7m


7m

hyundai

Özoran; "Sağlık ordumuza 7 Bin sağlıkçı ile katkı sağlıyoruz"

Avrasya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Özoran açıklamalarda bulundu.

Sağlık 31.05.2021, 14:32 31.05.2021, 15:07
Özoran; "Sağlık ordumuza 7 Bin sağlıkçı ile katkı sağlıyoruz"

Avrasya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Özoran son yıllarda talebin her geçen gün katlanarak arttığı sağlık lisans ve ön lisans bölümleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Özoran,  Kovid-19 salgını sürecinde hayat kurtarmak için gecesini gündüzüne katarak çalışan sağlık çalışanlarına bir kez daha minnetle teşekkür ediyorum cümleleri ile başladığı yazısında Avrasya Üniversitesi’nin sağlık alanında yetiştirdiği öğrencilerinin süreçteki rolünü anlattı. 

Özoran “Avrasya Üniversitesi olarak toplamda 4614 mezun, 2609 mevcut sağlık öğrencimiz ile ülkemizin sağlık ordusuna güç katıyoruz. Mezun öğrencilerimizin sahada gösterdiği azim, kararlılık ve fedakarca çalışma gayreti tarafımızca takip edilmekte ve bizleri gururlandırmaktadır.Öte yandan mevcut öğrencilerimizin süreçte üstlendiği sosyal sorumluluk projeleri de takdire şayandır” dedi.

Özoran; "Sağlık ordumuza 7 Bin sağlıkçı ile katkı sağlıyoruz"

Özoran, açıklamasına şu cümlelerle devam etti.

1- Pandemi sürecinde Sağlık Bilimleri Fakültesine olan ilgi arttı mı?

Pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının tümü özveriyle 24 saat tatil yapmaksızın aileleriyle görüşmeksizin hizmet verdiler. Bu toplum için de sağlık çalışanlarına olan güveni, sevgiyi, saygıyı büyük ölçüde arttırdı. Onlarsız olamayacağı anlaşılmış oldu. Bu bağlamda telefonla Fakülte Sekreterliğinden ya da doğrudan öğretim üyelerinden fakültemiz koşulları, kontenjanları vb. konularda bilgi alan öğrenci adayları ve ailelerinin soruları geldi. Ayrıca basın kuruluşlarından Covid-19 Pandemisiyle ilgili bulaş yolları insan psikolojisi ve toplum sosyolojisi, insan ilişkileri uzaktan eğitimin olumlu-olumsuz yönleri hakkında görüş istendi. Bu da gösteriyor ki SBF’nin tüm bölümleri pandemi gibi toplum sağlığı sorununda önem kazanmaktadır. 

Mesela Sosyal Hizmet, her yaş grubu için seçilmiş gruplar, engelliler, kronik hastalar vb. de psikolojiden sosyolojiye, bakım hizmetlerine önemli katkı ve bu alandaki öğrenci mezunlarımıza da önemli katkı veren bir bölümdür. Yukarıda sayılan nedenlerle giderek artan önem kazandı.

Çocuk Gelişimi; pandemi sürecinde uzaktan eğitimle okullara gidemeyen çocukların sosyalleşme gereksinimleri, ebeveyn tutumları, öğretmenler için müfredat gelişimi, izole yaşayan çocuklara gerekli psikolojik desteğin verilmesi vb. konularda giderek artan sorumluluğu belirginleşti. 

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon ile Egzersiz ve Spor Bilimleri Bölümü; huzur evlerinde pandemi sürecinde izole yaşam süren kişilere yaş ve sağlık durumlarına uygun egzersizlerin neler olduğu ve bu kişilere tedavi yöntemlerinin seçimi ve uygulanmasına katkı sağlamıştır.

Hemşirelik bölümü, pandemi döneminde hasta bakımı ile 24 saat ilgilenmesi açısından hemşirelerin diğer sağlık çalışanlarına kıyasla çok daha güçlü vazgeçilmez öneme sahip olduğunu gösterdi. Ayrıca pandemi gibi olağanüstü hallerde bu konuda özellikle eğitim almış halk sağlığı hemşirelerinin korunma başta olmak üzere ihtiyaç olduğunu gösterdi.

Ebelik Bölümü; basında gün geçmiyor ki genç anne ve bebekleri ile ilgili Covid-19 sorunları gündeme gelmesin. Bu da bize bir kez daha ebeliğin anne çocuk sağlığında kritik temel bir alan olduğunu göstermektedir. 

Beslenme ve Diyetetik Bölümü tıpkı Egzersiz ve Spor Bilimleri ile Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümler, gibi pandemide sokağa çıkma kısıtlamasında obeziteye yatkınlık çeşitli kalp damar hastalıklarına yatkınlığın artışının görülmesi nedeniyle diyetin, diyetisyenliğin önemini bir kez daha ortaya koymaktadır. 

Sağlık Yönetimi Bölümünün sağlığın her alanında amaca uygun, ülke ve bölgenin ihtiyaçlarına göre biçimlenen dünya standartlarında sağlık idaresinin gerek olduğunu göstermiştir. 

Tabi ki dünya sağlık örgütünün tanımlamasına uygun olarak sağlık, organik, pşişik ve sosyolojik bir bütündür. Bu bağlamda aktif öğretimine devam eden Odyoloji Bölümü ve aktif eğitime katılma aşamasında bulunan Gerontoloji, Ergoterapi vb. bölümler açılarak Avrasya Üniversitesinin bölgemiz, ülkemiz ve dünya insan ve toplum sağlığına katkısını arttıracaktır. 

2- Pandemi sürecinde Hemşirelik mesleği ve önemi nedir?

Hemşirelik bölümü, pandemi döneminde hasta bakımı ile 24 saat ilgilenmesi açısından hemşirelerin diğer sağlık çalışanlarına kıyasla çok daha güçlü vazgeçilmez öneme sahip olduğunu gösterdi. Ayrıca pandemi gibi olağanüstü hallerde bu konuda özellikle eğitim almış halk sağlığı hemşirelerinin korunma başta olmak üzere ihtiyaç olduğunu gösterdi. Hemşirelik bir aile bireyi gibi hastaya en yakın olan sağlık çalışanıdır. Hastanın tanı tedavi çalışmalarını hekim planlar fakat tüm tıbbi uygulamaların takibini yapan ve bunların başarılı olması için psikolojik desteği sağlayan hemşiredir. İşte bu nedenledir ki mesleğin adı kız kardeş – abla anlamına gelen hemşireliktir. Çeşitli hastalıklar için cerrahi hemşirelik, psikiyatri hemşireliği gibi ileri ihtisaslaşma gerektiren dallarda ileri çalışmalar yapmaktadırlar.

3- Hemşirelik ve diğer sağlık alanları geleceğin en gözde meslekleri midir?

Sağlık alanında bugüne kadar alışageldiğimiz branşlar – dallar arasında hemşirelik daima ön planda olmuştur. Yakın gelecekte hastanın yanı başında olmanın yanı sıra danışman olarak eş zamanlı çevrimiçi hemşirelik hizmetleri koruyucu önlemler alanında ön plana çıkacaktır. Bu özellik diğer sağlık bilimleri çalışanları için de söz konusudur. Ancak hemşirelik, sadece fiziksel uygulamalar değil; insani yönü açısından hastalara psikolojik destek sağladığından  daima ön planda olmayı sürdürecektir.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@