banner556

Pfizer/BioNTech aşısının fiyatı açıklandı

Pfizer/BioNTech aşısının fiyatı belli oldu

Sağlık 20.11.2020, 09:22 20.11.2020, 09:49
Pfizer/BioNTech aşısının fiyatı açıklandı

Avrupa Birliği (AB) ve birlikte aşı geliştiren ABD'li Pfizer ve Alman BioNTech şirketleri arasında tedarik anlaşması imzalandı. AB, 300 milyon doz aşı karşılığında 4,65 milyar euro ödeme yapacak.

AŞININ MALİYETİ 31 EURO

Bu kapsamda, Avrupa Birliği yüzde 95'ten fazla koruma sağladığı duyurulan aşının tek dozu başına 15,5 euro (yaklaşık 140 Türk lirası) ödeyecek. Aşı iki doz halinde uygulandığından, maliyeti 31 euro (yaklaşık 280) Türk lirasına denk geliyor.

KORUYUCU ETKİSİ YÜZDE 95

Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci'nin şirketi BioNTech ile ABD merkezli ilaç şirketi Pfizer'ın geçen hafta müjdesini verdiği koronavirüs aşısıyla ilgili geçtiğimiz günlerde kritik bir açıklama yapılmıştı. Aşının virüse karşı koruyucu etkisinin yüzde 90'dan yüzde 95'lere yükseltildiği belirtilmişti.

Yorumlar (7)
davut 2 ay önce
Tayyip Erdoğan uçalarını satsın bu millete aşıyı bedava dağıtsın. Reis ya nasıl olsa
yorumcu 2 ay önce
AB'de para cok ve halklarinin sagligi icin asiyi simdiden satin aldilar.Peki ya ABD'li ilac firmalarina borcunu bile odeyemeyen TURKİYE ne yapacak? Asi icin yabancilara yeni tavizler ve imtiyazlar mi verilecek? Kasada bir cent bile yokken Asi icin gerekli doviz Fahis faizle alinacak borcla mi yoksa kimsenin yanasmadigi swapla mi saglanacak?O asi bir sekilde alinsa bile , getirilecek ek vergilerle yine bizim bogazimizdan fitil fitil cikarilir.50 binlik cantalar,mercedesler,ucaklar ve bu duzen yerinde durmaya devam eder.
borabay 2 ay önce
Becerip 1 TL olan maskeyi dağıtamayan. ekonomiyi batrıp, Faiz lobisine teslim olan AKP,maliyeti 31 euro (yaklaşık 280) Türk lirası olan aşıyı vatandaşa vuracak hemi.. Hayal dünyasında yaşıyorsunuz.
Trabzonlu 2 ay önce
Bu Dünyada para ön pilanda zenginlerin mezarlığına bakın orası bile lüks ölsekte baksak öbür Dünyadada acaba para ön pilandamı
sıradan vatandaş 2 ay önce
Çok pahalı
Bilgilendir.e 2 ay önce
Turkiyede ucretsiz vurulacak
mehmet 2 ay önce
Yaşasın, ne idüğü belirsiz, içeriği, yan etkisi, etkinliği bilinmeyen ama bu işten milyarlarca dolar kazanacak firmanın sözüne güvenmemiz istenen aşı bizi kurtaracak. Bu arada, Çin aşısız ilaçsız Covid i sıfırladı, ne maske takar ne mesafe gözetir. Futbol maçları dolu stadlarda oynanıyor. Biz de DSÖ nün kölesi olmuş gidiyoruz kıyamete. Bakan bey de bu sene grip olmayacak deyiverdi, iyi mi? Bütün grip virüslerini yakalayıp kafasına sıkmışlar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@