol şartı olmadan son derece serbest durumda. Böyle olduğu için bunu kontrol altına almak zorundasınız.

İnsanların kafasına sokması gereken gerçek de şu; bazı insanlar salgın sırasında işini kaybetti, işyerleri zarar etti, birçok gün siftahsız kapattılar ama bunun sorumlusu uygulanan tedbirler değil; bunun sorumlusu tedbirlerin yetersiz olması, halkın tedbirlere yetersiz olması ve vaka sayısının yüksek olması. Siz bu yüksek vaka sayılarıyla her yeri açsanız da insanlar gitmiyor."

12 ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs salgınında hasta yaş ortalamasının düştüğünü söyledi. Pandeminin başından bu yana Covid-19 nedeniyle 15 yaş ve altında 12 çocuğun hayatını kaybettiğini belirten Prof. Dr. Ceyhan, 65 yaş ve üstü ile kronik hastalığı olanlar, hayatını kaybedenler ya da hastalığı ağır seyredenlerde durumun çok değişmediğini söyledi.

Yorumlar (1)
ibraam 5 ay önce
* Yöneticiler inisiyatif almaktan kaçındıkça Türkiye’de salgın kontrolden çıktı. Salgın yönetimindeki başarısızlığın bedeli yöneticiler için belki sadece itibar kaybı olacak, ama hekimler, sağlık çalışanları ve tedbir almasına rağmen hastalığa yakalananlar o bedeli canıyla ödüyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@